چک‌چین اولین محصول رسمی بانکداری امارات در حوزه بلاک‌چین

  • توسط IrBlockchain
  • ۷ ماه قبل
  • ۰
مدیریت چک در بستر زنجیره‌بلوک در راهکار جدید بانک امارات دوبی

بانک NBD امارات باهدف کاهش جرائم مرتبط به چک‌ های بانکی، از یک پروژه زنجیره‌بلوکی با عنوان “چک‌چین” (chequeChain) رونمایی کرد.

زمانی که از توسعه فناوری زنجیره‌بلوک در خاورمیانه صحبت می‌شود، نام دوبی به‌عنوان یکی از پیشگامان مطرح می‌شود. سال گذشته میلادی استراتژی زنجیره‌بلوکی این شیخ‌نشین عربی توسط امیر آن تصویب و برای اجرا ابلاغ شد.
این استراتژی دوبی را به اولین پایتخت بلاک‌چین جهان تبدیل می‌کند که می‌تواند در صنایع مختلف از خودرو گرفته تا گردشگری بر روی آینده این شهر اثر بگذارد.
در ادامه همین روند، بزرگ‌ترین بانک امارات از محصولی با نام چک‌چین رونمایی کرده که به تقویت استانداردهای امنیتی در بخش بانکداری کمک می‌کند و به مشتریان سود می‌رساند.
مدیر ارشد عملیات این بانک در این باره می‌گوید:

بعد از اجرای موفقیت‌آمیز فاز آزمایشی، ما از معرفی چک‌چین به مشتریان‌مان در سراسر کشور خرسندیم. این اولین بانک منطقه است که این خدمت زنجیره‌بلوکی را ارائه می‌دهد.

عملکرد چک‌چین در حوزه چک‌ های بانکی چگونه است؟

همان‌طور که از اسمش مشخص است، این محصول بلاک‌چین تراکنش‌های مربوط به چک‌های بانکی را مدیریت می‌کند.
با اعمال این فناوری، بانک NBD امارات بر روی هر برگه دسته‌چک مشتریان، یک رمزینه (QR-code) قرار می‌دهد و با این کد هر برگه چک در پلتفرم زنجیره‌بلوکی ذخیره می‌شود.
همین باعث می‌شود تا کارمندان بانک بتوانند اعتبار چک‌ها را تأیید کنند و به‌علاوه به اطلاعات نسخه اولیه و اصلی هر برگه چک در هر زمان دسترسی داشته باشند.
اکنون‌که یک ماه از کاربرد چک‌چین می‌گذرد، مسئولان بانک اعلام کرده‌اند که تقریباً یک‌میلیون برگه چک تحت پوشش آن قرارگرفته است.
بانک NBD همچنین برای افزایش دامنه استفاده از چک‌چین در پی امضای قراردادهای همکاری با سایر مؤسسات این کشور است. در پایان باید به این نکته توجه کرد که اگرچه مسئولان دوبی این محصول را اولین در نوع خود عنوان می‌کنند اما یک استارتآپ ایرانی هم با نام چکاد که سال گذشته راه‌اندازی شد تقریباً با رویکرد مشابه سعی در کاهش کلاه‌برداری از طریق چک‌های بانکی در ایران داشته است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Read more:
کتابخانه زنجیره‌بلوکی: آمریکا برای این پروژه پژوهشی صد هزار دلار در نظر گرفته است

دولت ایالات متحده بودجه بزرگی برای پیاده سازی فناوری زنجیره‌بلوک در نظام کتابخانه‌های عمومی اختصاص داده است. موسسه خدمات موزه...

Close