صفحه اول اخبار تکامل ویکی‌پدیا به اوری‌پدیا: از خرد جمعی تا دموکراسی برای همه

تکامل ویکی‌پدیا به اوری‌پدیا: از خرد جمعی تا دموکراسی برای همه

۰
0
14
تکامل ویکی‌پدیا به اوری‌پدیا: از خرد جمعی تا دموکراسی برای همه

دکتر لری سنگر از افرادی است که در آفرینش ویکی پدیا شرکت داشته اما از وضعیت فعلی این دانشنامه اینترنتی راضی نیست.

او که در چند ماه اخیر خودش را یکی از منتقدان جدی ساختار فعلی ویکی پدیا معرفی کرده با پیوستن به استارتآپ اوری پدیا (Everypedia) نشان داده که درباره نارضایتی از آن کاملاً جدی است.
اوری پدیا قرار است تمام فرایندهای تأیید و ویرایش مقالات را متحول کند و بعد آن ها را در یک پلتفرم بلاک چین (بلاک چینی) ذخیره کند.
بر اساس اظهارات مدیران این استارتآپ استفاده از قراردادهای هوشمند برای ثبت گردش کار ویرایش مقالات و ذخیره اطلاعات آن ها در یک ساختار بلاک چینی (بلاک چینی) یک سیستم ضد سانسور ایجاد می‌کند.
به علاوه اهدا توکن های رمز ارز به افراد باعث می‌شود که آن ها برای تولید مقاله های بهتر و باکیفیت تر ترغیب شوند.
لری سنگر در مصاحبه ای اوری پدیا را نوع تکامل یافته ویکی پدیا توصیف کرده و معتقد است که بزرگ ترین مسئله اطلاعات آنلاین امروز کنترل مرکزی و مخلوط کردن اطلاعات با ضداطلاعات است اما اوری پدیا این چالش را حل می‌کند.

توکن هایی به اسم IQ برای جانشین ویکی پدیا

نسخه غیررسمی‌از مقاله سفید اوری پدیا با ذکر جزئیات بیشتر به تشریح نحوه کارکرد این دانشنامه نوین پرداخته است.
بر اساس این نسخه محتوا به جای سرورهای مرکزی در گره های توزیع شده میزبانی می‌شوند اما ازآنجایی که مشکل محدودیت اندازه بلوک ها همچنان در شبکه های بلاک چین (بلاک چین) دیده می‌شود و فضای کافی برای ذخیره مقاله های اوری پدیا وجود ندارد از پلتفرم ها و چارچوب های خاصی استفاده شده است.
به علاوه سازندگان اوری پدیا در نظر دارند تا با استفاده از بلاک چین EOS و سیستم فایل بین سیاره ای (Interplaneraty File System) فایل های ویدیویی و تصویری سنگین تری را هم در داخل مقاله ها مورداستفاده قرار دهند.
توکن اوری پدیا IQ نام دارد و به نویسندگان و ویرایشگران مقالات در ازای کارشان داده می‌شود. شایان ذکر است که در اینجا نویسندگان و ویرایشگران نقش همان ماینرها رادارند.

ویکی پدیا، روزگاری خرد جمعی بود

علاوه بر دکتر سنگر، بنیان گذار این استارتآپ بلاک چینی (بلاک چینی) هم متعقد است ویکی پدیا از استانداردهای اولیه خودش دور شده است.
یکی دیگر از معضلات ویکی پدیا هم این است که برخی از مشاهیر، هنرمندان و بزرگانی که استحقاق دریافت صفحه در آن رادارند، صفحه ای به آن ها اختصاص داده نشده است.
هرچند برخی منتقدان معتقدند اوری پدیا با حجم شش میلیون صفحه در قیاس با صفحات ویکی پدیا و تعداد کاربران خیلی کمتر به آسانی نمی‌تواند با ویکی پدیا رقابت کند.
به هرحال دکتر سنگر که زمانی از موافقان ویکی پدیا بوده و امروز به یکی از مخالفان آن تبدیل شده است فکر می‌کند اوری پدیا ظرف مدت 9 ماه می‌تواند به رقیب اصلی ویکی پدیا تبدیل شود و آن زمان ما شاهد تکامل دانشنامه اینترنتی خواهیم بود.

نمایش مقالات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

مزایای عرضه سکه اولیه (ICO) و مشکلات آن

عرضه سکه اولیه (ICO) علی‌رغم مزایایی که برای تأمین مالی دارد اما هنوز به بلوغ کافی برای اس…