صفحه اول آموزش چگونه یک سبد سرمایه‌گذاری متنوع از ارزهای دیجیتال درست کنیم؟

چگونه یک سبد سرمایه‌گذاری متنوع از ارزهای دیجیتال درست کنیم؟

۰
0
چگونه یک سبد سرمایه‌گذاری متنوع از ارزهای دیجیتال درست کنیم؟

امروز تقریباً 1500 ارز دیجیتال مختلف در بازار وجود دارد. این مجموعه از بیت کوین و اتریوم که بیشتر تثبیت شده اند شروع می‌شود و به موارد کمتر شناخته شده تری همچون استورج و سیاکوین ختم می‌شود. فعالیت در این بازار وسیع اما نیازمند یک سبد سرمایه گذاری متنوع است.

وقتی تعداد انتخاب ها زیاد می‌شود، تصمیم گیری برای سرمایه گذار سخت تر است. این سختی مخصوصاً برای تازه واردان به این بازار بیشتر حس می‌شود.

این بار در آی آر بلاک چین در قالب این راهنما از بهترین ترکیب برای ساخت یک سبد مطمئن سرمایه گذاری در رمز ارز ها که در برابر چالش های سرمایه گذاری مقاوم است به شما می‌گوییم.

بیت کوین و اتریوم (50 تا 60 درصد)

بیشترین حجم از سبد شما باید به دو رمز ارز  بزرگ بازار یعنی بیت کوین و اتریوم اختصاص پیدا کند.

برحسب مقدار ریسکی که می‌توانید تحمل کنید باید 50 تا 60 درصد از سرمایه خود را به این دو رمز ارز  اختصاص دهید. در حال حاضر بیت کوین و اتریوم بیشترین حجم بازار را به خود اختصاص داده اند و خودشان را به عنوان ارزشمندترین ارزهای دیجیتال تثبیت کرده اند.

به علاوه بیشترین میزان سرمایه توسط بیت کوین و اتریوم به بازار تزریق شده اند و این دو نسبت به سایر ارزهای دیجیتال نوسان کمتری را هم تجربه کرده اند.

اگرچه خیلی از سرمایه گذاران نوپا به دنبال کشف یک بیت کوین جدید در بازار رمز ارز ها هستند، اما باید گفت که در حقیقت بیت کوین علی رغم اصلاح قیمت ها همچنان عملکرد عالی داشته و حداقل برای یک سال آینده نیز خواهد داشت.

برای اتریوم هم همین موضوع صادق است. اتریوم این روزها به یک روند تبدیل شده و موردعلاقه خیلی از شرکت های بخش دولتی و خصوصی واقع شده است.

درنتیجه ارزهای دیجیتال بیت کوین و اتریوم همچنان باید نیمی‌از سبد سرمایه گذاری شمارا تشکیل دهند و ترتیب نگهداری آن ها (مثلاً 30 درصد بیت کوین، 20 درصد اتریوم یا 40 درصد اتریوم، 10 درصد بیت کوین) به درک شما از شرایط بازار و میزان ریسک پذیری بستگی دارد.

هرچند توصیه کلی این است که درصد بیشتر را به بیت کوین اختصاص دهید.

25 آلت کوین برتر (30 تا 40 درصد)

در ادامه مسیر به سمت یک سرمایه گذاری موفق در بازار ارزهای دیجیتال به سراغ آلت کوین ها می‌رویم.

در حال حاضر (زمان انتشار این پست) برخی از 25 آلت کوین برتر عبارت اند از ریپل، لایت کوین، دش، نِم، آیوتا و چند مورد دیگر.

توصیه متخصصان سرمایه گذاری این است که 30 تا 40 درصد از سبد سرمایه گذاری را به همین آلت کوین ها اختصاص دهید.

این آلت کوین ها نشان داده اند که می‌توانند آینده درخشانی داشته باشند اما از سویی مشکلاتی مثل نوسان بیشتر قیمت نسبت به بیت کوین و اتریوم را هم دارند.
همچنین سرمایه گذاری نهادی و علاقه مندی صندوق های سرمایه گذاری به آلت کوین ها از عواملی دیگر است که نشان می‌دهد باید به آن ها توجه کنید.

آلت کوین های معمولی و توکن های ICO (10 درصد) در سبد سرمایه گذاری

اگر با تحقیقات خودتان به این نتیجه رسیده اید که بعضی از آلت کوین ها با حجم بازار کوچک در آینده پیشرفت قابل ملاحظه ای خواهند داشت، می‌توانید 10 درصد از سبد سرمایه گذاری را به آن ها اختصاص دهید.

این مطلب را از دست ندهید:  آشنایی با صرافی های مخصوص رمز ارزها و ویژگی‌های آنها

همین موضوع درباره توکن های بعضی از حراج های سکه اولیه (ICO) هم صدق می‌کند.

قیمت این رمز ارز ها بسیار پر نوسان و سرمایه گذاری در آن ها پرخطر است بااین حال شانس چند هزار درصدی افزایش ارزش برای بعضی از آن ها آن هم در یک فاصله زمانی چندماهه وجود دارد.

مثلاً ارزهای دیجیتال تاس (TAAS)، آیکونومی‌(ICN)، تنکس (PAY)، ناسیس (GNO) و چند مورد دیگر که از زمان معرفی ازلحاظ ارزش بازار بسیار فقیر بودند بعد از چند ماه یک رشد فوق العاده را تجربه کردند.

در بحث توکن های ICO می‌توان به نتیجه مطالعه ای که موسسه دلوییت درباره پروژه های بلاک چینی  انجام داده اشاره کرد.

در این مطالعه مشخص شد که تنها 8 درصد از این پروژه ها به مرحله عمل رسیده اند و امروز در حال اثر دهی هستند.

معنی این یافته این است که سرمایه گذاری در بسیاری از ICO ها ممکن است هیچ سودآوری نداشته باشد و حتی باعث ضرر هم بشود. اما به هرحال شما می‌توانید بخشی از این 10 درصد را به توکن ها اختصاص دهید تا سبد سرمایه گذاری تان ترکیبی از بیت کوین، اتریوم، آلت کوین های برتر، آلت کوین های معمولی و توکن ها باشد.

وزن سبد سرمایه گذاری چقدر باشد؟

اگرچه برای نگهداری ارزهای دیجیتال درصدهای متفاوتی را به شما پیشنهاد دادیم اما این اعداد انعطاف پذیر هستند. کلید این انعطاف پذیری میزان ریسک پذیری شما است.

اگر می‌توانید نوسانات 30 تا 50 درصدی قیمت ها در یک هفته را تحمل کنید، می‌توانید درصد نگهداری آلت کوین ها در سبد را افزایش دهید.

اما اگر دوست ندارید ارزش رمز ارز هایی که در آن سرمایه گذاری کرده اید دائماً تغییر کند بهتر است درصد بیشتری از سبد را به بیت کوین و اتریوم اختصاص دهید.

همه سبدها که حصیری نیستند!

آنچه تا اینجا گفتیم تنها شامل یک رویکرد به ایجاد سبدهای سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال می‌شود.

اما شما می‌توانید از رویکردهای دیگری که مبتنی بر کارکرد رمز ارز ها، جایگاه آن ها در فهرست های اقتصادی و … است نیز استفاده کنید.

در رویکرد سرمایه گذاری بر اساس جایگاه در فهرست های اقتصادی شما می‌توانید 10 ارز دیجیتال بالای جدول سایت هایی مثل Coinmarketcap یا CoinGecko را به نسبت ارزش بازارشان بخرید.

رویکرد دیگر برای تهیه سبد سرمایه گذاری توجه به کارکرد این ارزهای دیجیتال است.

بعضی از آن ها مثل زی کش و مونرو در عرصه تأمین محرمانگی تراکنش ها فعال ترند و بعضی مثل بیت کوین کش به سرعت تراکنش ها توجه بیشتری داشته اند.

به هر حال به عنوان یک سرمایه گذار تازه کار در بازار رمز ارز ها رویکردهای متفاوتی برای داشتن یک سبد سرمایه گذاری متنوع، مطمئن و سودآور پیش روی شما وجود دارند.

اما برای اینکه خیال شما بابت نگهداری از دارایی هایتان راحت باشد صرف نظر از رویکردی که انتخاب می‌کنید باید ابزار امنی برای نگهداری از ارزهای دیجیتال داشته باشید که کیف پول سخت افزاری یا کیف پول کاغذی گزینه های مناسبی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

معرفی زنجیره‌های جانبی و آشنایی با کارکرد آن‌ها

زنجیره‌های جانبی (SideChain) سازوکاری برای رفت‌وبرگشت توکن و دارایی‌های دیجیتال از یک بلاک…