صفحه اول ماینینگ جای خالی ایران در صنعت ماینینگ جهان

جای خالی ایران در صنعت ماینینگ جهان

۰
0
جای خالی ایران در صنعت ماینینگ جهان

اگر چیزی که می گویید درست باشد تمام این سالن باید جمع کنند و بروند.

این جمله ای بود که مدیر فروش جنسیس ماینینگ به من گفت.

هفته گذشته گردهمایی سرویس دهندگان بزرگ صنعت ماینینگ جهان در تفلیس گرجستان برگزار شد. چندین و چند شرکت ارائه دهنده خدمات ابری ماینینگ هم در این برنامه غرفه داشتند. جنسیس ماینینگ که برای ایرانی ها بیشتر آشناست با همان پلن های مشهور ضررده خودش آمده بود و شرکتی گرجی با برق ۶ سنتی تلاش به جذب مشتری داشت. بهترین پیشنهادی که در نمایشگاه دیدم شرکتی بود که برق ۴ سنتی را مهم ترین نقطه قوت خود می دانست. بماند که با هزینه های مربوط به فضا، نیروی انسانی، مالیات و … اعداد بر به فلک می کشید.

به عنوان کسی که سال هاست برای تبدیل شدن ایران به قطب ماینینگ جهان تلاش کرده حس تلخی بود که چرا هنوز نتوانستیم سهمی حتی کوچک از این بازار جهانی را از آن خود کنیم. من و همکاران بی نظیرم در اریاتک سال هاست که در تلاش هستیم تا زمینه های قانونی فعالیت در این عرصه را برای بازیگران فعال کنیم. به همین منظور هم به صورت رسمی و گاهی حتی غیررسمی به نهادهای حاکمیتی همچون شورای عالی فضای مجازی، بانک مرکزی و کمیسیون اجتماعی و دولت الکترونیک ریاست جمهوری مشاوره داده ایم.

این مطلب را از دست ندهید:  دستگاه‌های جدید استخراج 70 تراهش بر ثانیه را پردازش می‌کنند

در گوشه دیگر شرکت سعی کردیم تمام قطعات پازل از طرح توجیهی و برنامه ریزی مالی گرفته، تا طراحی سیستم های برق و کولینگ و ایجاد زیرساخت های لازم برای ماینینگ و خدمات نگهداری و هر آنچه از صفرتا صد راه اندازی نگهداری فارم ماینینگ لازم بود را ایجاد کنیم. اولین جداول مالی که برای فارم تهیه کردم در قیمت ۴۰۰ دلار بود و هنوز هم در حال سرویس دهی به سرمایه گذاران مختلف هستم.

اما تمام کاری که شده است عملاً در مقایسه با جهان هیچ است. ریزش ریال فرصت طلایی برای صادرات ایران فراهم کرده است. اما بیشتر صادرکنندگان با مشکل انتقال وجه روبرو هستند. ماینینگ تنها صنعتی است که با استفاده از مزیت نسبی منابع در کشور می تواند به راحتی ریال را به رمز ارز ی جهان روا تبدیل کند. بازگشت سرمایه ارزی بالا، دوره راه اندازی کوتاه، فعالیت در تمام ایام سال و بازگشت سرمایه از روز اول مزیت های دیگری هستند که این روزها برای سرمایه گذاران جذاب شده است.

ایران فرصت تاریخی برای تبدیل شدن به یکی از قطب های صنعت ماینینگ جهان را داراست. امیدوارم در همایش های بعدی ما ایرانیان نه به عنوان مهمان و تماشاچی که به عنوان یکی از بازیگران اصلی با پیشنهادهای بی نظیر حضور داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

نرخ گذاری برق صنعت ماینینگ ؛ وزارت نیرو حق دارد

سعید خوشبخت، مدیرعامل اریاتک در یادداشتی به موضوع نرخ گذاری برق صنعت ماینینگ پرداخته و این…