بیت‌کوین چیست؟

 

اولین بار تصویر بیت‌کوین درصحنه‌های انقلاب ۲۰۱۴ مردم اوکراین در قالب تراکت‌هایی که در دست معترضان بود دیده شد. در جریان تظاهرات میدانی، انقلابیون نیاز به حمایت مالی داشتند و بیت‌کوین می‌توانست این کار را انجام دهد.

انقلابیون اوکراین با بیت‌کوین درخواست کمک مالی کردندبیت‌کوین شکلی از ارز دیجیتال است که به‌صورت الکترونیکی خلق‌شده و نگهداری می‌شود. آن‌ها (بیت‌کوین‌ها) مثل دلار یا یورو بر روی کاغذ چاپ نمی‌شوند بلکه توسط کامپیوترهای قدرتمند که قادر هستند مسائل ریاضی را حل کنند تولید می‌شوند.

این رمزارز که اکنون بیشتر از یک اونس طلا ارزش دارد تحت سیطره هیچ بانک یا دولتی قرار ندارد و به کاربران اجازه می‌دهد تا بیت‌ کوین را به‌صورت ناشناس خرج کنند. این بیت‌کوین‌ها از دو طریق استخراج یا خریدوفروش به دست می‌آیند.

بیت‌کوین علی‌رغم تفاوت‌های ساختاری که با سایر واحدهای پولی دارد ولی هرروز تعداد بیشتری از بازرگانان، تاجران و صاحبان کسب‌وکار آن را به‌عنوان یک ارز قابل‌استفاده می‌پذیرند و حتی از بیت کوین در امور روزمره مثل خرید همبرگر، ثبت‌نام دانشگاه و اهدای کمک خیریه استفاده می‌کنند.

کار کردن با این ارز دیجیتال به‌سادگی استفاده از ایمیل است. در شبکه توزیع شده بیت‌کوین تراکنش‌ها به‌مثابه ایمیل‌های ارسالی و دریافتی عمل می‌کنند و برای هر فرد آدرسی در شبکه لحاظ می‌گردد. البته تنها تفاوت با ایمیل در این است که بعد از ارسال بیت‌ کوین دیگر چیزی در صندوق ورودی شما باقی نمی‌ماند.