صفحه اول اخبار زنجیره بلوک با همراهی فنون زیست‌سنجی تراکنش‌های امن‌تری را به ارمغان می‌آورد

زنجیره بلوک با همراهی فنون زیست‌سنجی تراکنش‌های امن‌تری را به ارمغان می‌آورد

۰
0
زنجیره بلوک با همراهی فنون زیست‌سنجی تراکنش‌های امن‌تری را به ارمغان می‌آورد

برنامه هایی که بر پایه زنجیره بلوک (Blockchain) ساخته شده اند کمابیش به خاطر امنیت بالا معروف هستند که این خود نتیجه ماهیت غیرقابل تغییر و شفاف نظام توزیع شده است که یکپارچگی تراکنش ها و سوابق را امکان پذیر می‌کند. اما همزمان با پذیرش بیشتر این فناوری در حوزه های امور مالی، بانکداری و پرداخت هنوز با استفاده از فنون دیگری می‌توان آن را بهبود بخشید که یکی از این فنون زیست سنجی است.

امروزه به لطف تلفن های همراه هوشمند و سایر گجت های کم حجم و کاربردی مثل پویشگرهای چشمی، راستی آزمایی بر پایه زیست سنجی به یکی از ملزومات امنیت دیجیتال تبدیل شده است.

در قیاس با زنجیره بلوک، این فناوری دارای مزایای خاص خودش است ازجمله اینکه زیست سنجی در حال حاضر خصوصی ترین نوع راستی آزمایی است که در دسترس کاربران قرار دارد و دیگری اینکه توسط شرکت هایی مثل اپل به عنوان روش تأیید پرداخت پول مورداستفاده قرارگرفته و احتمالاً به زودی جایگزین روش رمزهای یک بار مصرف خواهد شد.

ضرورت استفاده از فنون زیست سنجی در کنار زنجیره بلوک

وبلاگی که با موضوع فناوری اطلاعات فعالیت می‌کند دریکی از تازه ترین پست هایش به این نکته اشاره داشته که چگونه ادغام این دو فناوری یعنی زنجیره بلوک و زیست سنجی ضمن رعایت مقرراتی که از قبل وضع شده می‌تواند باعث کاهش چشمگیر تخلف در صنعت پرداخت های مالی شود.

این مطلب را از دست ندهید:  آیا می‌توان شبکه توزیع شده اینترنت را با استفاده از اتریوم ساخت؟

نویسنده این پست با انتقاد از سیستم رایج که در آن بانک با ارسال پیام به مشتریان وضعیت پرداخت ها و تراکنش های آن ها را تأیید می‌کند و باعث می‌شود تا هر شخصی که به تلفن همراه یا تبلت مشتری دسترسی داشته باشد بتواند از حساب وی برداشت کند، هشدار می‌دهد که ذخیره شدن داده های مربوط به تراکنش ها در یک سرور مرکزی که عموماً می‌توان به سادگی به آن نفوذ کرد امکان دستکاری داده ها به نفع دیگران یا گروه خاصی را افزایش می‌دهد.

وی در ادامه با اشاره به فنون زیست سنجی بیان می‌کند که استفاده از این فنون تا حد بسیار زیادی تخلفات پرداخت را کاهش می‌دهد زیرا دزدها دیگر نمی‌توانند به آسانی ویژگی های زیستی فرد دیگری را تقلید کنند. او همچنین برای نگهداری از سوابق تراکنش های مشتریان پیشنهاد استفاده از زنجیره بلوک را مطرح می‌کند که با ذخیره سازی غیرمتمرکز و باثبات امکان خرابکاری و تغییر داده ها را تقریباً به صفر می‌رساند.

در پایان باید گفت که این ویژگی امنیتی دولایه شاید در آینده ای نه چندان دور، زمانی که پرداخت های موبایلی در اکثر مناطق دنیا تثبیت شوند به یک استاندارد صنعتی تبدیل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

تلاش مایکروسافت برای جلب اعتماد شرکت‌ها به هوش مصنوعی

درست مثل مصرف‌کننده‌ها که کمی نسبت به هوش مصنوعی محتاط‌اند، شرکت‌ها هم به سختی می‌توانند ب…