صفحه اول اخبار چگونه فناوری بلاک چین و بیت کوین منجر به تحولات انقلابی در قاره سیاه می‌شوند؟

چگونه فناوری بلاک چین و بیت کوین منجر به تحولات انقلابی در قاره سیاه می‌شوند؟

۰
0
چگونه فناوری بلاک چین و بیت کوین منجر به تحولات انقلابی در قاره سیاه می‌شوند؟

فساد اقتصادی که نتیجه سال ها بهره کشی دولت های استعمارگر از قاره سیاه است باعث شده تا هر چند وقت یکبار منتظر بروز انقلابی در کشورهای آن قاره باشیم. با این حال ظهور بیت کوین و فناوری بلاک چین  می‌تواند راهکاری برای مبارزات مسالمت آمیز در آن قاره باشد.

امروز همه شهروندان آفریقایی یک موبایل هوشمند دارند که می‌توانند با آن وارد دنیای بیت کوین و بلاک چین  شوند.

آن ها علاوه بر کسب سود می‌توانند حداقل بخشی از آن جامعه آرمانی که با انقلاب کردن در نظرشان بوده با استفاده از این دو محصول جدید فناوری بسازند.

علاوه بر شهروندان، برخی از کسب و کارهای آفریقایی هم به استفاده از فناوری بلاک چین  برای کاهش هزینه ها و بهبود امور روی آورده اند که نوید دهنده فردای بهتری برای قاره سیاه است.

 

هر آفریقایی؛ یک سرمایه گذار

ورود به بازار بورس یا استفاده از خدمات شرکت های کارگزاری در آفریقا هم مثل سایر مکان های دنیا برای مردم معمولی فرایندی پیچیده است.

درواقع بازارهای سنتی همچنان اصرار دارند تا قواعد دست و پاگیر همراه با دشواری های مختلف را به سرمایه گذاران معمولی تحمیل کنند تا احتمالاً خطری برای سرمایه گذاران قدیمی‌یا حرفه ای ایجاد نشود!.

اما ظهور بیت کوین در جهان و پذیرش بیشتر آن در آفریقا باعث شده تا مردم بتوانند بخشی از مطالبات خودشان در حوزه اقتصاد را تأمین کنند.

مثلاً یک زن سی وچند ساله از حومه اوگاندا که شانسی برای ورود به بازار سنتی بورس نداشت اکنون به دادوستد بیت کوین مشغول است و احساسش را به این شکل نشان می‌دهد:

من موجودی بیت کوین خودم را هرروز و در هرزمانی که بتوانم بررسی می‌کنم. بهتر است بگویم هر دقیقه، هر ساعت و هرزمانی که بشود.

 

شغل دومی‌که به ریسکش می‌ارزد

تأمین هزینه های زندگی درجایی مثل اوگاندا به مراتب سخت تر از شهری مثل نیویورک است. در اوگاندا و اکثر کشورهای آفریقایی استخدام شدن مثل یک قمار است که خیلی ها بازنده آن هستند.

این مطلب را از دست ندهید:  مخابرات چین سیم‌کارت مبتنی بر بلاک چین عرضه می‌کند 

درنتیجه شهروندان آفریقایی مجبورند به کارهای جانبی و بعضاً مشاغل کاذب روی بیاورند که همیشه هم سرانجام خوبی ندارند.

اما بیت کوین بااینکه یک ماهیت ذاتاً ریسک پذیر دارد اما توانسته به تأمین هزینه های زندگی برخی از مردم قاره سیاه کمک کند چون کار کردن با آن قابل دسترس تر و راحت تر است.

 

نیروی فناوری بلاک چین

همان طور که گفتیم اخیراً کسب وکارهایی در قاره آفریقا شکل گرفته اند که با استفاده از امکانات فناوری بلاک چین  سعی در کاهش هزینه ها و مدیریت زمان دارند.

برای نمونه شرکت BitPesa که درواقع عملکردی شبیه به صرافی ها دارد از بیت کوین برای انتقال و حواله پول استفاده می‌کند.

الیزابت روسیلو که مدیریت این شرکت را بر عهده دارد با ذکر تجربه سفرش به نایروبی و اینکه کارهای بانکی وی در این کشور به علت سیستم قدیمی‌انتقال پول با تأخیر بسیار انجام شده توضیح می‌دهد که برای ساختار فرسوده بانکی در آفریقا استفاده از فناوری بلاک چین   ضروری است.

 

مسئله آموزش و فرهنگ سازی در قاره سیاه

با همه مزایای فناوری بلاک چین  و بیت کوین برای ایجاد تحولات انقلابی در قاره سیاه نمی‌توان از آموزش مردم و فرهنگ سازی غافل شد.

در حال حاضر خیلی از شهروندان آفریقا و حتی بخش بزرگی از شهروندان دنیا درباره امکانات و کاربردهای این دو نمی‌دانند. درنتیجه افرادی مثل مارتین سروگا در آفریقا کلاس های آموزشی را شروع کرده اند که هدفشان آگاه سازی افراد از نحوه عملکرد و استفاده از بیت کوین است.

یکی از اصل ترین اهداف این کلاس ها القای این مفهوم به شهروندان آفریقایی است که می‌توانند از این فناوری های جدید برای کارآفرینی و اصلاح وضعیت جامعه بهره بگیرند تا شاید لازم نباشد که هزینه های جانی و مالی یک انقلاب را بپردازند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

تلاش مایکروسافت برای جلب اعتماد شرکت‌ها به هوش مصنوعی

درست مثل مصرف‌کننده‌ها که کمی نسبت به هوش مصنوعی محتاط‌اند، شرکت‌ها هم به سختی می‌توانند ب…