صفحه اول آموزش بیت‌کوین و گردش ایام: نگاهی به تأثیرات تقویمی برای سرمایه‌گذاری در بیت کوین

بیت‌کوین و گردش ایام: نگاهی به تأثیرات تقویمی برای سرمایه‌گذاری در بیت کوین

۰
0
بیت‌کوین و گردش ایام: نگاهی به تأثیرات تقویمی برای سرمایه‌گذاری در بیت کوین

اگر یک مجموعه داده را به صورت تاریخی بررسی کنیم، احتمالاً متوجه تغییرات آن در بازه های زمانی مختلف می‌شویم. افرادی که قصد سرمایه گذاری مالی دارند باید با پدیده تأثیرات تقویمی‌آشنا باشند و به آن توجه کنند.

در هنگام سرمایه گذاری بر روی اوراق بهادار، دلار و حتی بیت کوین فاکتورهای متفاوتی را در نظر می‌گیریم.

مثلاً اخبار مثبت و منفی را بررسی می‌کنیم، از تحلیل گران سیگنال می‌خریم، از تجربه های دیگران درس می‌گیریم و البته گاهی هم اسیر رفتار اتحادی می‌شویم و هر کاری سایر سرمایه گذاران انجام داده اند ما هم انجام می‌دهیم.

توجه به موقعیت زمانی سرمایه گذاری هم یکی از همین فاکتورهاست. امروز در آی آر بلاک چین از تأثیر روز و فصل بر روی سرمایه گذاری در بازار های اوراق بهادار، دلار و بیت کوین می‌گوییم و به چند الگوی شناخته شده اشاره می‌کنیم.

تأثیرات تقویمی‌بر سرمایه گذاری اوراق بهادار و دلار

تاکنون پژوهشگران بسیاری در قالب های پژوهش های آکادمیک بر روی همین تأثیرگذاری مطالعه کرده اند.

برای مثال جاکوبسن و ژانگ در سال 2012 دو مقاله بانام های “آیا نوسانات ماهانه واقعیت دارند؟ یک دیدگاه سیصدساله” و “شاخص هالووین: همه جا و همه زمان ها” دریکی از دانشگاه های نیوزلند منتشر کردند.

از نتایج پژوهش آن ها که بازارهای سهام در آمریکا را مطالعه کرده بودند، مشخص شد ماه های آوریل و دسامبر بهترین موقع برای سرمایه گذاری در حالی که ماه های می‌و سپتامبر بدترین زمان برای ورود به این بازارها هستند.

یافته دیگر پژوهش آن ها رکود بازار سهام در ژانویه هر سال بود. به علاوه آن ها متوجه شدند به طور کلی فصل زمستان برای سرمایه گذاری سودآوری بیشتری دارد اما میوه تابستان بیشتر ضرر است.

تحقیقات بعدی نتایج پژوهش این دو را تأیید کردند در نتیجه بعد از مدتی روندهایی مبتنی بر تقویم در بازار سهام شکل گرفتند.

از جمله مهم ترین و تثبیت شده ترین این روندها می‌توان به در (ماه) می‌بفروشید و از بازار خارج شوید (اشاره به رکود قیمت در تابستان)، مسابقات سرعت بابانوئل (افزایش قیمت در آخرین هفته های سال) و اثر ژانویه (رکود بازار در ژانویه هر سال) اشاره کرد.

البته این روندها بیشتر برای سرمایه گذاری بلندمدت مناسب است و لزوماً همبستگی مستقیمی‌میان هرسال و شدت این روندها وجود ندارد با این حال توجه به آن ها می‌تواند اطمینان خاطر بیشتری را در هنگام سرمایه گذاری فراهم کند.

این مطلب را از دست ندهید:  سال 2020؛ کاهش پاداش استخراج بیت کوین و حذف ماینرهای کوچک

در بازار دلار هم اگرچه تأثیرات تقویمی‌یا Seasonality effects خیلی قوی نیستند اما می‌توانند بر روی رفتار سرمایه گذاران این ارز اثر بگذارند.ازجمله یافته های تحلیل گران اقتصادی بعد از بررسی داده های تاریخی قیمت دلار عملکرد بهتر این ارز در نیمه اول سال است. دلار در ژانویه شرایط مشابهی با اوراق بهادار را تجربه می‌کند و در بهار و اوایل تابستان مجدداً بهتر می‌شود.

به همین منوال بررسی تأثیرات تقویمی‌می‌تواند ابزاری برای سرمایه گذاری بر روی دلار هم فراهم کند هرچند اهمیت آن به اندازه بازار سهام نیست.

بیت کوین و تأثیرات تقویمی

تاریخ سرمایه گذاری در بیت کوین اصلاً قابل مقایسه با بازار سهام و دلار نیست اما بازهم نمی‌توان از تأثیرات تقویمی‌بر روی آن غافل شد.

اولین روند آشکار همان رکود ژانویه است که کمابیش در بازارهای سهام و دلار نیز مشاهده شده است.

بررسی داده های تاریخی بیت کوین نشان می‌دهد، قیمت بیت کوین در ابتدای سال های 2012 تا 2016 کاهش داشته است.

شاید برخی این نتیجه گیری را ازنظر آماری درست ندانند اما توصیه کلی این است که با کاهش قیمت در ژانویه هر سال همه دارایی بیت کوین خودتان را به فروش نرسانید و مقاومت کنید.

روند دیگری که از بررسی نمودارهای تاریخی سایت http://topdowncharts.com به دست آمده، بیانگر نوسانات زیاد بهای این رمز ارز  در فاصله ماه های می‌تا سپتامبر است در حالی که هر چه به پایان سال میلادی و مخصوصاً ماه دسامبر نزدیک می‌شویم، سود بیت کوین داران بیشتر می‌شود.

به علاوه پژوهش های بیشتر بیانگر این است که در نیمه دوم هرسال ارزش بیت کوین بیشتر شده و شروع سرمایه گذاری در نیمه دوم سال میلادی شاید بهتر از نیمه آن اول باشد.

این گونه روندها و داشتن اطلاعاتی از تاریخ عملکرد بیت کوین می‌تواند در هنگام ایجاد و مدیریت سبد سرمایه گذاری رمز ارز ها به هر سرمایه گذار دوراندیش بیت کوین کمک کند. البته لزوم وجود مطالعات بیشتر و بررسی های دقیق تر با داده های بیشتر برای تعمیم تأثیرات تقویمی‌به شرایط همه سرمایه گذاران قابل کتمان نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

سرقت بیت کوین در قالب آژانس کاریابی از افراد جویای کار

نیروی ویژه پلیس در منطقه اوتار پرادش هند، یک گروه فعال در سرقت بیت کوین را که به عنوان یک …