صفحه اول اخبار آیا وزارت امنیت ملی آمریکا از فناوری بلاک چین حمایت مالی می کند؟

آیا وزارت امنیت ملی آمریکا از فناوری بلاک چین حمایت مالی می کند؟

۰
0
آیا وزارت امنیت ملی آمریکا از فناوری بلاک چین حمایت مالی می کند؟

گروه علم و فناوری وزارت امنیت ملی آمریکا، 7/9 میلیون دلار را به صورت کمک مالی به شرکت های کوچک که به توسعه فناوری های سودمند برای این وزارت مشغول هستند اعطا کرده است. نکته جالب این است که چند مورد از این شرکت ها در حوزه فناوری بلاک چین (Blockchain) فعال هستند.

این حرکت سخاوتمندانه با تصویبِ قانونی در سال 1982 شروع شده و اکنون در وزارت با عنوان برنامه پژوهشی نوآوری های شرکت های کوچک از آن یاد می‌شود.

هدف از اجرای این برنامه پژوهشی کمک به شرکت هایی با کمتر از 500 نفر کارمند است که در تهیه و آماده سازی نمونه کارهای پژوهشی برای مشتریان دولتی، ایالتی و محلی و همچنین نهادهای داخلی وزارت امنیت ملی آمریکا دچار ضعف هستند.

در همین راستا سه مرحله ارزیابی برای شناسایی این شرکت ها و اعطای کمک مالی به آن ها طراحی شده است.

در مرحله اول تناسب و ارتباط یک پروژه برحسب توان فنی و علمی‌پروپوزالی که باهدف درخواست کمک مالی به این وزارت خانه ارسال شده بررسی می‌شود. در صورت تأیید پروپوزال یک قرارداد 100 هزار دلاری با آن شرکت بسته می‌شود و شرکت مربوطه موظف می‌شود که ظرف شش ماه کار را تحویل دهد.

در مرحله دوم ارزیابی چنانچه شرکت طرف قرارداد با موفقیت پروژه را به انجام رساند و به اهداف تعیین شده رسید، وزارت امنیت ملی تعهد می‌کند که کمک های خودش برای گسترش بخش پژوهش و توسعه آن شرکت را ادامه دهد و این موضوع را عملاً با یک قرار 750 هزار دلاری که با آن شرکت منعقد می‌کند نشان می‌دهد.

این مطلب را از دست ندهید:  بررسی پیاده سازی هویت دیجیتال بر پایه بلاک چین در اتحادیه اروپا

فناوری بلاک چین مهم تر از بیت کوین است

بعد از گذشت 2 سال زمانی که همه پروژه ها با موفقیت به پایان رسیدند، مرحله سوم ارزیابی شروع می‌شود که درواقع بررسی شانس تجاری سازی پروژه و معرفی آن به بازارهای بزرگ مصرف کنندگان است.

در این مرحله مسئولان برنامه پژوهشی نوآوری های شرکت های کوچک جستجو برای سرمایه گذاران خارجی را شروع می‌کنند و اگر این جستجو موفقیت آمیز بود آن وقت قرارداد جدیدی بدون محدودیت زمانی و مالی بین طرفین به امضا می‌رسد.

در نوامبر گذشته 13 شرکت کوچک بعدازاینکه از مرحله اول ارزیابی سربلند بیرون آمدند هرکدام 750 هزار دلار از گروه علم و فناوری وزارت امنیت ملی ایالات متحده دریافت کردند تا نمونه کارهای پژوهشی خود را بهبود ببخشند و آنها را توسعه دهند.

هرچند که به دلایل امنیتی آمار دقیق سرمایه گذاری این وزارت خانه  بر روی شرکت های کوچک فعال در حوزه فناوری بلاک چین مشخص نیست اما بررسی فهرست شرکت هایی که موفق به دریافت کمک مالی شده اند نشان می‌دهد که این فناوری موردتوجه مسئولان این وزارت خانه بوده است.

استفان دنیس که سرپرستی بخش تحلیل داده ها در وزارت امنیت ملی آمریکا را بر عهده دارد بر این باور است که در وزارت خانه مرز مشخصی میان ارزهای دیجیتال از نگاه عموم مردم و بستر آن یعنی بلاک چین که مبحث جدی تری است ترسیم شده است.

مثلاً یک از وظایف اصلی آنها اشتراک گذاری اطلاعات است که مسئولین را مجاب کرده تا به فکر توسعه یک زیرساخت غیرمتمرکز، شفاف و قابل دسترس باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

تلاش مایکروسافت برای جلب اعتماد شرکت‌ها به هوش مصنوعی

درست مثل مصرف‌کننده‌ها که کمی نسبت به هوش مصنوعی محتاط‌اند، شرکت‌ها هم به سختی می‌توانند ب…