آیا فناوری زنجیره‌بلوک می‌تواند به بحران مدیریت آب کمک کند؟

  • توسط IrBlockchain
  • ۷ ماه قبل
  • ۰
مدیریت آب و توزیع آب با استفاده از قابلیت‌های فناوری زنجیره‌بلوک (بلاک‌چین)

فناوری بلاک‌چین شاید بتواند جدیدترین راهکار برای حل یکی از معضلات جدی بشر باشد. علی‌رغم اینکه حجم وسیعی از کره زمین از آب پوشیده شده اما فقط ۱ درصد برای انسان‌ها قابل‌دسترس است.

بحران‌هایی مثل کمبود آب و تحمل شرایط جیره‌بندی شاید برای ساکنین کشورهای توسعه‌یافته خیلی جدی به نظر نرسد اما اهالی کشورهای درحال‌توسعه هرکدام به‌نوعی با این بحران‌ها دست ‌به ‌گریبان‌اند.
این بحران‌ها با افزایش مصرف آب توسط انسان‌ها ممکن است به شرایطی منجر شود که در آن آب نقش یک کالای با ارزش مثل نفت را بازی کند که در آن صورت ممکن است روزی شاهد جنگ بین ملت‌ها بر سر آب باشیم.
علاوه بر بحران کمبود آب، بحران مدیریت و جیره‌بندی آب هم باعث شده تا تقریباً ۴/۵ میلیارد نفر از جیره‌بندی غیراصولی و ناعادلانه آب رنج ببرند.

فناوری بلاک‌چین برای مدیریت آب و توزیع آن

متخصصان مدیریت و توزیع آب معتقدند سیستم‌های فعلی نمی‌توانند پاسخگوی نیازها باشند و قابلیت حل معضلات مربوط به آب را ندارند.
اما فناوری زنجیره‌بلوک می‌تواند به‌عنوان راهکاری که استفاده کارآمد و توزیع اصولی آب را تضمین می‌کند به کار گرفته شود.
فناوری بلاک‌چین این قابلیت را دارد که خیلی سریع داده‌های ارزشمندی درباره کمیت و کیفیت آب در اختیار مصرف‌کنندگان خانگی، صنعتی و مدیران آب قرار دهد تا بتوانند تصمیم‌های آگاهانه‌ای نسبت به صرفه‌جویی و مصرف آب بگیرند.
اگرچه این فناوری امکان رهگیری جریان آب را فراهم نمی‌کند اما همچنان می‌تواند برای کاهش هزینه‌ها و افزایش کارآمدی توزیع آب مورداستفاده قرار بگیرد.

پروژه‌های در حال اجرا

وقتی صحبت بر سر استفاده از فناوری بلاک‌چین برای مدیریت توزیع آب باشد نام استرالیا زودتر از بقیه کشورها به چشم می‌خورد. شهر فریمنتل (Fremantle) استرالیا برای اجرای آزمایشی طرحی آماده می‌شود که هدفش امکان‌سنجی استفاده از فناوری بلاک‌چین برای مدیریت آب و انرژی و توزیع آنها است.
در ملبورن نیز با مشارکت استارتآپ Civic Ledger پروژه‌ای برای بهبود وضعیت خریدوفروش آب با اتکا به فناوری زنجیره‌بلوک در حال اجرا است.
علاوه بر این‌ها گروه آمریکایی فناوری پژوهشی Gensis از طراحی سیستمی برای تصفیه آب‌های به هدر رفته در فرایند استخراج نفت و گاز خبر داده که در بخشی از آن از بلاک‌چین اتریوم برای ثبت داده‌های مربوط به کیفیت آب استفاده خواهد شد.
چنین سیستمی ضمن افزایش احساس امنیت در میان مصرف‌کنندگان نسبت به کیفیت آب، در صورت کاهش کیفیت این ماده حیاتی به‌صورت خودکار به مدیریت خبر می‌دهد.
به هر حال بحران مدیریت آب در کشورهای درحال‌توسعه ازجمله ایران نیازمند راهکارهای مدیریتی است که بتوانند در کوتاه‌مدت نتیجه داشته باشند و فناوری زنجیره‌بلوک یکی از همین راهکارها است. اگر از ظرفیت این فناوری استفاده نکنیم شاید در آینده نه‌چندان طولانی مجبور باشیم به خاطر دسترسی به آب با همدیگر بجنگیم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Read more:
دانشگاه ملی سنگاپور کلاس‌های فناوری زنجیره بلوک را راه‌اندازی می‌کند
دانشگاه ملی سنگاپور کلاس‌های فناوری زنجیره بلوک را راه‌اندازی می‌کند

همکاری مشترک IBM و دانشگاه ملی سنگاپور باعث شکل‌گیری برنامه‌های آموزشی جدیدی با محوریت فناوری زنجیره بلوک در این دانشگاه...

Close