صفحه اول بررسی تجاری‌سازی بلاک چین: کاربردهای جدی در دنیای واقعی

تجاری‌سازی بلاک چین: کاربردهای جدی در دنیای واقعی

۰
0
تجاری‌سازی بلاک چین: کاربردهای جدی در دنیای واقعی

فناوری بلاک چین (Blockchain) در یک سال گذشته به سمت پیشرفت شتاب بیشتری گرفته است اما هنوز تردیدهایی درباره اینکه آیا می‌تواند به مرحله تولید و استفاده انبوه برسد در ذهن افراد مختلف وجود دارد.

علی رغم چند مورداستفاده از بلاک چین در امور مالی و پر کردن شکاف هایی در بخش های بهداشت، انرژی و حمل ونقل هنوز توان بالقوه ای در جهت تجاری سازی بلاک چین قابل مشاهده نیست.

مدیران موسسه Ernst & Youg که به ارائه خدمات مشاوره ای در حوزه های مالی، مالیاتی و بیمه ای در سطح بین المللی مشغول است معتقدند که اکنون زمان آن رسیده تا فناوری بلاک چین با درونی ترین لایه های تجارت ادغام شود. به همین دلیل آن ها مجموعه ای از برنامه های کاربردی را باهدف پشتیبانی از کاربرد بلاک چین در صنایع مختلف و نه فقط حوزه های مالی و اقتصادی تولید کرده اند.

هدف فعلی موسسه Ernst & Youg نظام های زنجیره تأمین بوده است از همین رو ارائه مجموعه نرم افزاری تولیدشده توسط این موسسه به شرکت های فعال در بخش های مختلفی مثل گاز و نفت، رسانه های جمعی و سرگرمی‌و خودروسازی آغازشده است.

عملیات زنجیره تأمین در پرتو استفاده از این مجموعه نرم افزاری به صورت یکپارچه تر درمی‌آید چون به جای استفاده از رویه های سنتی اکنون از قراردادهای هوشمند استفاده می‌شود و همین موضوع منجر به پیش بینی دقیق تر شرایط و نتایج اجرایی بهتر می‌شود.

بلاک چین در مسیر پیشرفت

موسسه Ernst & Young که سرمایه گذاری عظیمی‌در تجاری سازی بلاک چین انجام داده اخیراً آزمایشگاه بلاک چین را نیز در آمریکا تأسیس کرده که هدفش مدیریت و آزمودن تمام راهکارهای مالی بلاک چین در زیر یک سقف است.

البته این سومین آزمایشگاه اختصاصی بلاک چین است که در نقاط مختلف دنیا توسط این موسسه ساخته شده است که همه آن ها درواقع بخشی از اکوسیستم پژوهشی این شرکت هستند که باهدف تعامل و مطالعه روابط بین آزمایشگاه ها، محصولات تولیدشده و مشتریان ایجادشده است.

مسلماً راه اندازی چنین پروژه ای مستلزم سرمایه گذاری گزاف است. البته موسسه Ernst & Young که به خوبی جایگاه نیروی انسانی متخصص در پیشبرد امور را می‌داند تصمیم گرفته بخش اعظمی‌از این سرمایه گذاری را در قالب دستمزد به افراد نخبه ای از علوم فیزیک، رمزنگاری، ریاضی و رایانه اختصاص دهد.

بلاک چین در مسیر پیشرفت

از کارکنان نخبه این سازمان انتظار می‌رود که به رشد و توسعه کاربردی بلاک چین در حوزه های مختلف کمک کنند و باعث تسریع و تسهیل روند تجاری سازی بلاک چین شوند.

یاری رسانی به شرکت ها برای همگام شدن با موج تغییرات یکی از خط مشی های این موسسه در مأموریتی است که مدیران آن تعریف کرده اند.

درواقع سرمایه گذاری این موسسه بر روی طیف وسیعی از کاربردهای بلاک چین به شرکت های مختلف کمک می‌کند تا ضمن حفظ اهداف فعلی بتوانند با استفاده از ظرفیت های این فناوری نوین در بازارهای مالی جهان بیشتر دیده شوند که این موضوع نویددهنده آینده ای پرثمر برای این شرکت ها خواهد بود. همچنین رهبری فناوری موسسه Ernst & Young معتقد است که این موسسه می‌تواند با تأثیرگذاری شگرفی که بر سرمایه ها و هزینه های جاری دارد، زمان مناسب برای ورود به بازار را نشان دهد

این مطلب را از دست ندهید:  چرا کلان داده به بلاک ‌چین نیاز دارد؟

او در ادامه اظهاراتش به توان بالای مشارکتی که در هنگام استفاده از بلاک چین خلق می‌شود اشاره کرده و همکاری بین شرکت ها و سازمان های بزرگ بدون استفاده از این فناوری را مثل یک همکاری جزیره ای می‌داند که در هر جزیره اطلاعات خاصی نگهداری می‌شود.

این در حالی است که این فناوری نوظهور به مدیران این سازمان ها اجازه می‌دهد که بدون نگرانی بر سر مسائل امنیتی و حریم شخصی داده ها را در یک فضای غیرمتمرکز و قابل دسترسی همگانی به اشتراک بگذارند و در پروژه های اشتراکی با همدیگر همکاری کنند.

بلاک چین در میدان عمل

یکی از اولین شرکت هایی که با خدمات موسسه Ernst & Young قصد استفاده از بلاک چین را دارد در حوزه واگذاری قرارداد و اجرای مناقصه های تجاری فعال است.

درهرحال حاضر کارمندان این شرکت برای ثبت و پیگیری تراکنش های متفاوت از نرم افزار صفحه گسترده اکسل و ساختار ایمیل استفاده می‌کنند که اصلاً کارایی لازم برای توسعه خدمات این شرکت را ندارد.

اما با استفاده از امکان صدور قراردادهای هوشمند در بلاک چین همه شرکت کنندگان در مناقصه ها و مجریان طرح ها می‌توانند در یک شبکه توزیع شده ولی به صورت یکپارچه بر روی خرید، پرداخت و قیمت گذاری نظارت کنند.

مدیر این شرکت عنوان کرده که استفاده از بلاک چین می‌تواند از دو جهت سودمند باشد که یکی صرف هزینه کمتر برای حسابرسی و دیگری سودی است که از یکپارچه سازی فرایندهای پرداخت، صدور فاکتور و سایر عملیات مرتبط عاید شرکت خواهد شد.

نگاهی به آینده

پاول برودی، رهبر فناوری موسسه Ernst & Young درباره دیدگاهی که نسبت به آینده دارد خوش بین است و احتمال می‌دهد که علاوه بر پذیرش بلاک چین در حوزه هایی مثل مدیریت زنجیره تأمین، مناقصات و فرایندهای پرداخت که تا حدودی در پیرامون مباحث مالی قرار دارند، بخش هایی مثل مالیات، حسابرسی و امنیت در فضای مجازی نیز همزمان با آگاهی بیشتر از ماهیت این فناوری از آن استقبال خوبی به عمل می‌آورند.

برودی امیدوار است در آینده ای نه چندان دور شرکت ها با آغوش گرم پذیرای بلاک چین های اختصاصی باشند و به جای نظام های XML و EDI فرستنده به گیرنده از آن ها استفاده کنند.

او برای روزهای آینده سه احتمال کلی را پیش بینی می‌کند که اولی به وجود آمدن جنبشی به سمت کار اجرایی برای کسب سود بیشتر از سرمایه های در گردش است.

دومین روند گسترش شبکه های خصوصی به صورت همه گیر است و درنهایت روند سوم این خواهد بود که شرکت ها به صورت تدریجی از بلاک چین  های شخصی تحت تملکشان فاصله می‌گیرند و به شبکه های عمومی‌که در آن می‌توانند تمام تأثیرات این فناوری را کنترل کنند می‌پیوندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

ردیابی واردات نفت با استفاده از فناوری بلاک چین در آمریکا

سازمان گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده آمریکا، در نظر دارد تا با استفاده از فناوری بلاک چین…