صفحه اول بررسی جزئیات بیشتر از استراتژی زنجیره‌بلوکی دوبی

جزئیات بیشتر از استراتژی زنجیره‌بلوکی دوبی

۰
0
جزئیات بیشتر از استراتژی زنجیره‌بلوکی دوبی

استراتژی بلاک چینی دوبی که دستور اجرای آن توسط معاون امیر این امارت عربی نشین یعنی شیخ هَمدان مطرح شده نتیجه همکاری مشترک مرکز دوبی هوشمند و بنیاد آینده دوبی با هدف کشف و ارزیابی آخرین فناوری های جهان است که می‌توانند تجربه های کارآمدتر، تاثیرگذارتر و یکپارچه تر از مدیریت شهری فراهم کنند.

اما قبل از اینکه مسئولین این شهر برای پیاده سازی این فناوری اقدام کنند، بلاک چین با ویژگی های باورنکردنی اش از قبیل تراکنش های امن و آسان در حال تغییر آینده اینترنت است. حالا شیخ محمد بن راشد المکتوم که امیر دوبی است تصمیم گرفته شهرش را با این آینده اجتناب ناپذیر سازگار کند تا دوبی به شادترین شهر دنیا تبدیل شود.

موج جدید فرصت اقتصادی و نوآوری دیجیتال

استراتژی بلاک چینی دوبی نوید دهنده یک فرصت اقتصادی بزرگ برای همه سازمان ها است. به علاوه پیاده سازی این فناوری جایگاه دوبی را به عنوان رهبر جهانی این فناوری تثبیت می‌کند که همگام با شعار مرکز هوشمند دوبی نیز هست و در نهایت باعث ایجاد انگیزه برای کارآفرینی و رقابت بین المللی در این شهر می‌شود.

این شهر کوچک حاشیه خلیج فارس همیشه یکی از پیشگامان اجرای فناوری های نو بوده است اما اکنون امیر دوبی تصمیم گرفته تا با پیاده سازی بلاک چین، اولین شهر در دنیا باشد که از این فناوری در همه امورات دولت و حاکمیت استفاده می‌کند.

اگر این اجرا موفقیت آمیز باشد دوبی به یکی از تائیرگذاران نقاط دنیا در اقصاد آینده تبدیل خواهد شد. علاوه بر این جایگاه رفیع که ممکن است روزی دوبی در اقتصاد دنیا پیدا کند، صرفه جویی در هزینه ها نیز یکی دیگر از مشوق های اصلی برای روی آوردن به بلاک چین است. بر اساس گزارش ها تاجران، کارمندان و خریداران این شهر سالانه رقمی‌معادل 5.5 میلیارد درهم را صرف پردازش اسناد و مدارک می‌کنند که می‌توان با پول آن یک برج خلیفه دیگر در این شهر ساخت.

اما با استفاده از بلاک چین این معضل حل می‌شود و هزینه ها صرف امور مهم تری می‌گردند ولی رسیدن به این اهداف نیازمند داشتن برنامه ریزی قوی است از همین رو نقشه راه بلاک چین در دوبی طراحی شده است.

نقشه راهی که دولتمردان امارات برای استفاده از بلاک چین طراحی کرده اند را می‌توان در دو فاز کلی دسته بندی کرد. فاز اول از آغاز معرفی پروژه و بعد پیاده سازی آن را در برمی‌گیرد و فاز دوم در واقع ایجاد پلتفرمی‌برای به اشتراک گذاشتن این فناوری با سایر شهرهای دنیا است.

بنابراین به تعبیر دیگر می‌توان گفت که استراتژی بلاک چینی دارای سه بازوی اجرایی کارآمدی دولت، بارآوری صنعت و رهبری بین المللی استوار شده است.

بازوهای راهبردی برای پیشبرد استراتژی بلاک چینی

اولین بازوی راهبردی برای اجرای موفقیت آمیز استراتژی بلاک چینی در دوبی کارآمدی دولت است که بر اساس آن اندازه دولت توسط کاهش مصرف کاغذ و کاهش هزینه های اضافی کوچک تر می‌شود و این خودش باعث کارآمدی بیشتر می‌گردد.

این مطلب را از دست ندهید:  امسال میزان محبوبیت زنجیره‌بلوک 11 درصد افزایش پیدا کرده است

دولت محلی دوبی که قرار است بعد از اجرای این فناوری کارآمدتر شود هم اکنون ناچار است هر سال بیشتر از 100 میلیون مدرک شامل ویزا، انواع صورت حساب ها و مجوزها را صادر کند که بسیار پرهزینه و زمان بر هستند.

همچنین 25 میلیون ساعت نیز سالانه وقت برای پردازش این مدارک مصرف می‌شود که در حالت عادی باید صرف تولید اقتصادی شود. علاوه بر این آسمان دوبی اکنون حاوی 114 میلیون متریک تن گاز دی اکسید کربن است که توسط ماشین های لوکسی که در خیابان های این شهر گردش می‌کنند تولید شده است. بر اساس ادعای مرکز دوبی هوشمند راه درمان همه این دردها استفاده از بلاک چین است.

دومین بازوی راهبردی باروری صنعت است به این معنی که بعد از پیاده سازی فناوری بلاک چین، سیستمی‌برای کارآفرینی بر پایه بلاک چین ایجاد خواهد شد.

این سیستم نه فقط در خدمت بخش دولتی، بلکه برای فعالان بخش خصوصی نیز قابل استفاده است. در واقع با گسترش بلاک چین در دوبی هزاران فرصت کسب و کار در حوزه های معاملات املاک،  نوآوری های مالی و بانکداری، سلامت و درمان، حمل و نقل، برنامه ریزی شهری، انرژی های نوین، تجارت دیجیتال و توریسم برای کارجویان فراهم خواهد شد.

در نهایت سومین بازوی راهبردی اجرای این فناوری در دوبی رهبری بین المللی است. در این مرحله بستر بلاک چین که در دوبی پهن شده به گرمی‌پذیرای رقبا و بازدیدکنندگان خارجی می‌شود تا بتواند امنیت، سلامت و آسایش را برای آن ها بیشتر از گذشته تأمین کند.

به عبارت دیگر با کمک امکانات بلاک چین مسافران با ویزاها و مجوزهای از پیش تأیید شده بدون معطلی وارد دوبی می‌شوند و با وجود گواهینامه های رانندگی خودشان که از قبل ارزیابی شده با سهولت بیشتری در مناطق مختلف شهر به گشت و گذار می‌پردازند.

علاوه بر این ها پوشش وسیع دسترسی به اینترنت و کیف پول های دیجیتال نیز از جمله سایر مواردی هستند که با توانمندی بازوی رهبری بین المللی بعد از پیاده سازی بلاک چین معنا پیدا می‌کنند. البته شایان ذکر است که بازوی اجرایی سوم بدون کمک شبکه ای از شرکا در اروپا، آمریکای شمالی و آسیا که به همدیگر اعتماد متقابل دارند استوار نخواهد ماند.

استراتژی بلاک چینی دوبی تنها محصولی از مرکز هوشمند دوبی نیست بلکه نتایج پژوهش هایی که توسط بنیاد آینده دوبی نیز انجام می‌شود در پیشبرد و توسعه این استراتژی راهگشا است و البته هر دو موسسه از دستورکار مشخصی با عنوان آینده دوبی پیروی می‌کنند که توسط شیخ محمد بن راشد المکتوم طراحی شده و هدفش به کار گرفتن سازمان های دولتی و خصوصی متفاوت بسیاری از جمله شورای جهانی بلاک چین است که هفت ماه پیش توسط بنیاد آینده دوبی با هدف بحث و بررسی درباره بهترین کاربردهای بلاک چین تأسیس شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

ردیابی واردات نفت با استفاده از فناوری بلاک چین در آمریکا

سازمان گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده آمریکا، در نظر دارد تا با استفاده از فناوری بلاک چین…