صفحه اول اخبار فناوری بلاک چین: همکار جدید پلیس در کشف جنایت و تایید شواهد دیجیتال

فناوری بلاک چین: همکار جدید پلیس در کشف جنایت و تایید شواهد دیجیتال

۰
0
فناوری بلاک چین: همکار جدید پلیس در کشف جنایت و تایید شواهد دیجیتال

یکی از مقامات دادگستری انگلیس معتقد است که فناوری بلاک چین (Blockchain) می‌تواند به تایید و تحکیم شواهد دیجیتال جنایی کمک کند.

در جهانی که هر روز بیشتر به سمت دیجیتالی شدن پیش می‌رود، شواهد و مدارک جنایی هم به صورت دیجیتال درآمده اند.

علی رغم اینکه این شواهد دیجیتال سرعت رسیدگی به پرونده ها را افزایش داده اند اما به همان راحتی قابل تغییر و دستکاری هستند. بنابراین باید ساختاری وجود داشته باشد که بتوان از صحت آنها اطمینان حاصل کرد.

پستی که در یک وبلاگ منتشر شده یکی از کاربردهای فناوری بلاک چین در این حوزه را به موارد اعمال قانون مرتبط دانسته است. در بخشی از این پست آمده است:

از چند ماه پیش دوربین های کوچکی بر روی لباس ماموران پلیس نصب می‌شود که با استفاده از این فناوری می‌توان سوابق فیلم های ضبط شده در آن را ضبط کرد.

اگرچه مطلبی که آقای دیویدسن در وبلاگش نوشته تا حدودی غیرواقعی به نظر می‌آید اما می‌تواند بیانگر این باشد که فناوری بلاک چین به خوبی در بخش های عمومی‌جامعه مثل وزارت دادگستری برای تایید شواهد دیجیتال قابل به کارگیری است.

این مطلب را از دست ندهید:  رفت و برگشت از اتریوم به وان‌چین: راهکاری برای افزایش تعامل‌پذیری

فناوری بلاک چین و کمک به بی گناهان

او در ادامه نوشته است استفاده از فناوری بلاک چین برای ثبت اطلاعات فیلم های ضبط شده توسط دوربین های تعبیه شده روی لباس پلیس در صحنه جرم مخصوصا در هنگام تعیین حکم می‌تواند شواهد را تایید یا رد کند.

در واقع ساختار بلاک چین که نیاز به اعتماد متقابل را تقریبا به صفر می‌رساند می‌تواند در پرونده های پیچیده که طرفین همدیگر را مورد وثوق قرار نمی‌دهند موثر باشد.

چنین بلاک چینی باید به شکلی باشد که همگان امکان مشاهده اطلاعات ویدیوهای ضبط شده در همه مکان ها را داشته باشند اما این اطلاعات صرفا توسط پلیس قابل ویرایش باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

تلاش مایکروسافت برای جلب اعتماد شرکت‌ها به هوش مصنوعی

درست مثل مصرف‌کننده‌ها که کمی نسبت به هوش مصنوعی محتاط‌اند، شرکت‌ها هم به سختی می‌توانند ب…