صفحه اول اخبار چک چین محصول رسمی بانکداری امارات در حوزه بلاک چین

چک چین محصول رسمی بانکداری امارات در حوزه بلاک چین

۰
0
چک چین محصول رسمی بانکداری امارات در حوزه بلاک چین

بانک NBD امارات باهدف کاهش جرائم مرتبط به چک‌های بانکی، از یک پروژه بلاک چینی با عنوان “چک چین” (chequeChain) رونمایی کرد.
زمانی که از توسعه فناوری بلاک چین در خاورمیانه صحبت می‌شود، نام دوبی به‌عنوان یکی از پیشگامان مطرح می‌شود. سال گذشته میلادی استراتژی بلاک چینی این شیخ‌نشین عربی توسط امیر آن تصویب و برای اجرا ابلاغ شد.

این استراتژی دوبی را به اولین پایتخت بلاک چین جهان تبدیل می‌کند که می‌تواند در صنایع مختلف از خودرو گرفته تا گردشگری بر روی آینده این شهر اثر بگذارد. در ادامه همین روند، بزرگ‌ترین بانک امارات از محصولی با نام چک چین رونمایی کرده که به تقویت استانداردهای امنیتی در بخش بانکداری کمک می‌کند و به مشتریان سود می‌رساند.

مدیر ارشد عملیات بانک NBD دراین‌باره می‌گوید:
بعد از اجرای موفقیت‌آمیز فاز آزمایشی، ما از معرفی چک چین به مشتریانمان در سراسر کشور خرسندیم. این اولین بانک منطقه است که این خدمت بلاک چینی را ارائه می‌دهد.

عملکرد چک چین در حوزه چک‌های بانکی چگونه است؟

همان‌طور که از اسمش مشخص است، این محصول بلاک چین تراکنش‌های مربوط به چک‌های بانکی را مدیریت می‌کند. با اعمال این فناوری، بانک NBD امارات بر روی هر برگه دسته‌چک مشتریان، یک رمزینه (QR-code) قرار می‌دهد و با این کد هر برگه چک در پلتفرم بلاک چینی ذخیره می‌شود.

این مطلب را از دست ندهید:  نتیجه همکاری مشترک اتریوم با زی‌کش چیست؟

این کار باعث می‌شود تا کارمندان بانک بتوانند اعتبار چک‌ها را تأیید کنند و به‌علاوه به اطلاعات نسخه اولیه و اصلی هر برگه چک در هر زمان دسترسی داشته باشند.
اکنون که یک ماه از کاربرد چک‌چین می‌گذرد، مسئولان بانک اعلام کرده‌اند که تقریباً یک میلیون برگه چک تحت پوشش آن قرارگرفته است. بانک NBD همچنین برای افزایش دامنه استفاده از چک چین (chequeChain) در پی امضای قراردادهای همکاری با سایر مؤسسات این کشور است.

در پایان باید به این نکته توجه کرد که اگرچه مسئولان دوبی این محصول را اولین در نوع خود عنوان می‌کنند اما یک استارتاپ ایرانی هم با نام چکاد که سال گذشته راه‌اندازی شد تقریباً با رویکرد مشابه سعی در کاهش کلاهبرداری از طریق چک‌های بانکی در ایران داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

تلاش مایکروسافت برای جلب اعتماد شرکت‌ها به هوش مصنوعی

درست مثل مصرف‌کننده‌ها که کمی نسبت به هوش مصنوعی محتاط‌اند، شرکت‌ها هم به سختی می‌توانند ب…