جفری ورنیک از ماهیت مردم نهاد رمزارزها و توانایی مقابله با سیستم پولی سنتی می‌گوید

  • توسط IrBlockchain
  • ۵ ماه قبل
  • ۰
جفری ورنیک معتقد است بیت‌کوین توان رقابت با سیستم پولی سنتی را دارد

بانک‌ها و سایر مؤسسات مالی سنتی دائماً از عدم توانایی بیت‌کوین در برابر ارزهای رایج می‌گویند اما جفری ورنیک مخالف است و به توانایی بیت‌کوین ایمان دارد.

جفری ورنیک از اولین افرادی بود که در همان سال‌های اولیه ظهور بیت‌کوین بر روی آن سرمایه‌گذاری کرد. وی که تجربه بنیان‌گذاری و مدیریت یک کارگزاری بورس را نیز در کارنامه‌اش دارد در مصاحبه‌ای با نشریه Business Insider از تقابل بیت‌کوین با سیستم پولی سنتی می‌گوید.

بانک‌های مرکزی مسئولیت‌پذیر نیستند

ورنیک معتقد است ساختار مردم‌نهاد رمزارزها همان ویژگی برتری آن نسبت به بازارهای سنتی پولی است.
وی مخصوصاً به سیستم غیرمتمرکزی اشاره‌کرده که رمزارزها بر پایه آن اداره می‌شوند. در این سیستم‌ها مردم با دسترسی عادلانه و شفاف به رمزارزها تحت قوانین یکپارچه که از قبل بر روی آن اجماع انجام‌گرفته خیلی راحت‌تر از سیستم پولی سنتی به ارسال و دریافت پول می‌پردازند.
آقای ورنیک که علاوه بر بیت‌کوین مالک بخشی از سهام ایربی‌ان‌بی و اوبر هم هست در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره مشوق‌های خلق کوین‌های جدید در یک شبکه زنجیره‌بلوکی صحبت کرده و از عدم آسیب‌پذیری این شبکه‌ها در برابر چالش پرداخت مضاعف دفاع می‌کند.

خب این‌یک رمزارز با پایه مردمی هست. توسط مردم ایجادشده و با پروتکلی اداره می‌شود که مردم به آن اعتماد دارند. بنابراین این‌طوری نیست که یک نفر بیاید و بگوید که من الان دنبال رشد اقتصادی هستم و مثلاً می‌خواهم فلان پول را بین مردم تقسیم کنم و آن‌ها هم باید آن را بین گروه خاصی تقسیم کنند.

در دنیای سنتی مالی و بانکداری مخصوصاً در کشورهای درحال‌توسعه، سیاستمداران بانک‌های مرکزی را کنترل می‌کنند.
آن‌ها به‌راحتی مبالغ گسترده‌ای را از خزانه بانک برداشت می‌کنند و کسی هم اجازه و جرئت ندارد که به آن‌ها اعتراض کند. همین تهدید باعث شده تا شهروندان این کشورها غالباً روی خط فقر زندگی کنند با اینکه منابع طبیعی بسیاری را در اختیاردارند.
در دنیای رمزارزها اما هیچ‌کسی چه سیاستمدار چه غیر سیاستمدار نمی‌تواند به‌آسانی بیشتر از ۵۰ درصد خزانه‌های مالی را کنترل کند. حتی مثلاً استخرهای استخراج Bitmain که ممکن است به این آستانه نزدیک شوند شدیداً موردانتقاد قرارگرفته‌اند و برخی از توسعه‌دهندگان از تدوین یک پروتکل جدید برای استخراج خبر داده‌اند.
همه این‌ها به این معنی است که یک نفر، یک سازمان حتی یک کشور نمی‌تواند کنترل دارایی‌های رمزارزی مردم را در اختیار بگیرد یا جریان آن‌ها را به سمت خودش متمایل کند.
جفری ورنیک نه‌فقط در این مصاحبه بلکه بارها تأکید کرده سیستم‌های بانکداری مرکزی باید در قبال مردم پاسخگو باشند و این کافی نیست که صرفاً تکنوکرات‌های دولتی با جواب‌های مبهم و دوپهلو مردم را از سر خود باز کنند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Read more:
رزرو اتاق و اقامتگاه برای توریست های دنیا با استفاده از بیت‌کوین
دغدغه توریست‌های دنیا: اجاره آپارتمان‌‌های اقامتی با بیت‌کوین

کریپتوکریبس (Cryptocribs) یک استارتآپ زنجیره‌بلوکی است که با استفاده از تجربه پرداخت با رمزارزها و با راه اندازی یک فضای...

Close