اولین انتخابات ایالتی بر پایه فناوری زنجیره‌بلوک در آمریکا برگزار شد

  • توسط IrBlockchain
  • ۷ ماه قبل
  • ۰
در ایالت ویرجینیای آمریکا انتخابات با استفاده از یک پلتفرم زنجیره‌بلوکی موبایلی انجام شد. رای‌گیری در بلاک‌چین

در تاریخ ۸ می اولین انتخابات مبتنی بر فناوری بلاک‌چین با استفاده از یک پلتفرم موبایلی و در مقیاس آزمایشی در ویرجینیا آمریکا برگزار شد.

برای اجرای این انتخابات بر بستر زنجیره‌بلوک از پلتفرم Voatz استفاده‌شده است. این پلتفرم زنجیره‌بلوکی موبایلی که بیشتر آمریکا را به‌عنوان جامعه هدف انتخاب کرده، ۸ ژانویه امسال موفق شد بیشتر از ۲ میلیون دلار سرمایه جذب کند.
سازندگان Voatz فنون زیست‌سنجی را با ویژگی‌های فناوری بلاک‌چین ترکیب کرده‌اند تا بتوانند فرایند انتخابات را ایمن‌تر و امکان نظارت را بر روی آن را آسان‌تر کنند.
این پلتفرم که در حال حاضر به‌صورت آزمایشی ارائه‌شده بر روی یک شبکه زنجیره‌بلوکی عمومی اجرا می‌شود که این شبکه هم خودش بر روی چارچوب HyperLedger قرارگرفته و فعلاً هیچ رمزارزی برای آن تعریف‌نشده است درنتیجه هیچ ICO از طرف این شرکت ارائه نخواهد شد.
بر اساس آمارهای ارائه‌شده از طرف Voatz تاکنون ۷۰ هزار نفر از طریق این پلتفرم در رأی‌گیری‌های مختلف شرکت کرده‌اند.
استفاده از این پلتفرم ضمن کاهش هزینه‌ها توانسته درصد مشارکت شهروندان در رأی‌گیری را نیز افزایش دهد.
با توجه به اینکه این پلتفرم فعلاً در حالت آزمایشی قابل‌استفاده است دولتمردان ویرجینیا یک نمونه آماری از شهروندان را انتخاب کرده و از آن‌ها خواستند تا از طریق این پلتفرم در انتخابات رأی دهند.
یکی از مسئولان انتخابات ویرجینیا درباره استفاده از فناوری بلاک‌چین با پلتفرم Voatz برای برگزاری انتخابات این‌طور نظر می‌دهد:

این پلتفرم زنجیره‌بلوکی موبایلی سطح بالایی از امنیت را ارائه می‌دهد. ما امیدواریم این پلتفرم زودتر برای طیف‌های مختلف رأی‌دهندگان مورداستفاده قرار بگیرد.

شمارش آرا توسط کارمندان استارتآپ Voatz احتمالاً در محل فیزیکی این استارتآپ و البته با حضور نمایندگانی از ایالت‌های شرکت‌کننده در رأی‌گیری، مقامات قضایی و سایر افراد دخیل در انتخابات انجام می‌شود.
در صورت رضایت این مقامات از فرایند شمارش آرا و برگزاری انتخابات این احتمال وجود دارد که برای رأی‌گیری عمومی ماه نوامبر نیز از این پلتفرم استفاده شود.
بااین‌حال برخی از متخصصان راهکار ارائه‌شده توسط این استارتآپ که ترکیبی از فنون زیست‌سنجی و فناوری زنجیره‌بلوک است را غیرقابل‌اعتماد می‌دانند.
مثلاً استاد دانشگاه کارولینای جنوبی معتقد است روش تشخیص چهره و تشخیص اثرانگشت که در پلتفرم Voatz استفاده می‌شود در برابر حملات سایبری آسیب‌پذیر است.
فارغ از نظرات مثبت و منفی نسبت به عملکرد این پلتفرم برای اجرای انتخابات، باید به این نکته توجه داشت که بحث استفاده از فناوری بلاک‌چین در انتخابات یکی از موضوعات داغ در میان متخصصان این فناوری است و برگزاری همین رای‌گیری کوچک می‌تواند به توسعه سیستم‌های قوی‌تر انتخابات مبتنی بر این فناوری در آینده کمک کند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Read more:
یک استارتآپ نوین ثابت کرده زنجیره بلوک تمام آینده ما را تغییر خواهد داد
یک استارتآپ نوین ثابت کرده زنجیره بلوک تمام آینده ما را تغییر خواهد داد

ظهور ناسیس (‌GNOSIS) توسعه اتریوم (Ethereum) بر بستر شبکه زنجیره بلوک شامل پروژه‌های خرد بسیاری می‌شود اما ناسیس از چتر...

Close