صفحه اول اخبار اجرای آزمایشی زنجیره بلوک در حواله‌های بانکی قطر

اجرای آزمایشی زنجیره بلوک در حواله‌های بانکی قطر

۰
0
اجرای آزمایشی زنجیره بلوک در حواله‌های بانکی قطر

بانک قطری اخیراً از اجرای موفقیت آمیز یک طرح آزمایشی با هدف استفاده از بلاک چین (Blockchain) در صدور حواله های بین المللی خبر داده است.

 این پروژه که با همکاری Infosys و چند بانک تابعه دیگر انجام گرفته نشان داد که انتقال تراکنش ها بر بستر بلاک چین موفقیت آمیز است.

همان طور که گفته شد بلاک چین (Blockchain) مورد استفاده این بانک قطری توسط یکی از غول های فناوری هند به نام Infosys طراحی شده است. این شرکت هندی ادعا کرد که صدور و دریافت حواله های بین المللی برای اولین بار در جهان بر روی یک شبکه ابری بلاک چین انجام شده و این شبکه ابری در واقع از یک دفترکل تشکیل شده است که بانک ها با استفاده از آن می‌توانند فرایندهای درون سازمانی خود را به صورت خودکار درآورند که باعث کاهش ریسک تخلف و افزایش شفافیت می‌شود.

تجدید پیوند میان کشورهای غرب آسیا با بلاک چین

اما علاوه بر قطر بانک های کشورهای دیگر از جمله امارات متحده عربی، ترکیه و عمان نیز در این طرح بلاک چینی با هدف ایجاد افق های جدید در حوزه پرداخت های مالی در خاورمیانه مشارکت داشتند.

این مطلب را از دست ندهید:  داروخانه انگلیسی از فناوری بلاک چین استفاده می‌کند

جوزف ابراهم که مدیریت بانک تجاری قطر را بر عهده دارد در جایی گفته است:

ما از موفقیت این پروژه آزمایشی بسیار خرسند هستیم و تصمیم داریم شبکه تشکیل شده بین بانک ها را به کشورهای بیشتری در آسیای غربی، شمال آفریقا و آسیای شرقی که حجم بیشتری از تراکنش ها رادارند تسری دهیم.

گفتنی است بانک تجاری قطر که رؤیاهای بزرگ تری را در سر می‌پروراند در هنگام اعلام خبر پایان اجرای این پروژه آزمایشی، از طرح آزمایشی دیگری نیز پرده برداشت که بر معاملات تجاری تأکید دارد و بر پایه بلاک چین طراحی شده است. انتظار می‌رود که این طرح آزمایشی جدید با جایگزین کردن قراردادهای هوشمند، باعث کاهش مصرف کاغذ در معاملات بین بانکی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

تلاش مایکروسافت برای جلب اعتماد شرکت‌ها به هوش مصنوعی

درست مثل مصرف‌کننده‌ها که کمی نسبت به هوش مصنوعی محتاط‌اند، شرکت‌ها هم به سختی می‌توانند ب…