صفحه اول آموزش بیت‌کوین چیست؟ توضیحی آسان از مفهومی سخت در آی‌آر بلاک‌چین

بیت‌کوین چیست؟ توضیحی آسان از مفهومی سخت در آی‌آر بلاک‌چین

۰
0
بیت‌کوین چیست؟ توضیحی آسان از مفهومی سخت در آی‌آر بلاک‌چین

اولین بار تصویر بیت کوین درصحنه های انقلاب 2014 مردم اوکراین در قالب تراکت هایی که در دست معترضان بود دیده شد. در جریان تظاهرات میدانی، انقلابیون نیاز به حمایت مالی داشتند و بیت کوین می‌توانست این کار را انجام دهد.

انقلابیون اوکراین با بیت‌کوین درخواست کمک مالی کردند

بیت کوین شکلی از ارز دیجیتال است که به صورت الکترونیکی خلق شده و نگهداری می‌شود. آن ها (بیت کوین ها) مثل دلار یا یورو بر روی کاغذ چاپ نمی‌شوند بلکه توسط کامپیوترهای قدرتمند که قادر هستند مسائل ریاضی را حل کنند تولید می‌شوند.

این رمزارز که اکنون بیشتر از یک اونس طلا ارزش دارد تحت سیطره هیچ بانک یا دولتی قرار ندارد و به کاربران اجازه می‌دهد تا بیت  

کوین را به صورت ناشناس خرج کنند. این بیت کوین ها از دو طریق استخراج یا خریدوفروش به دست می‌آیند.

بیت کوین علی رغم تفاوت های ساختاری که با سایر واحدهای پولی دارد ولی هرروز تعداد بیشتری از بازرگانان، تاجران و صاحبان کسب وکار آن را به عنوان یک ارز قابل استفاده می‌پذیرند و حتی از بیت کوین در امور روزمره مثل خرید همبرگر، ثبت نام دانشگاه و اهدای کمک خیریه استفاده می‌کنند.

کار کردن با این ارز دیجیتال به سادگی استفاده از ایمیل است. در شبکه توزیع شده بیت کوین تراکنش ها به مثابه ایمیل های ارسالی و دریافتی عمل می‌کنند و برای هر فرد آدرسی در شبکه لحاظ می‌گردد. البته تنها تفاوت با ایمیل در این است که بعد از ارسال بیت  کوین دیگر چیزی در صندوق ورودی شما باقی نمی‌ماند.

تاریخچه و سرگذشت رمزارز بیت کوین

در اواخر سال 2007 فردی به نام ساتوشی ناکاموتو توسعه مفهوم بیت کوین را آغاز کرد. بااینکه از او در متون مختلف به عنوان یک ژاپنی متخصص در نرم افزار یادشده است اما شایعاتی هم وجود دارد که ساتوشی ناکاموتو را اسم مستعار یک گروه می‌دانند.

فارغ از خیال و واقعیت، مقاله راهنمای این ارز دیجیتال در سال 2008 منتشر شد.

در این مقاله ساتوشی ناکاموتو به یک سؤال بزرگ یا بهتر است بگوییم معضلی که تا آن زمان وجود ارزهای دیجیتال را غیرممکن کرده بود پاسخ داد. این مسئله قضیه کپی شدن ارزهای دیجیتال است.

اولین بلوک در بلاک چین بیت کوین توسط ناکاموتو در سال 2009 تولید شد و در اواخر 2010 اولین تراکنش موبایلی بر پایه بیت  کوین انجام شد.

سال 2011 را می‌توان شروع اوج گیری بیت کوین دانست. در این سال کاربردهای متفاوت و انواع معاملات با استفاده از این رمزارز انجام گرفت.

بااینکه برخی از مردم فکر می‌کردند عمر جهان در سال 2012 به پایان می‌رسد اما بنیاد این ارز دیجیتال تازه در این سال باهدف نظارت بر این رمز ارز و ایجاد یک پروتکل شروع به فعالیت کرده و اولین دستگاه خودپرداز بیت کوینی در دنیایی که تمام نشده بود در سال 2013 در اختیار شهروندان کالیفرنیایی قرار گرفت.

تاریخچه و سرگذشت رمزارز بیت کوین

 

در همین سال استفاده کنندگان از آن شاهد کشمکش های قانونی زیادی بر سر آن بودند که درنهایت به پذیرش قانونی بیت کوین در بعضی از کشورها منجر شد.

از 2013 تاکنون اقبال عمومی‌نسبت به بیت  کوین افزایش پیداکرده و خیلی از فروشگاه ها، دانشگاه ها، آژانس های هواپیمایی و … اکنون در کنار ارزهای رایج بیت کوین را نیز برای ارائه خدمات می‌پذیرند.

استفاده از بیت کوین چه فایده هایی دارد؟

حذف محدودیت های رایج در پرداخت های مالی یکی از مزایایی اصلی رمزارز بیت کوین است. با استفاده از این ارز دیجیتال می‌توانید در هر زمان و مکان پول را ارسال و دریافت کنید. علاوه بر این شما گردش بیت کوین را کنترل می‌کنید بدون اینکه هیچ بانک، موسسه مالی یا طرف سوم در این فرایند دخالت کند.

در حوزه امنیت کاربران نیازی ندارند که اطلاعات شخصی خودشان را به هر نحوی در اختیار سایرین بگذارند تا تراکنش های مالی آن ها نهایی شود. همچنین امکان پشتیبان گیری و رمزگذاری بیت کوین های شما نیز فراهم شده است.

بیت  کوین می‌تواند آغازگر دورانی باشد که در آن شفافیت اطلاعات باعث قانونمندی بیشتر طرفین می‌شود. یک نمونه کاربردی در اینجا این است که در صورت رواج بیشتر این ارز دیجیتال، گرانی های اختیاری و دلخواه که بعضاً توسط بعضی از تاجران یا تولیدکنندگان اعمال می‌شود، غیرممکن است.

بستر بیت کوین که فناوری بلاک چین است نیز با ساختار توزیع شده خودش دامنه این شفافیت را افزایش می‌دهد.

یعنی در ساختار بلاک چین بیت کوین تمام اعضای شبکه می‌توانند تراکنش های همدیگر را تأیید کنند و با اینکه عملاً همدیگر را نمی‌شناسند و تنها به آدرس عمومی‌یا شماره حساب خود دسترسی دارند متحد شده اند تا شفافیت را حفظ کنند.

به علاوه در حال حاضر خیلی از مردم به هزینه ای که تحت عنوان کارمزد از آن ها دریافت می‌شود اعتراض دارند. بیت کوین راه حلی برای کاهش این هزینه های اضافی است.

این مطلب را از دست ندهید:  چقدر بیت کوین برای جایگزینی ذخایر طلا در کشورها لازم است؟

 استفاده از بیت کوین چه فایده هایی دارد؟

از سوی دیگر تبادل و معاوضه بیت  کوین با پول کاغذی هزینه های جانبی کمتری نسبت به تبدیل پول با کارت های اعتباری و پی پال دارد.

یکی دیگر از خوبی های بیت  کوین مخصوصاً برای صاحبان کسب وکار عدم برگشت پذیری آن است.

به عبارت دیگر وقتی یک تراکنش بیت کوینی انجام شد دیگر امکان ندارد که درگیر مشکلاتی مثل نقص درگاه سیستم بانکی شود و مستقیماً به آدرس نفر موردنظر می‌رود.

بیت کوین برای راه اندازی تجارت در مناطقی که میزان کلاه برداری و جرم در آن ها زیاد است نیز کارآمد است. ساختار بلاک چین به هیچ خرابکاری اجازه دستکاری نمی‌دهد و استفاده از دفترکل راه هرگونه تقلب را می‌بندد.

چه عواملی مانع رواج بیت کوین می‌شوند؟

علی رغم تمام خوبی هایی که برای رمزارز بیت کوین گفتیم اما این رمز ارز برای استفاده و کاربرد عمومی‌هنوز موانعی پیش رو دارد و یکی از مهم ترین مشکلات آن عدم آگاهی و کمبود اطلاعات جامعه نسبت به آن است.

به عبارت دیگر هنوز خیلی از مردم با مفهوم کارایی بیت  کوین آشنا نیستند و بااینکه خیلی از شرکت ها و فروشگاه برای ارائه خدماتشان بیت کوین را می‌پذیرند، اطلاعات عموم مردم نسبت به آن بسیار کم است.

علاوه بر این عدم پایداری و قیمت های حباب گونه این ارز دیجیتال که شدیداً متأثر از تغییرات رمزارزها و فناوری بلاک چین است از دیگر مشکلات بیت کوین محسوب می‌شوند.

همچنین بسیاری از کارشناسان معتقدند که بیت  کوین همچنان درحال توسعه است.

چه عواملی مانع رواج بیت کوین می‌شوند؟

هرروز ابزارها، ویژگی ها و خدمات جدیدی به بیت  کوین اضافه می‌شوند که باعث تکمیل دایره خدمات آن می‌گردد. درنتیجه هنوز نمی‌توان به عنوان یک رمزارز برای اجرای همه امور روی آن حساب کرد.

یکی دیگر از مشکلات این رمزارز نیز مخفی بودن و غیرقابل کنترل بودن آن است که در عین اینکه نقطه قوت آن است می‌تواند بیت کوین را به موجود ترسناکی تبدیل کند که خیلی از دولت ها به خاطر مسائلی از قبیل فرار مالیاتی دوست ندارند رایج شود.

درباره آینده بیت کوین چه می‌توان گفت؟

داستان بیت کوین را می‌توان به فیلمی‌تشبیه کرد که با پایان های متفاوت تمام می‌شود. خوش بین ها می‌گویند بیت  کوین در آخر به یک ارز دیجیتال رایج در تمام جهان تبدیل می‌شود و حتی دولت ها با رضایت کامل از آن استفاده می‌کنند.

در مقابل هستند افراد بدبینی که می‌گویند زوایای سیاه رمزارز بیت کوین درنهایت باعث می‌شود تا مثل یک موج به صخره ها برخورد کند و آرام بگیرد.

صرف نظر از این پیش بینی ها و فیلم هایی که در ذهن افراد مختلف با نقش آفرینی بیت  کوین کارگردانی می‌شود نمی‌توان از پایه و اساسِ بیت کوین که همان فناوری بلاک چین است غافل شد.

حتی اگر بیت کوین شکست هم بخورد و منزوی شود اما فناوری بلاک چین با کاربردهای بسیاری که در عرصه های مختلف داشته قطعاً خودش را بیشتر و بهتر از بیت کوین معرفی خواهد کرد.

نتیجه گیری

هر چند رمزارز بیت کوین در سال 2007 از اندیشه های فرد یا گروهی به نام ساتوشی ناکاموتو نشأت گرفت اما اولین بار در میان شلوغی های اوکراین بود که جهانیان تصویر آن را از قاب تلویزیون مشاهده کردند.

استفاده از این رمزارز به سادگی کار کردن با ایمیل است که در آن تراکنش های ورودی و خروجی مثل ایمیل عمل می‌کنند.

از سال 2007 تاکنون اگرچه شاهد افت و خیزهای بسیاری در بازار بیت  کوین بوده ایم اما اقبال عمومی‌نسبت به آن افزایش یافته و ویژگی هایی مثل امنیت بالا و محافظت از اطلاعات شخصی، شفافیت در معاملات، امکان تبادل و معاوضه و در نهایت حذف واسطه ها باعث شده اند تا هر روز افراد بیشتری بخواهند بیت کوین را امتحان کنند.

از سویی دیگر آگاهی کم مردم نسبت به این رمزارز، عدم ثبات در قیمت آن و غیرقابل پیگیری بودن تراکنش های بیت کوینی از جمله مواردی هستند که رواج آن را تا حدودی به تاخیر انداخته اند.

اما فارغ از مزایا و معایب بیت کوین که بحث های زیادی در پیرامون آن شکل گرفته، فناوری بلاک چین که زیرساخت بیت  کوین و بسیاری دیگر از رمزارزها است قطعا می‌تواند در حوزه های بسیاری تاثیرگذار و کاربردی باشد و این نکته ای است که همگان بر آن توافق دارند. در پایان از شما دعوت می‌کنیم کلیپ زیر را ببینید که در آن اسکناس ها شما را به استفاده از بیت کوین دعوت می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

سرقت بیت کوین در قالب آژانس کاریابی از افراد جویای کار

نیروی ویژه پلیس در منطقه اوتار پرادش هند، یک گروه فعال در سرقت بیت کوین را که به عنوان یک …