چرا شرکت‌ها باید از برنامه‌های وفاداری مبتنی بر زنجیره‌بلوک استفاده کنند؟

 • توسط IrBlockchain
 • ۱ سال قبل
 • ۲
برنامه‌های وفاداری مشتریان با استفاده از فناوری زنجیره‌بلوک

برای جذب مشتریان جدید و حفظ مشتریان قبلی تقریباً هر کسب‌وکاری به نحوی از برنامه‌های وفاداری مشتریان استفاده می‌کند.

برنامه‌های وفاداری و ترغیب مشتریان از معیارهای مهم اندازه‌گیری موفقیت شرکت‌های امروزی هستند. احتمالاً همه ما برای یک‌بار هم که شده در این برنامه‌ های وفاداری شرکت کرده‌ایم و از کوپن‌ها، کاردهای پلاستیکی و کاغذهای دیجیتال استفاده کرده‌ایم.

همه این‌ها مواردی هستند که در درون شبکه یک شرکت ارزشمند تلقی شده و به‌عنوان پاداش در اختیار مشتریان قرارگرفته است.

اما یکی از مشکلات بزرگ این برنامه‌های وفاداری که باهدف تشویق مشتریان در خیلی از شرکت‌ها اجرا می‌شود نبود یک سیستم هماهنگ است که باعث کاهش میزان نقد شوندگی پاداش‌ها می‌شود.

در حال حاضر پاداش‌ها فقط در مکان‌ها و حالت‌ها و زمان‌های خاصی قابل‌استفاده هستند.

اگرچه برخی از پاداش‌هایی که مشتریان در برنامه‌های وفاداری شرکت‌ها دریافت می‌کنند به‌صورت آنلاین قابل رهگیری یا استفاده مجدد هستند اما هنوز به‌عنوان دارایی‌های دیجیتال شناخته نمی‌شوند.

همین اشکال باعث شده تا حضور بانک‌ها و سایر مؤسسات مالی واسطه در چرخه استفاده از پاداش‌های برنامه‌ های وفاداری ضروری شود که این خودش منجر به افزایش هزینه‌ها و ریسک‌های امنیتی است.

فناوری زنجیره‌بلوک چاره کار است

اولین امتیاز به کارگیری فناوری زنجیره‌بلوک برای اجرای برنامه‌ها و کمپین‌های وفاداری مشتریان حذف واسطه‌ها و سهولت ارتباط مستقیم میان مشتریان و مدیران بازاریابی شرکت‌ها است.

گاهی اوقات اجرای یک برنامه وفاداری مشتریان باکیفیت بالا هزینه زیادی را به شرکت‌ها تحمیل می‌کند درحالی‌که این هدف این برنامه‌ها درنهایت سودآوری برای شرکت است.

برنامه وفاداری مشتریان شرکت اوبر

برنامه وفاداری مشتریان شرکت اوبر

در این حیطه هم فناوری زنجیره‌بلوک با کاهش هزینه‌ها و افزایش کارایی می‌تواند هم برای مشتریان و هم برای مدیران شرکت‌ها تجربه بهتری از برنامه‌های وفاداری را فراهم کند.

به‌هرحال استفاده از فناوری زنجیره‌بلوک می‌تواند مزایای زیادی برای مدیرانی که به دنبال اجرای موفقیت‌آمیز برنامه‌های وفاداری هستند داشته باشند و تبدیل امتیازهای وفاداری به توکن می‌تواند یکی دیگر از این مزایا باشد.

توکنیزاسیون (tokenization) پاداش‌ها باعث می‌شود تا مشتریان وفادار بتوانند به‌راحتی آن‌ها با پاداش‌های سایر افراد معاوضه کنند یا به‌جای آن‌ها از صرافی‌ها پول نقد بگیرند.

چقدر مدیران حاضرند از این فناوری در برنامه‌های وفاداری استفاده کنند؟

تا همین امروز تلاش‌هایی برای تشکیل یک شبکه یکپارچه از برنامه‌های وفاداری و تشویقی انجام‌شده است.

علی‌رغم ماهیت توزیع‌شده و غیرمتمرکز زنجیره‌بلوک، برنامه‌های وفاداری می‌توانند در غالب این شبکه با همدیگر تعامل داشته باشند. همین رویکرد باعث می‌شود تا هر مشتری صرفاً یک کیف پول الکترونیکی برای جمع‌آوری پاداش تمام برنامه‌های وفاداری در اختیار بگیرد.

برنامه وفاداری مشتریان آقای فرش

برنامه وفاداری مشتریان آقای فرش

از همین رو دیگر نیازی نیست تا مشتری قواعد و اصول مربوط به استفاده از پاداش‌های هر برنامه را جداگانه به یاد بیاورد. به‌علاوه میزان نقد شوندگی پاداش‌ها هم افزایش پیدا خواهد کرد.

بایوکوین، نمونه‌ای واقعی از اجرای فناوری زنجیره‌بلوک در برنامه‌های وفاداری

پلتفرم روسی بایوکوین (BioCoin) از فناوری زنجیره‌بلوک استفاده کرده و سازوکاری برای ارائه برنامه‌ های وفاداری و تشویقی در حوزه کشاورزی سالم طراحی کرده است.

به‌عبارت‌دیگر بایوکوین سیستمی طراحی کرده که از طریق آن کشاورزانی که محصولات ارگانیک تولید می‌کنند می‌توانند مستقیماً از طریق ارائه پاداش و تخفیف از مشتریان خود قدردانی کنند.

بایوکوین تنها نمونه‌ای از تلاش‌های نوآورانه برای استفاده از قابلیت‌های فناوری زنجیره‌بلوک در تنظیم و پیاده‌سازی برنامه‌های وفاداری است.

بنابراین گسترش تأثیر فناوری زنجیره‌بلوک در این عرصه قابل‌انکار نیست هرچند موفقیت آن در مقیاس وسیع و تبدیل‌شدنش به یک مدل کاربردی نیازمند مدیران شجاع و مشتریان ریسک‌پذیری است که اجرای این فناوری را بپذیرند.

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

۲ دیدگاه در حال حاضر

 1. با سلام
  من خودم مدیر یک استارت آپ کوچک هستم و اتفاقا دنبال اجرای برنامه های وفاداری مشتریان هستیم. پست شما ایده های خوبی بهم داد. می خواستم تشکر کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Read more:
راه‌اندازی اولین صندوق سرمایه‌گذاری رمزارزی حلال در اندونزی با هدف وام دهی به کسب و کارهای کوچک و افراد محروم از خدمات بانکی
اولین صندوق سرمایه‌گذاری رمزارزی حلال در اندونزی تأسیس می‌شود

استارتآپ Blossom Finance در همکاری با یک شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر از ایجاد اولین صندوق سرمایه‌گذاری خبر داد که اتریوم و...

Close