صفحه اول آموزش راهنمای بقا برای تازه‌کارها در جنگل پر از فورک بیت‌کوین!

راهنمای بقا برای تازه‌کارها در جنگل پر از فورک بیت‌کوین!

۱
0
راهنمای بقا برای تازه‌کارها در جنگل پر از فورک بیت‌کوین!

همان طور که می‌ دانید دو فورک یا به قولی انشعاب از بیت کوین درراه هستند. یکی فورک بیت کوین گلد (Bitcoin Gold) است که طبق گفته ها قرار است 25 اکتبر عملیاتی شود و دیگری segwit2x است که در نوامبر آینده اتفاق خواهد افتاد.

هدف از فورک بیت کوین گلد مقابله با مرکزیت در ماینینگ این رمز ارز و کاهش قدرت مدارهای مجتمع برای کاربردهای خاص (ASIC) است که مخصوصاً درزمینهٔ ماینینگ به کار گرفته می‌ شوند.

از سوی دیگر فورک بیت کوین 2x از طرف گروهی از شرکت ها پیشنهادشده و هدفش افزایش حجم بلوک ها به هشت مگابایت است که البته معترضانی هم دارد.

اگر هر دو این فورک ها با موفقیت اجرا شده و عاقبت به خیر شوند ما می‌ توانیم منتظر سه بلاک چین متفاوت و طبیعتاً سه سکه مختلف باشیم.

بعد از این فورک ها هر بیت کوین به شکل قابل استفاده در بلاک چین های بیت کوین گلد و 2x کپی می‌ شود.

معنی گفته بالا این است که اگر در زمان فورک ها کلیدهای محرمانه بیت کوین را در اختیار داشته باشید، باید بتوانید به بیت کوین گلد و 2x هم دسترسی داشته باشید.

فورک‌های جدید بیت‌کوین به زودی اتفاق می‌افتند

اما قسمت بد داستان جایی اتفاق می‌ افتد که اگر مواظب نباشید ممکن است خیلی راحت سکه های B2X، BTC(این نامی‌ است که در این مقاله برای سکه هایی که درنتیجه فورک 2x  به وجود می‌ آیند انتخاب شده است) و BTG خودتان را از دست بدهید.

این فورک ها ذاتاً دارای یک ماهیت آشفته و به هم ریخته هستند.

بنابراین راهنمایی برای شما آماده کرده ایم که چنانچه آن را به کار ببندید با خیال راحت از بیت کوین ها (BTC)، بیت کوین گلدها (BTG) و سکه های 2x (B2X) خود در برابر این فورک ها محافظت کنید.

البته باید این را هم بدانید که تمام نکاتی که در راهنما مطرح شده اند صرفاً توصیه هایی هستند که بر اساس بررسی شرایط فعلی بیت کوین و فورک هایش تهیه شده اند و شاید هنوز نکاتی باشد که ذکر نشده اند یا قابل تغییر هستند.

آرامش قبل از طوفان: هنوز هیچ بیت کوینی فورک نشده است

باید بدانید و آگاه باشید! که ایجاد چندگانگی در سکه ها مخصوصاً در مواردی مثل فورک 2x یک عمل مخاطره آمی‌ز است.

ممکن است یک نبرد سایبری در ابعاد وسیع اتفاق بیفتد که باعث کاهش شدید نرخ در صرافی ها شود.

پس اگر می‌ خواهید خودتان بیت کوین هایتان را نگه دارید، مطمئن باشید که تا قبل از 25 اکتبر همه احتمالات را در نظر گرفته اید.

25 اکتبر روزی است که حساب شما به همان اندازه بیت کوینی که دارید، صاحب بیت کوین گلد و 2x می‌ شود.

اما اگر کلیدهای محرمانه شما در پلتفرم های صرافی رمز ارزها مثل کوین بیس، سیرکل (circle) یا زاپو یا هر صرافی دیگری نگهداری می‌ شود باید کمی‌ نگران باشید.

چون مشخص نیست که درنهایت حساب شما در این پلتفرم های صرافی به می‌زان معادل بیت کوین با BTG و B2X شارژ می‌ شود یا نه.

دراین باره ابهام وجود دارد ولی اگر شما همچنان اصرار دارید که بیت کوین ها را در حساب صرافی ها نگهداری کنید، باید ببینید اظهارنظر رسمی‌ صرافی شما درباره این فورک ها چیست و چگونه از آن ها پشتیبانی می‌ کند. اگر در سایت یا وبلاگ رسمی‌ آن ها چیزی پیدا نکردید، ایمی‌لی ارسال کنید و جزئیات را جویا شوید.

اطمی‌نان 100 درصد از اینکه به بیت کوین های عزیزتان بعد از فورک ها دسترسی خواهید داشت فقط با انجام یک کار اتفاق می‌ افتد.

شما باید خودتان کلیدهای محرمانه را کنترل کنید.

و برای کنترل شخصی کلیدهای محرمانه به یک کیف پول الکترونیکی نیاز خواهید داشت.

بعد از ساخت کیف پول، لطفاً به پلتفرم های صرافی مثل کوین بیس یا دیگران مراجعه کنید و موجودی بیت کوین خودتان را به کیف پولی که تازه ساختید انتقال دهید.

آرامش قبل از طوفان: هنوز هیچ بیت کوینی فورک نشده است

از این به بعد کیف پول شما مسئول نگهداری کلیدهای محرمانه شماست.

این که از کدام کیف پول الکترونیکی استفاده کنید برمی‌ گردد به انتخاب و سلیقه شما. ولی هر کیف پولی که انتخاب می‌ کنید باید به آسانی امکان دسترسی به کلیدهای محرمانه را فراهم کند.

متخصصان بر این باورند که اگر بعد از فورک  بیت کوین گلد و 2x تا مدتی قصد خرج کردن آن ها را ندارید، می‌ توانید از کیف پول های الکترونیکی که در قالب کاغذی هستید استفاده کنید.

سایر کیف ها ازجمله آن هایی که بر روی کامپیوتر و موبایل اجرا می‌ شوند همگی کم وبیش سطح متوسطی از امنیت را رعایت می‌ کنند. مثلاً الکترام (Elctrum) نمونه کاربردی خوبی در این گروه است که دسترسی شما به کلیدهای محرمانه را آسان می‌ کند.

اما این کیف ها برای نگهداری مبالغ زیاد گزینه های خوبی نیستند.

نصب یک هسته کامل (full-node) بر روی رایانه هم یکی دیگر از گزینه های نگهداری مطمئن بیت کوین است که اگرچه برای اجراشدن نیاز به انرژی بیشتری دارد اما بعد از فورک 2x احتمالاً امنیت بیشتری نسبت به سایر راهکارها پیدا خواهد کرد.

درنهایت استفاده از کیف های سخت افزاری هم باعث می‌ شود تا بتوانید بعد از فورک بیت کوین بر روی بیت کوین های خودتان کنترل داشته باشید.

اما اشکال کیف پول های سخت افزاری این است که عمدتاً به راحتی اجازه دسترسی به کلیدهای محرمانه را نمی‌ دهند و مخصوصاً پشتیبانی آن ها از BTG و B2X چندان مشخص نیست.

این مطلب را از دست ندهید:  4 پرسش درباره قیمت رمزارزها، نوسان، عوامل تعیین کننده و بیت کوین

به هرحال هرکدام از این گزینه ها را انتخاب می‌ کنید، پشتیبان گیری از کلیدها را فراموش نکنید.

امروز 25 اکتبر 2017 است و باید با فورک بیت کوین گلد روبه رو شوید

از این فورک بیت کوین گاهی اوقات با نام “فورک دوستانه” نیز یاد می‌ کنند. این نام جایگزین، احتمالاً به این نکته اشاره دارد که بیت کوین گلد هیچ وقت ادعایی مبنی بر اینکه بیت کوین واقعی است نخواهد کرد.

از 25 اکتبر اگر می‌ خواهید با بیت کوین تراکنش داشته باشید بد نیست که تا قبل از فورک 2x آدرس ها یا کلیدهای محرمانه ای که در آن ها بیت کوین گلد داشته اید را درجایی یادداشت کنید.

امروز 25 اکتبر 2017 است و باید با فورک بیت کوین گلد روبه رو شوید

اما اگر می‌ خواهید به جای بیت کوین از بیت کوین گلد خرج کنید بهتر است خیلی عجله نکنید.

چون که احتمالاً مدت زمانی طول می‌ کشد تا بیت کوین گلدها بتوانند در تراکنش ها استفاده شوند.

در ضمن بهتر است تا آمدن فورک جدیدتر یعنی 2x صبر کنید و بعد می‌ توانید هرکدام از این سه نوع سکه را که خواستید در تراکنش هایتان استفاده کنید.

Segwit2x آخرین ایستگاه در مسیر 2016 است، لطفا پیاده شوید!

متأسفانه پیاده شدن بیت کوین در این ایستگاه آخری می‌ تواند کمی‌ اوضاع را آشفته تر از قبل کند.

خیلی از شرکت ها از فورک 2x پشتیبانی کرده اند و اصلاً آن را یک نوع به روزآوری بیت کوین می‌ دانند اگرچه مخالفان آن هم بیکار ننشسته اند و جنبشی اعتراضی با نام نه به 2x راه اندازی کرده اند.

این شرکت ها ترجیح داده اند تا سکه های حاصل از فورک 2x را هم BTC بنامند.

به عبارت دیگر بعد از این فورک بیت کوین و تا زمانی که تفکیک کامل صورت بگیرد هر BTC می‌ تواند بیت کوین باشد یا اینکه B2X باشد که در واقع نتیجه این فورک جدید است.

بنابراین بعد از فورک 2x در صرافی های مختلف قیمت های مختلفی برای BTC درج می‌ شود. اما نکته مهم این است که این BTC در واقع سکه های متفاوتی هستند و شما باید با کسب اطلاعات کافی درباره سکه ها از ماهیت آن مطمئن شوید و بعد به تبادل آن ها بپردازید.

علاوه بر این، فورک 2x دارای یک اشکال هم هست.

آن اشکال این است که ممکن است تراکنش ها در هر دو بلاک چین اصلی بیت کوین و بلاک چین 2x اتفاق بیفتند و مقدار سکه بیشتری ازآنچه مدنظر بوده ارسال شود.

Segwit2x آخرین ایستگاه در مسیر 2016 است، لطفا پیاده شوید!

برای حل این مشکل توصیه ما این است که بعد از فورک 2x اصلاً تراکنشی انجام ندهید. البته اگر هنوز بر انجام تراکنش اصرار داشته باشید باید سکه های خودتان را از همدیگر تشخیص دهید و تفکیک کنید.

به خاطر همی‌ن مشکل بعد از فورک 2x ممکن است دریافت تراکنش ها در کیف پول های سبک (Light wallet) دچار اختلال شود.

بنابراین توصیه ما این است که بعد از فورک 2x نباید هیچ تراکنشی را در این گونه کیف ها بپذیرید چون ممکن است به جای چیزی که انتظار دارید چیز دیگری دریافت کنید. مثلاً به جای بیت کوین B2X دریافت کنید.

حفظ مالکیت بر روی سکه ها بعد از فورک  بیت کوین

اگر اتفاقی خاصی پیش نیاید و تمام این بلاک چین ها در کنار همدیگر دوام بیاورند و شما هم از قبل کلیدهای محرمانه بیت کوین ها را پیش خودتان نگه داشته باشید، باید در نیمه نوامبر به سه سکه BTC، BTG و B2X دسترسی داشته باشید.

حفظ مالکیت بر روی BTG ها چندان مشکل نیست. تنها کاری که باید بکنید اضافه کردن کلیدهای محرمانه به یک کیف پول الکترونیکی است.

البته برخی ریسک های امنیتی هم با انجام این کار وجود دارد ولی هنوز برای تعیین این ریسک ها یا بررسی تأثیر آن ها خیلی زود است به دلیل اینکه هنوز مشخص نیست کدام کیف پول ها از این فورک جدید پشتیبانی می‌ کنند.

وقتی B2X به می‌دان می‌ آید اما به دلیل همان مشکل عدم تفکیک با بیت کوین که قبل تر به آن اشاره کردیم باید دقت خیلی بیشتری به خرج داد.

حفظ مالکیت بر روی سکه ها بعد از فورک  بیت کوین

شاید برخی از کیف پول ها در آینده امکان جداسازی این دو از همدیگر را برای مشتریان فراهم کنند. همچنین بعضی از صرافی ها هم احتمالاً خدمات تفکیک را به مجموعه سرویس های قبلی خود اضافه می‌ کنند. به هرحال شما باید از انجام هرگونه تراکنش قبل از تفکیک بیت کوین ها (BTC) با B2X کاملاً خودداری کنید.

اما نکته ای که تردیدی درباره آن وجود ندارد این است که از می‌انه نوامبر کیف پول های اختصاصی برای BTC و B2X معرفی خواهند شد.

ما هم مثل شما منتظر می‌ مانیم تا ببینیم فورک های جدید بیت کوین چگونه پیش خواهند رفت و چه راهبردهایی را برای استفاده مناسب از هرکدام باید اتخاذ کنیم.

سه توصیه اصلی برای آنهایی که نمی‌ خواهند منقرض شوند!

 • کنترل کلیدهای محرمانه بیت کوین را دست خودتان بگیرید و آن ها را از صرافی ها خارج کنید و در یک کیف پول الکترونیکی مطمئن تا بعد از نیمه نوامبر ذخیره کنید.
 • برای امنیت بیشتر تا مدت کوتاهی پس از معرفی B2X از خریدوفروش بیت کوین (BTC) خودداری کنید.
 • پس ازاینکه فورک بیت کوین 2x انجام شد و مدتی هم سپری شد با تفکیک و جداسازی کامل سکه ها می‌ توانید خریدوفروش را ادامه دهید.

یک نظر

 1. Avatar

  فرید

  2017/10/18 در 11:52

  راهنمای خوب و کاملی بود هرچند من که چند تا ساتوشی بیشتر ندارم 😊

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

سرقت بیت کوین در قالب آژانس کاریابی از افراد جویای کار

نیروی ویژه پلیس در منطقه اوتار پرادش هند، یک گروه فعال در سرقت بیت کوین را که به عنوان یک …