جزئیات بیشتر از استراتژی زنجیره‌بلوکی دوبی

  • توسط IrBlockchain
  • ۱ سال قبل
  • ۰
دوبی در حال پیاده سازی استراتژی زنجیره بلوک در بخش های صنعتی و خدماتی است

استراتژی زنجیره‌بلوکی دوبی که دستور اجرای آن توسط معاون امیر این امارت عربی نشین یعنی شیخ هَمدان مطرح شده نتیجه همکاری مشترک مرکز دوبی هوشمند و بنیاد آینده دوبی با هدف کشف و ارزیابی آخرین فناوری‌های جهان است که می‌توانند تجربه‌های کارآمدتر، تاثیرگذارتر و یکپارچه‌تر از مدیریت شهری فراهم کنند.

اما قبل از اینکه مسئولین این شهر برای پیاده سازی این فناوری اقدام کنند، زنجیره‌بلوک با ویژگی‌های باورنکردنی‌اش از قبیل تراکنش‌های امن و آسان در حال تغییر آینده اینترنت است. حالا شیخ محمد بن راشد المکتوم که امیر دوبی است تصمیم گرفته شهرش را با این آینده اجتناب ناپذیر سازگار کند تا دوبی به شادترین شهر دنیا تبدیل شود.

موج جدید فرصت اقتصادی و نوآوری دیجیتال

استراتژی زنجیره‌بلوکی دوبی نوید دهنده یک فرصت اقتصادی بزرگ برای همه سازمان‌ها است. به علاوه پیاده سازی این فناوری جایگاه دوبی را به عنوان رهبر جهانی این فناوری تثبیت می‌کند که همگام با شعار مرکز هوشمند دوبی نیز هست و در نهایت باعث ایجاد انگیزه برای کارآفرینی و رقابت بین المللی در این شهر می‌شود.

این شهر کوچک حاشیه خلیج فارس همیشه یکی از پیشگامان اجرای فناوری‌های نو بوده است اما اکنون امیر دوبی تصمیم گرفته تا با پیاده سازی زنجیره‌بلوک، اولین شهر در دنیا باشد که از این فناوری در همه امورات دولت و حاکمیت استفاده می‌کند.

اگر این اجرا موفقیت آمیز باشد دوبی به یکی از تائیرگذاران نقاط دنیا در اقصاد آینده تبدیل خواهد شد. علاوه بر این جایگاه رفیع که ممکن است روزی دوبی در اقتصاد دنیا پیدا کند، صرفه جویی در هزینه‌ها نیز یکی دیگر از مشوق‌های اصلی برای روی آوردن به زنجیره‌بلوک است. بر اساس گزارش‌ها تاجران، کارمندان و خریداران این شهر سالانه رقمی معادل ۵.۵ میلیارد درهم را صرف پردازش اسناد و مدارک می‌کنند که می‌توان با پول آن یک برج خلیفه دیگر در این شهر ساخت.

اما با استفاده از زنجیره‌بلوک این معضل حل می‌شود و هزینه‌ها صرف امور مهم‌تری می‌گردند ولی رسیدن به این اهداف نیازمند داشتن برنامه ریزی قوی است از همین رو نقشه راه زنجیره‌بلوک در دوبی طراحی شده است.

نقشه راهی که دولتمردان امارات برای استفاده از زنجیره‌بلوک طراحی کرده‌اند را می‌توان در دو فاز کلی دسته بندی کرد. فاز اول از آغاز معرفی پروژه و بعد پیاده سازی آن را در برمی گیرد و فاز دوم در واقع ایجاد پلتفرمی برای به اشتراک گذاشتن این فناوری با سایر شهرهای دنیا است.

بنابراین به تعبیر دیگر می‌توان گفت که استراتژی زنجیره‌بلوکی دارای سه بازوی اجرایی کارآمدی دولت، بارآوری صنعت و رهبری بین المللی استوار شده است.

بازوهای راهبردی برای پیشبرد استراتژی زنجیره‌بلوکی

اولین بازوی راهبردی برای اجرای موفقیت آمیز استراتژی زنجیره‌بلوکی در دوبی کارآمدی دولت است که بر اساس آن اندازه دولت توسط کاهش مصرف کاغذ و کاهش هزینه‌های اضافی کوچک‌تر می‌شود و این خودش باعث کارآمدی بیشتر می‌گردد.

دولت محلی دوبی که قرار است بعد از اجرای این فناوری کارآمدتر شود هم اکنون ناچار است هر سال بیشتر از ۱۰۰ میلیون مدرک شامل ویزا، انواع صورت حساب‌ها و مجوزها را صادر کند که بسیار پرهزینه و زمان بر هستند.

همچنین ۲۵ میلیون ساعت نیز سالانه وقت برای پردازش این مدارک مصرف می‌شود که در حالت عادی باید صرف تولید اقتصادی شود. علاوه بر این آسمان دوبی اکنون حاوی ۱۱۴ میلیون متریک تن گاز دی اکسید کربن است که توسط ماشین‌های لوکسی که در خیابان‌های این شهر گردش می‌کنند تولید شده است. بر اساس ادعای مرکز دوبی هوشمند راه درمان همه این دردها استفاده از زنجیره‌بلوک است.

دومین بازوی راهبردی باروری صنعت است به این معنی که بعد از پیاده سازی فناوری زنجیره‌بلوک، سیستمی برای کارآفرینی بر پایه زنجیره‌بلوک ایجاد خواهد شد.

این سیستم نه فقط در خدمت بخش دولتی، بلکه برای فعالان بخش خصوصی نیز قابل استفاده است. در واقع با گسترش زنجیره‌بلوک در دوبی هزاران فرصت کسب و کار در حوزه‌های معاملات املاک،‌ نوآوری‌های مالی و بانکداری، سلامت و درمان، حمل و نقل، برنامه ریزی شهری، انرژی‌های نوین، تجارت دیجیتال و توریسم برای کارجویان فراهم خواهد شد.

در نهایت سومین بازوی راهبردی اجرای این فناوری در دوبی رهبری بین المللی است. در این مرحله بستر زنجیره‌بلوک که در دوبی پهن شده به گرمی پذیرای رقبا و بازدیدکنندگان خارجی می‌شود تا بتواند امنیت، سلامت و آسایش را برای آن‌ها بیشتر از گذشته تأمین کند.

به عبارت دیگر با کمک امکانات زنجیره‌بلوک مسافران با ویزاها و مجوزهای از پیش تأیید شده بدون معطلی وارد دوبی می‌شوند و با وجود گواهینامه‌های رانندگی خودشان که از قبل ارزیابی شده با سهولت بیشتری در مناطق مختلف شهر به گشت و گذار می‌پردازند.

علاوه بر این‌ها پوشش وسیع دسترسی به اینترنت و کیف پول‌های دیجیتال نیز از جمله سایر مواردی هستند که با توانمندی بازوی رهبری بین المللی بعد از پیاده سازی زنجیره‌بلوک معنا پیدا می‌کنند. البته شایان ذکر است که بازوی اجرایی سوم بدون کمک شبکه ای از شرکا در اروپا، آمریکای شمالی و آسیا که به همدیگر اعتماد متقابل دارند استوار نخواهد ماند.

استراتژی زنجیره‌بلوکی دوبی تنها محصولی از مرکز هوشمند دوبی نیست بلکه نتایج پژوهش‌هایی که توسط بنیاد آینده دوبی نیز انجام می‌شود در پیشبرد و توسعه این استراتژی راهگشا است و البته هر دو موسسه از دستورکار مشخصی با عنوان آینده دوبی پیروی می‌کنند که توسط شیخ محمد بن راشد المکتوم طراحی شده و هدفش به کار گرفتن سازمان‌های دولتی و خصوصی متفاوت بسیاری از جمله شورای جهانی زنجیره‌بلوک است که هفت ماه پیش توسط بنیاد آینده دوبی با هدف بحث و بررسی درباره بهترین کاربردهای زنجیره‌بلوک تأسیس شده است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Read more:
Стартап Blockchain Mysterium Foundation

Блокчейн-стартап Mysterium Foundation создает децентрализованную виртуальную частную сеть (VPN), которую любой может использовать для безопасного и анонимного подключения к Интернету....

Close