تجاری‌سازی زنجیره‌بلوک: کاربردهای جدی در دنیای واقعی

  • توسط IrBlockchain
  • ۱ سال قبل
  • ۰
چگونه زنجیره بلوک در همه زندگی به یاری می رساند

فناوری زنجیره‌بلوک در یک سال گذشته به سمت پیشرفت شتاب بیشتری گرفته است اما هنوز تردیدهایی درباره اینکه آیا می‌تواند به مرحله تولید و استفاده انبوه برسد در ذهن افراد مختلف وجود دارد.

علی‌رغم چند مورداستفاده از زنجیره‌بلوک در امور مالی و پر کردن شکاف‌هایی در بخش‌های بهداشت، انرژی و حمل‌ونقل هنوز توان بالقوه ای در جهت تجاری‌سازی زنجیره‌بلوک قابل مشاهده نیست.

مدیران موسسه Ernst & Youg که به ارائه خدمات مشاوره‌ای در حوزه‌های مالی، مالیاتی و بیمه‌ای در سطح بین‌المللی مشغول است معتقدند که اکنون زمان آن رسیده تا فناوری زنجیره‌بلوک با درونی‌ترین لایه‌های تجارت ادغام شود. به همین دلیل آن‌ها مجموعه‌ای از برنامه‌های کاربردی را باهدف پشتیبانی از کاربرد زنجیره‌بلوک در صنایع مختلف و نه‌فقط حوزه‌های مالی و اقتصادی تولید کرده‌اند.

هدف فعلی موسسه Ernst & Youg نظام‌های زنجیره تأمین بوده است از همین رو ارائه مجموعه نرم‌افزاری تولیدشده توسط این موسسه به شرکت‌های فعال در بخش‌های مختلفی مثل گاز و نفت، رسانه‌های جمعی و سرگرمی و خودروسازی آغازشده است.

عملیات زنجیره تأمین در پرتو استفاده از این مجموعه نرم‌افزاری به‌صورت یکپارچه‌تر درمی‌آید چون به‌جای استفاده از رویه‌های سنتی اکنون از قراردادهای هوشمند استفاده می‌شود و همین موضوع منجر به‌پیش بینی دقیق‌تر شرایط و نتایج اجرایی بهتر می‌شود.

زنجیره‌بلوک در مسیر پیشرفت

موسسه Ernst & Young که سرمایه‌گذاری عظیمی در تجاری‌سازی زنجیره‌بلوک انجام داده اخیراً آزمایشگاه زنجیره‌بلوک را نیز در آمریکا تأسیس کرده که هدفش مدیریت و آزمودن تمام راهکارهای مالی زنجیره‌بلوک در زیر یک سقف است.

البته این سومین آزمایشگاه اختصاصی زنجیره‌بلوک است که در نقاط مختلف دنیا توسط این موسسه ساخته‌شده است که همه آن‌ها درواقع بخشی از اکوسیستم پژوهشی این شرکت هستند که باهدف تعامل و مطالعه روابط بین آزمایشگاه‌ها، محصولات تولیدشده و مشتریان ایجادشده است.

مسلماً راه‌اندازی چنین پروژه‌ای مستلزم سرمایه‌گذاری گزاف است. البته موسسه Ernst & Young که به‌خوبی جایگاه نیروی انسانی متخصص در پیشبرد امور را می‌داند تصمیم گرفته بخش اعظمی از این سرمایه‌گذاری را در قالب دستمزد به افراد نخبه‌ای از علوم فیزیک، رمزنگاری، ریاضی و رایانه اختصاص دهد.

از کارکنان نخبه این سازمان انتظار می‌رود که به رشد و توسعه کاربردی زنجیره‌بلوک در حوزه‌های مختلف کمک کنند و باعث تسریع و تسهیل روند تجاری‌سازی زنجیره‌بلوک شوند.

یاری‌رسانی به شرکت‌ها برای همگام شدن با موج تغییرات یکی از خط‌مشی‌های این موسسه در مأموریتی است که مدیران آن تعریف کرده‌اند.

درواقع سرمایه‌گذاری این موسسه بر روی طیف وسیعی از کاربردهای زنجیره‌بلوک به شرکت‌های مختلف کمک می‌کند تا ضمن حفظ اهداف فعلی بتوانند با استفاده از ظرفیت‌های این فناوری نوین در بازارهای مالی جهان بیشتر دیده شوند که این موضوع نویددهنده آینده‌ای پرثمر برای این شرکت‌ها خواهد بود. همچنین رهبری فناوری موسسه Ernst & Young معتقد است که این موسسه می‌تواند با تأثیرگذاری شگرفی که بر سرمایه‌ها و هزینه‌های جاری دارد، زمان مناسب برای ورود به بازار را نشان دهد

او در ادامه اظهاراتش به توان بالای مشارکتی که در هنگام استفاده از زنجیره‌بلوک خلق می‌شود اشاره‌کرده و همکاری بین شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ بدون استفاده از این فناوری را مثل یک همکاری جزیره‌ای می‌داند که در هر جزیره اطلاعات خاصی نگهداری می‌شود.

این در حالی است که این فناوری نوظهور به مدیران این سازمان‌ها اجازه می‌دهد که بدون نگرانی بر سر مسائل امنیتی و حریم شخصی داده‌ها را در یک فضای غیرمتمرکز و قابل‌دسترسی همگانی به اشتراک بگذارند و در پروژه‌های اشتراکی با همدیگر همکاری کنند.

زنجیره‌بلوک در میدان عمل

یکی از اولین شرکت‌هایی که با خدمات موسسه Ernst & Young قصد استفاده از زنجیره‌بلوک را دارد در حوزه واگذاری قرارداد و اجرای مناقصه‌های تجاری فعال است.

درهرحال حاضر کارمندان این شرکت برای ثبت و پیگیری تراکنش‌های متفاوت از نرم‌افزار صفحه گسترده اکسل و ساختار ایمیل استفاده می‌کنند که اصلاً کارایی لازم برای توسعه خدمات این شرکت را ندارد.

اما با استفاده از امکان صدور قراردادهای هوشمند در زنجیره‌بلوک همه شرکت‌کنندگان در مناقصه‌ها و مجریان طرح‌ها می‌توانند در یک شبکه توزیع‌شده ولی به‌صورت یکپارچه بر روی خرید، پرداخت و قیمت‌گذاری نظارت کنند.

مدیر این شرکت عنوان کرده که استفاده از زنجیره‌بلوک می‌تواند از دو جهت سودمند باشد که یکی صرف هزینه کمتر برای حسابرسی و دیگری سودی است که از یکپارچه‌سازی فرایندهای پرداخت، صدور فاکتور و سایر عملیات مرتبط عاید شرکت خواهد شد.

کاربردهای متنوع زنجیره بلوک در زندگی روزمرهنگاهی به آینده

پاول برودی، رهبر فناوری موسسه Ernst & Young درباره دیدگاهی که نسبت به آینده دارد خوش‌بین است و احتمال می‌دهد که علاوه بر پذیرش زنجیره‌بلوک در حوزه‌هایی مثل مدیریت زنجیره تأمین، مناقصات و فرایندهای پرداخت که تا حدودی در پیرامون مباحث مالی قرار دارند، بخش‌هایی مثل مالیات، حسابرسی و امنیت در فضای مجازی نیز همزمان با آگاهی بیشتر از ماهیت این فناوری از آن استقبال خوبی به عمل می آورند.

برودی امیدوار است در آینده‌ای نه‌چندان دور شرکت‌ها با آغوش گرم پذیرای زنجیره‌بلوک‌های اختصاصی باشند و به‌جای نظام‌های XML و EDI فرستنده به گیرنده از آن‌ها استفاده کنند.

او برای روزهای آینده سه احتمال کلی را پیش‌بینی می‌کند که اولی به وجود آمدن جنبشی به سمت کار اجرایی برای کسب سود بیشتر از سرمایه‌های در گردش است.

دومین روند گسترش شبکه‌های خصوصی به‌صورت همه‌گیر است و درنهایت روند سوم این خواهد بود که شرکت‌ها به‌صورت تدریجی از زنجیره‌بلوک‌ های شخصی تحت تملکشان فاصله می‌گیرند و به شبکه‌های عمومی که در آن می‌توانند تمام تأثیرات این فناوری را کنترل کنند می‌پیوندند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Read more:
استفاده از فناوری زنجیره‌بلوک در پزشکی برای بهبود فرایندهای مدیریت پرونده الکترونیک سلامت
با کاربرد فناوری بلاک‌چین پزشکان وقت بیشتری به بیماران اختصاص می‌دهند

یکی از کلینیک‌های پزشکی معتبر در آمریکا بر روی چگونگی استفاده از فناوری زنجیره‌بلوک در افزایش امنیت ذخیره‌سازی پرونده‌های الکترونیک...

Close