بخش تحقیق و توسعه تویوتا ائتلافی در زمینه زنجیره بلوک تشکیل می‌دهد

  • توسط IrBlockchain
  • ۱ سال قبل
  • ۰
خودروسازی تویوتا از فناوری blockchain بهره می گیرد

موسسه پژوهشی تویوتا امروز در اجلاس Consensus 2017 از برنامه گسترده‌ای برای همکاری با سایر سازمان‌ها در حوزه فناوری زنجیره بلوک خبر داده و مأموریت این کارخانه خودروسازی برای رسیدن به هدفش را در قالب یک نقشه راه مفصل بیان کرده است.

تویوتا که به رهبری صنعت خودرو در آینده می‌اندیشد این همکاری را پیش‌تر با آزمایشگاه رسانه‌ای MIT در دو مرحله شروع کرده که در مرحله اول در پی کشف چگونگی تأثیرگذاری زنجیره بلوک بر روی انتقال داده‌های خودرو و در مرحله دوم تولید خودروهای بدون سرنشین بوده است.

BigchainDB؛ که درزمینه تولید و ارائه خدمات زنجیره بلوک‌های شخصی فعالیت می‌کند، Oaken Innovations؛ که خدمات مربوط به اینترنت اشیا را ارائه می‌دهد، Commuterz؛ که استارتآپی درزمینه هم‌پیمایی است که کاربران از طریق آن می‌توانند خودروهای تک‌سرنشین را با دیگر مسافران به اشتراک بگذارند تا محیط‌زیست کمتر آسیب ببیند و هزینه‌ها کمتر شود همگی شرکت‌هایی هستند که باهدف کشف کاربردهای نوین زنجیره بلوک با شعبه آمریکای شمالی تویوتا در حال همکاری هستند.

نشانه‌های متفاوتی را می‌توان برای ارزشمندی استفاده از فناوری زنجیره بلوک در عملکرد مدیران تویوتا ذکر کرد.

مثلاً پشتیبانی این شرکت از پروژه‌های اینترنت اشیا که مرتبط با خودروهای تویوتا هستند یا تعهد به سرمایه‌گذاری در بخش تحقیق و توسعه این شرکت که توسط مدیران قبلی این شرکت در پروژه‌های گذشته نیز مشاهده‌شده است

همچنین علاقه مدیران این کارخانه خودروسازی ژاپنی به تولید خودروهای بدون سرنشین و تعبیه کردن امکان دریافت و پرداخت خودکار پول در هنگام رانندگی توسط خودرو بخشی از این نشانه‌ها هستند.

فناوری زنجیره بلوک مشخصا در کدام حوزه‌ها به تویوتا کمک می‌کند؟

اما راهبردی که بخش تحقیق و توسعه تویوتا در اجلاس Consensus 2017‌ ارائه داده بیانگر این است که فناوری زنجیره بلوک مشخصاً در سه حوزه اشتراک‌گذاری داده، هم‌پیمایی (ride-sharing) و بیمه راننده تأثیرگذار خواهد بود.

در بحث اشتراک‌گذاری داده‌ها با توجه به اینکه امروز داده‌های مختلفی توسط سنسورهای داخلی و خارجی خودروها جمع‌آوری می‌شود و به اشتراک‌گذاری آن می‌تواند باعث اخذ تصمیمات بهتر در صنایع خودروسازی و بخش‌های ترابری و حمل‌ونقل شود، تویوتا با شرکای خودش از فناوری زنجیره بلوک استفاده می‌کنند تا یک پایگاه داده غیرمتمرکز، شفاف و غیرقابل تغییر از این داده‌ها ایجاد شود.

یکی دیگر از حوزه‌ها همان‌طور که ذکر شد هم‌پیمایی است که علی‌رغم اسمش که شاید کمی عجیب به نظر برسد اما هدف بسیار ساده‌ای را دنبال می‌کند.

درواقع هم‌پیمایی به اشتراک‌گذاری فضاهای استفاده‌نشده خودرو در طول سفرهای درون یا برون‌شهری با سایر افراد هم مسیر است. تویوتا عقیده دارد که استفاده از فناوری زنجیره بلوک می‌تواند به ثبت اطلاعات موردنیاز برای هم‌پیمایی کمک کند.

 درنهایت بیمه راننده یا خودرو قسمت دیگری است که تویوتا در جستجوی راه‌حلی زنجیره بلوکی برای بهینه‌سازی آن است. ذخیره داده‌های مربوط به عادت‌های رانندگی در بستر زنجیره بلوک و فراهم کردن دسترسی اداره‌های بیمه‌گذار به این داده‌ها می‌تواند باعث کاهش مخارج بیمه برای راننده شود علاوه بر اینکه خوراک پژوهشی خوبی برای مدیران بیمه مهیا می‌کند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Read more:
فناوری بلاک چین (زنجیره بلوک) در صنعت تغذیه

بررسی لحظه به لحظه روند تولید مواد خوراکی و محصولات غذایی شاید تا چند سال پیش رویا بود اما با...

Close