صفحه اول تجارت امنیت آیا زنجیره بلوک توان محافظت از داده‌های شخصی را دارد؟

آیا زنجیره بلوک توان محافظت از داده‌های شخصی را دارد؟

۰
0
آیا زنجیره بلوک توان محافظت از داده‌های شخصی را دارد؟

در این مقاله ژاژک ژارنچکی از یک موسسه حقوقی در شهر ورشو لهستان درباره قوانین محافظت از داده ها در اتحادیه اروپا توضیح داده تا چالش ها و فرصت های پیش رو در این حوزه برای افراد خوشفکری که قصد ورود به عرصه زنجیره بلوک (Blockchain) را دارند تشریح شود.

روزی نیست که خبری از زنجیره بلوک به گوش ما نرسد و شب شده باشد. زنجیره بلوک که در واقع یک سیستم رمزپایه غیرمتمرکز است و توسط اجماع کاربران آن اعتبار پیدا می‌کند در حال تبدیل شدن به راهکاری برای اکثر مشکلات و ناسازگاری های پیرامون ماست و این فقط درباره تاثیرات زنجیره بلوک در بهبود فناوری ها یا بازسازی مدل های تجاری نیست بلکه کاربردهای متنوع آن باعث شده تا اقتصاد، جامعه، و حتی سیاست نیز از آن تأثیر بپذیرند.

زنجیره بلوکها مخصوصاً بیت کوین و ایتریوم پارادایم های قانونی و سایر انواع پارادایم ها را تغییر می‌دهند. بنابراین ما در یک دوره گذار شگفت انگیز به سر می‌بریم که کاربردهای متوالی از این فناوری با اصول قانونی مواجه می‌شوند که همیشه منطبق با واقعیات جدید نیستند و یکی از مصادیق این موضوع حفاظت از داده های شخصی است.

مقررات قانونی مربوط به حفاظت از داده ها در بسیاری از حوزه ها مثل امور مالی، سلامت و بهداشت، نظام های شناسایی الکترونیکی و … که زنجیره بلوک به آن وارد شده ارزشمند هستند. با اینکه اعمال مقررات حفاظت از داده ها در زنجیره بلوک باعث بروز مشکلاتی می‌شود اما راهکارهایی هم برای آن ارائه شده است.

چالش ها و مزایای زنجیره بلوک

اولین مسئله ای که در اینجا مطرح شده این است که چرا زنجیره بلوک به عنوانی چالشی برای حفظ داده های شخصی تلقی می‌شود. سه پاسخ به این مسئله عبارت اند از:

  1. زنجیره بلوک ها غیرمتمرکز و توزیع شده هستند. تعیین مسئول آن چیزی که در زنجیره بلوک در حال رخ دادن است یا منبع پردازشی که بر روی داده های شخصی انجام می‌شود تقریباً غیر ممکن است.
  2. زنجیره بلوک ها با شفافیت و صراحت در دسترس همگان هستند. تمام اطلاعات بر روی یک زنجیره بلوک که ممکن است شامل داده های شخصی نیز باشد به سهولت در دسترس همه قرار می‌گیرد.
  3. زنجیره بلوک ها غیرقابل ویرایش هستند. تغییر یا حذف اطلاعاتی که در یک زنجیره بلوک قرار دارد از جمله داده های شخصی امکان پذیر نیست و تراکنش ها غیر قابل بازگشت هستند.

سئوال دیگری که مطرح می‌شود این است که چرا زنجیره بلوک ها می‌توانند در عین چالش بودن برای داده های شخصی، فرصت هم برای آن ها باشند. پاسخ ساده و تکراری است.

  1. زنجیره بلوک ها غیرمتمرکز و توزیع شده هستند. در حال حاضر خیلی از شرکت های واسطه مورد اعتماد، داده های شخصی ما را پردازش می‌کنند. این شرکت ها متمرکز هستند و بنابراین اغلب نقاط ضعفی دارند که باعث افشای داده ها در پی حمله های سایبری می‌شود. یک بیمارستان، سرویس دهنده ایمیل یا … نمونه هایی از شرکت های واسط هستند که انواع داده های شخصی ذخیره شده آن ها در خطر قرار دارند.
  2. زنجیره بلوک ها با شفافیت و صراحت در دسترس همگان هستند. این روزها ما شاهد نوعی از عدم کنترل بر روی پردازش داده های شخصی مان هستیم. در واقع به محض اجرای یک تراکنش این کنترل ضعیف از بین می‌رود و دیگر مشخص نیست که در ادامه فرایند، داده های شخصی ما چگونه مورد استفاده قرار خواهند گرفت.
  3. زنجیره بلوک ها خیلی ایمن هستند. با استفاده از تکنیک های رمزنگاری از جمله امضاهای دیجیتال، رمزگذاری، تاریخ مندسازی و … و قراردادن مشوق های اقتصادی نظام مند برای نهاد دارنده شبکه در زنجیره بلوک یک روش امن برای ذخیره سازی مدیریت اطلاعات و همچنین داده های شخصی فراهم می‌شود.

ما با چه مسائل حقوقی رو به رو هستیم؟

قوانینی که بیشترین مسئولیت را در قبال حفاظت از داده های شخصی در اتحادیه اروپا بر عهده دارند با عنوان اصول عمومی‌حفاظت از داده ها شناخته می‌شوند.

این مطلب را از دست ندهید:  سه عامل عدم توسعه زیرساخت‌ها در قاره آفریقا کدام هستند و نقش زنجیره‌بلوک در بهبود آنها چیست؟

علی رغم اینکه گفته می‌شود این قوانین به نحوی طراحی شده که از فناوری تأثیر نمی‌پذیرد و می‌تواند در محیط ها و ساختارهای متفاوت از حقوق داده ها مراقبت کند اما در مورد خاص زنجیره بلوک تردیدهای زیادی مطرح شده که باید به آن ها پاسخ داد.

·         چه کسی داده های شخصی را در زنجیره بلوک کنترل می‌کند؟

کنترل کننده، روش ها و اهداف پردازش داده ها را تعیین می‌کند اما آیا در بستر یک زنجیره بلوک (Blockchain) توزیع شده چنین امکانی وجود دارد. شاید بتوان کاوشگران تأیید کننده تراکنش ها را نوعی از کنترل کننده ها تصور کرد که چنین فرضی در زنجیره بلوک های همگانی بزرگ عملاً غیر قابل اجرا خواهد بود.

·         چه محدودیت هایی باید بر فناوری زنجیره بلوک اعمال شود

در شرایطی که پیگیری و تعیین نهاد پردازشگر داده های شخصی و محل پردازش آن ها امکان پذیر نیست، نمی‌توان به آسانی مقام حائز صلاحیت برای ارزیابی قانونی پردازش داده ها را مشخص کرد.

·         اجزای تشکیل دهنده داده های شخصی در زنجیره بلوک چه هستند؟

مفهوم داده های شخصی هر روز گسترش پیدا می‌کنند. برای نمونه آیا می‌توانیم کلیدهای عمومی‌را به عنوان داده های شخصی حساب کنیم. چون به هر حال آن ها ناشناس نیستند و معمولاً به افراد حقیقی ارتباط پیدا می‌کنند هر چند که حاوی مختصات شبه داده ها هم هستند.

·         آیا زنجیره بلوک عملکرد جمع آوری و پردازش داده ها را محدود می‌کند؟

بر اساس مقررات اصول عمومی‌حفاظت از داده ها که پیش تر ذکر شد، موارد خاص استفاده از داده ها باید به صورت صریح و قانونمدار بیان شوند. بر همین اساس داده های شخصی باید به اندازه کافی و مرتبط با اهدافی باشند که به خاطر آن ها مورد پردازش قرار گرفته اند. از سوی دیگر در زنجیره بلوک همه داده ها بر روی همه گره های شبکه قابل مشاهده است بدون اینکه به هدف پردازش یا جمع آوری آن توجه شده باشد.

·         آیا زنجیره بلوک ها به طور پیشفرض یا در لایه طراحی با نظام های حفاظت از داده های شخصی سازگاری دارند؟

جامعه حقوقی هنوز به این سئوال پاسخ نداده است.

·         چگونه حق فراموش شدن از شبکه به رسمیت شناخته می‌شود؟

زنجیره بلوک ها در حال حاضر امکان تغییر، اصلاح و حذف را نمی‌دهند بنابراین عملاً غیر قابل ویرایش هستند.

·         زمانی که امکان تعیین کنترل کننده داده ها وجود ندارد چه کسی مسئول تعرض به الزامات و اصولی است که در بالا ذکر شد؟

برای این سئوال هم هنوز پاسخی یافت نشده است.

در آینده چه اتفاقی می‌افتد؟

نگریستن به فناوری زنجیره بلوک از دریچه قوانین موجود، تمرین جالبی است به دلیل اینکه فکر می‌کنیم اگر درگیر ملزومات قانونی نشود قابل قبول است. اما از سوی دیگر شاید خیلی از موسسه ها با ساز و کارهای مختلف که با هدف برخورد با مسئله مقررات حفاظت از داده ها رشد کرده اند از زنجیره بلوک برای پیشبرد کارهایشان استفاده کنند که در این صورت می‌توان پیش بینی کرد که برای حصول بیشترین کارایی، عناصر زنجیره بلوک با راهکارهای سنتی ادغام می‌شوند.

مزایای این فناوری می‌تواند ایجاد یک چارچوب صحیح برای حفاظت از داده های شخصی باشد که در آن فردی که داده ها درباره اوست، چگونگی استفاده از این داده ها را کنترل می‌کند.

در شرایط کنونی ما با یک چالش اساسی روبه رو هستیم که ناظر بر وجود تفسیر مناسب از قانون، طراحی و ساخت برنامه ها بر پایه زنجیره بلوک است به نحوی که این تعامل سه گانه بتواند باعث هم افزایی شود. در غیر این صورت ما در شرایطی محصور می‌شویم که قانون دائماً توسعه فناوری و نوآوری را محدود می‌کند و حفاظت از داده های شخصی هر روز ناکارآمدتر از گذشته می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

ردیابی واردات نفت با استفاده از فناوری بلاک چین در آمریکا

سازمان گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده آمریکا، در نظر دارد تا با استفاده از فناوری بلاک چین…