صفحه اول اخبار شاخص آزادی اقتصادی چه ارتباطی با بیت کوین دارد؟

شاخص آزادی اقتصادی چه ارتباطی با بیت کوین دارد؟

۰
0
شاخص آزادی اقتصادی چه ارتباطی با بیت کوین دارد؟

آزادی اقتصادی ارتباط مستقیمی‌با نرخ سرانه تولید ناخالص داخلی دارد. آزادی بیت کوین یکی از شاخص های آزادی اقتصادی است و نظام هایی که بیشتر به بیت کوین آزادی داده اند، آزادی اقتصادی بیشتری هم برای مردمشان فراهم کرده اند.

تاکنون مطالعات زیادی درباره آزادی اقتصادی در کشورهای مختلف دنیا انجام شده است و نظام های حکومتی که داد و ستد بیت کوین را ممنوع کرده یا برای آن مقررات سختی قرار داده اند نمرات پایینی در این مطالعات کسب کرده اند.

بر اساس شاخص آزادی اقتصادی سال 2017 که توسط بنیاد Heritage منتشر شده پنج کشور هنگ کنگ، سنگاپور، نیوزلند، سوییس و استرالیا آزادترین کشورهای اقتصادی بوده اند.

این بنیاد برای محاسبه شاخص آزادی اقتصادی از چهار معیار حکمرانی قوانین (حقوق مالکیت، صداقت دولت و کارآمدی سیستم قضایی)، اندازه دولت (مخارج دولت، میزان مالیات، سلامت مالی)، کارایی دستورالعمل ها (آزادی کسب و کار، آزادی کارگری، آزادی مالی) و بازارهای آزاد (آزادی تجارت، آزادی سرمایه گذاری، آزادی مالی) استفاده می‌کند.

همچنین داده های گرفته شده از بانک های جهان نشان می‌دهد پنج کشور با بیشترین آزادی های اقتصادی دارای نرخ سرانه تولید ناخالص داخلی زیر هستند.

کشور

سرانه تولید ناخالص داخلی بر حسب دلار

هنگ کنگ

43681

سنگاپور

52961

نیوزلند

39427

سوئیس

78813

استرالیا

49929

 

مقایسه این داده ها یکبار دیگر به وضوح نشان می‌دهد که ارتباط مستقیمی‌بین آزادی اقتصادی و نرخ سرانه تولید ناخالص داخلی وجود دارد.

آزادی اقتصادی ساکنین این کشورها به معنی وضعیت معیشتی بهتر آن ها است که خودش منجر به امید به زندگی بیشتر، جمعیت کمتر و پیشرفت های فناورانه بیشتر می‌شود.

حتی این کشورها با توجه به وضعیت اقتصادی خوبی که دارند می‌توانند از کره زمین در برابر خطراتی که در آینده ممکن است برای آن رخ دهد جلوگیری کنند.

این مطلب را از دست ندهید:  استفاده از زنجیره ‌بلوک و اینترنت اشیا در جهت بهبود وعده‌های غذایی برای دانش آموزان

ممنوعیت بیت کوین یعنی کاهش آزادی اقتصادی

بر طبق مقاله های ویکی پدیا پنج کشور مراکش، بولیوی، اکوادور، قرقیزستان و بنگلادش هرگونه دادوستد و استفاده از بیت کوین را ممنوع کرده اند.

اگر به وضعیت همین کشورها در شاخص آزادی اقتصادی که توسط بنیاد Heritage منتشرشده نگاهی بیندازیم متوجه می‌شویم که هیچ کدام نتوانسته اند رتبه ای بهتری از 86 کسب کنند.

اگرچه از بین این کشورها مراکش و قرقیزستان به طور نسبی آزادی های اقتصادی را تأمین کرده اند اما مردمشان از اوضاع اقتصادی راضی نیستند.

بررسی مجدد داده های بانک های جهان برای این کشورها و استخراج نرخ سرانه تولید ناخالص داخلی نتایج این بررسی را تأیید می‌کنند.

کشور

سرانه تولید ناخالص داخلی بر حسب دلار

مراکش

2832

بولیوی

3105

اکوادور

5969

قرقیزستان

1077

بنگلادش

1359

 

یکی از پیام های این بررسی آماری این است که کشورهای با سیستم های حکومتی آزادتر و با وضعیت اقتصادی بهتر به جای ممنوع کردن بیت کوین از آن استقبال می‌کنند.

مثلاً چند روز پیش در خبری اعلام شد که بیت کوین می‌تواند باعث افزایش تولید ناخالص داخلی ژاپن شود.

علاوه بر ژاپن، دولت سوییس هم ضمن استقبال از بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال، امکاناتی را برای توسعه آن فراهم کرده است.

درنهایت می‌توان گفت که هر چه یک کشور آزادی اقتصادی بیشتری داشته باشد، ثروتمند است و یکی از عوامل آزادی اقتصادی ممنوع نکردن بیت کوین است.

دولت های باهوش از ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک چین حمایت می‌کنند چون می‌دانند که این دو می‌توانند بازارهای کارآمدتر با مشتریان و سودهای سرشارتر به وجود بیاورند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

تلاش مایکروسافت برای جلب اعتماد شرکت‌ها به هوش مصنوعی

درست مثل مصرف‌کننده‌ها که کمی نسبت به هوش مصنوعی محتاط‌اند، شرکت‌ها هم به سختی می‌توانند ب…