صفحه اول اخبار چرا شرکت‌ها باید از برنامه‌های وفاداری مبتنی بر بلاک چین استفاده کنند؟

چرا شرکت‌ها باید از برنامه‌های وفاداری مبتنی بر بلاک چین استفاده کنند؟

۲
0
چرا شرکت‌ها باید از برنامه‌های وفاداری مبتنی بر بلاک چین استفاده کنند؟

برای جذب مشتریان جدید و حفظ مشتریان قبلی تقریباً هر کسب وکاری به نحوی از برنامه های وفاداری مشتریان استفاده می‌کند.

برنامه های وفاداری و ترغیب مشتریان از معیارهای مهم اندازه گیری موفقیت شرکت های امروزی هستند. احتمالاً همه ما برای یک بار هم که شده در این برنامه  های وفاداری شرکت کرده ایم و از کوپن ها، کاردهای پلاستیکی و کاغذهای دیجیتال استفاده کرده ایم.

همه این ها مواردی هستند که در درون شبکه یک شرکت ارزشمند تلقی شده و به عنوان پاداش در اختیار مشتریان قرارگرفته است.

اما یکی از مشکلات بزرگ این برنامه های وفاداری که باهدف تشویق مشتریان در خیلی از شرکت ها اجرا می‌شود نبود یک سیستم هماهنگ است که باعث کاهش میزان نقد شوندگی پاداش ها می‌شود.

در حال حاضر پاداش ها فقط در مکان ها و حالت ها و زمان های خاصی قابل استفاده هستند.

اگرچه برخی از پاداش هایی که مشتریان در برنامه های وفاداری شرکت ها دریافت می‌کنند به صورت آنلاین قابل رهگیری یا استفاده مجدد هستند اما هنوز به عنوان دارایی های دیجیتال شناخته نمی‌شوند.

همین اشکال باعث شده تا حضور بانک ها و سایر مؤسسات مالی واسطه در چرخه استفاده از پاداش های برنامه  های وفاداری ضروری شود که این خودش منجر به افزایش هزینه ها و ریسک های امنیتی است.

فناوری بلاک چین چاره کار است

اولین امتیاز به کارگیری فناوری بلاک چین (Blockchain) برای اجرای برنامه ها و کمپین های وفاداری مشتریان حذف واسطه ها و سهولت ارتباط مستقیم میان مشتریان و مدیران بازاریابی شرکت ها است.

گاهی اوقات اجرای یک برنامه وفاداری مشتریان باکیفیت بالا هزینه زیادی را به شرکت ها تحمیل می‌کند درحالی که این هدف این برنامه ها درنهایت سودآوری برای شرکت است.

فناوری بلاک چین چاره کار است
برنامه وفاداری مشتریان شرکت اوبر

در این حیطه هم فناوری بلاک چین با کاهش هزینه ها و افزایش کارایی می‌تواند هم برای مشتریان و هم برای مدیران شرکت ها تجربه بهتری از برنامه های وفاداری را فراهم کند.

به هرحال استفاده از فناوری بلاک چین می‌تواند مزایای زیادی برای مدیرانی که به دنبال اجرای موفقیت آمیز برنامه های وفاداری هستند داشته باشند و تبدیل امتیازهای وفاداری به توکن می‌تواند یکی دیگر از این مزایا باشد.

این مطلب را از دست ندهید:  کدنویس و توسعه‌دهنده بلاک چین، روند جدید بازار کار

توکنیزاسیون (tokenization) پاداش ها باعث می‌شود تا مشتریان وفادار بتوانند به راحتی آن ها با پاداش های سایر افراد معاوضه کنند یا به جای آن ها از صرافی ها پول نقد بگیرند.

چقدر مدیران حاضرند از این فناوری در برنامه های وفاداری استفاده کنند؟

تا همین امروز تلاش هایی برای تشکیل یک شبکه یکپارچه از برنامه های وفاداری و تشویقی انجام شده است.

علی رغم ماهیت توزیع شده و غیرمتمرکز بلاک چین، برنامه های وفاداری می‌توانند در غالب این شبکه با همدیگر تعامل داشته باشند. همین رویکرد باعث می‌شود تا هر مشتری صرفاً یک کیف پول الکترونیکی برای جمع آوری پاداش تمام برنامه های وفاداری در اختیار بگیرد.

چقدر مدیران حاضرند از این فناوری در برنامه های وفاداری استفاده کنند؟
برنامه وفاداری مشتریان آقای فرش

از همین رو دیگر نیازی نیست تا مشتری قواعد و اصول مربوط به استفاده از پاداش های هر برنامه را جداگانه به یاد بیاورد. به علاوه میزان نقد شوندگی پاداش ها هم افزایش پیدا خواهد کرد.

بایوکوین، نمونه ای واقعی از اجرای فناوری بلاک چین در برنامه های وفاداری

پلتفرم روسی بایوکوین (BioCoin) از فناوری بلاک چین استفاده کرده و سازوکاری برای ارائه برنامه  های وفاداری و تشویقی در حوزه کشاورزی سالم طراحی کرده است.

به عبارت دیگر بایوکوین سیستمی‌طراحی کرده که از طریق آن کشاورزانی که محصولات ارگانیک تولید می‌کنند می‌توانند مستقیماً از طریق ارائه پاداش و تخفیف از مشتریان خود قدردانی کنند.

بایوکوین تنها نمونه ای از تلاش های نوآورانه برای استفاده از قابلیت های فناوری بلاک چین (Blockchain) در تنظیم و پیاده سازی برنامه های وفاداری است.

بنابراین گسترش تأثیر فناوری بلاک چین در این عرصه قابل انکار نیست هرچند موفقیت آن در مقیاس وسیع و تبدیل شدنش به یک مدل کاربردی نیازمند مدیران شجاع و مشتریان ریسک پذیری است که اجرای این فناوری را بپذیرند.

۲ نظرات

 1. Avatar

  رامتین

  2017/10/01 در 23:35

  با سلام
  من خودم مدیر یک استارت آپ کوچک هستم و اتفاقا دنبال اجرای برنامه های وفاداری مشتریان هستیم. پست شما ایده های خوبی بهم داد. می خواستم تشکر کنم.

  پاسخ

  • irblockchain

   irblockchain

   2017/10/02 در 17:19

   با تشکر از حسن نظر شما آقای رامتین. استارت آپ تون خوب باشه، خودتون بهتر😃

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

تلاش مایکروسافت برای جلب اعتماد شرکت‌ها به هوش مصنوعی

درست مثل مصرف‌کننده‌ها که کمی نسبت به هوش مصنوعی محتاط‌اند، شرکت‌ها هم به سختی می‌توانند ب…