صفحه اول اخبار چگونه فناوری بلاک چین به حمل‌ونقل دریایی کمک می‌کند؟

چگونه فناوری بلاک چین به حمل‌ونقل دریایی کمک می‌کند؟

۰
0
چگونه فناوری بلاک چین به حمل‌ونقل دریایی کمک می‌کند؟

حمل ونقل دریایی یک ساختار پیچیده است که از اجزای مختلفی مثل هماهنگ کننده ها، واسطه ها، تولیدکننده ها و حمل کننده ها تشکیل شده است و نیاز به حجم زیادی از مراودات کاغذی دارد.
با ظهور بیت کوین و فناوری زیر ساختاری آن یعنی بلاک چین (Blockchain) امکانات جدیدی در اختیار بازیگران صنعت حمل ونقل دریایی قرار گرفت تا بتوانند ساختارهای قدیمی‌این صنعت کهنه را به روزرسانی کنند.

بزرگ ترین شرکت حمل ونقل دریایی یعنی مرسک اولین گام ها را در این زمینه برداشت و برای ایجاد یک ساختار بلاک چینی برای ارسال و دریافت مرسوله های دریایی از IBM کمک گرفت.

این ساختار باقابلیت به روزرسانی لحظه ای وضعیت داده ها در تمام مراحل یک گزینه ایدئال برای رهگیری کالاها در دریاها و اقیانوس ها است.

به علاوه غیرقابل تغییر بودن و شفافیت آن تقریباً امکان ارسال کالاهای تقلبی و تأخیر در دریافت کالاها را به صفر رسانده است.

گروه زیم (Zim) نیز که یکی از شرکت های نوظهور درزمینهٔ حمل ونقل دریایی است تصمیم گرفته در همکاری با دو شرکت دیگر استفاده آزمایشی از فناوری بلاک چین را شروع کند.

 

حمل و نقل دریایی بدون واسطه

یکی از اهداف اصلی این پروژه ایجاد یک معادل بلاک چینی برای بارنامه های دریایی است که برای قرن ها رواج داشته و البته باعث کندی امور حمل ونقل هم بوده است.
مدیر گروه زیم در اظهارنظری درباره این پروژه آزمایشی عنوان کرده است:

در حال حاضر تمام مرسوله های دریایی باید تا رسیدن به مقصد مسیر طولانی را طی کنند که از بانک ها برای تأمین مالی، بیمه گذاران برای ضمانت مرسوله ها، مأموران گمرک برای بررسی و تأیید مرسوله ها و وام دهندگان و تأمین کنندگان وثیقه برای حفظ اعتبار در بانک ها و مؤسسات بیمه می‌گذرد. اما ما می‌خواهیم با استفاده از امکانات فناوری بلاک چین زمان انجام این فرایندها را به شدت کاهش دهیم.

درحالی که انتظار می‌رود گروه زیم، شرکت مرسک و IBM هرکدام راهکارهای متنوع بلاک چینی برای بهبود فرایندهای حمل ونقل دریایی داشته باشند اما در صورت همکاری و اشتراک مساعی بین آن ها هزینه توسعه نرم افزارها و سخت افزارهای لازم به صورت قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند که می‌تواند منجر به پذیرش بیشتر این راهکارها توسط کشورها و دولت ها شود.

این مطلب را از دست ندهید:  آسمان را با فناوری بلاک چین آبی‌تر می‌کنیم

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

تلاش مایکروسافت برای جلب اعتماد شرکت‌ها به هوش مصنوعی

درست مثل مصرف‌کننده‌ها که کمی نسبت به هوش مصنوعی محتاط‌اند، شرکت‌ها هم به سختی می‌توانند ب…