رفت و برگشت از اتریوم به وان‌چین: راهکاری برای افزایش تعامل‌پذیری

  • توسط IrBlockchain
  • ۵ ماه قبل
  • ۰
طرح جدید استارتآپ وان‌چین برای افزایش تعامل‌پذیری میان بلاک‌چین های مختلف و تسهیل انجام تراکنش‌های بین زنجیره‌بلوکی

هر کدام از بلاک‌چین‌ها پروتکل‌هایی مخصوص به خود دارند و همین نکته باعث شده تعامل‌پذیری بین آنها به یک معضل تبدل شود.

ای‌او‌اس، نئو، بیت‌کوین، کاردانو، اتریوم و … هر کدام از پروتکل‌های خاصی پیروی می‌کنند در نتیجه مسئله‌ای به نام عدم تعامل‌پذیری در ذهن متخصصان فناوری زنجیره‌بلوک شکل گرفته است.
اما حالا استارتآپ وان‌چین (Wanchain) راهکاری ارائه داده که می‌تواند با استفاده از روش تبادل اتمی (atomic swap) بین بلاک‌چین خودش و اتریوم تراکنش انجام دهد.
اکنون وان‌چین از معدود پروتکل‌هایی است که توانسته آرزوی دیرینه تراکنش‌های بین زنجیره‌بلوکی را محقق کند و حتی امکان برگزاری ‌ICOهایی با پشتیبانی از چند رمزارز و صرافی‌های غیرمتمرکز با عملکرد بهتر را فراهم کند.

موسس و مدیرعامل این استارتآپ بلاک‌چینی درباره این راهکار این طور صحبت می‌کند:

ما در یک زمان بسیار شگفت‌انگیز هستیم که می‌توانیم دنیای دارایی‌های دیجیتال را متحول کنیم.

راهکار تعامل‌پذیری وان‌چین چگونه کار می‌کند؟

جک لو در ادامه به دشواری‌های برقراری ارتباط بین زنجیره‌بلوک‌های مختلف اشاره می‌کند و یکی از بزرگترین چالش‌های تراکنش بین زنجیره‌بلوکی را قضیه پرداخت مضاعف معرفی می‌کند.
در واقع نگرانی اصلی این است که چگونه از عدم خرج شدن دارایی رمزارزی افراد بر روی سایر زنجیره‌بلوک‌ها قبل از انجام تراکنش یه یک زنجیره‌بلوک جدید مطمئن شویم.
در راهکار وان‌چین گره‌هایی از شبکه به نام Storemen تعریف شده‌اند که از روشی با نام Secure Multiparty Computation برای مقابله با پرداخت مضاعف در تراکنش‌های بین زنجیره‌بلوکی استفاده می‌کنند.
در این روش مقدار مشخصی از اتر بر روی بلاک‌چین اتریوم قفل می‌شود که به معنی ارسال اترها به آدرس مشخصی است که امکان خرج شدن آن وجود ندارد.
این مقدرا اتر بعدا بر روی بلاک‌چین وان‌چین به شکل یک توکن خاص قابلیت استفاده پیدا می‌کند. اگر یک کاربر وان‌چین بخواهد تراکنشی به اتریوم داشته باشد، از همین مجموعه قفل شده به مقدار معادل اتر سوزانده می‌شود و اتر اصلی با استفاده از یک طرح آستانه‌ای (Threshold scheme) که در آن تعداد مشخصی از گره‌های Storemen هر کدام باید بخشی از یک کلید خصوصی را ارائه کنند آزاد می‌شود.
در این صورت تا زمانی که مجموعه‌ای از توکن‌های معادل وجود دارد هیچ گره شبکه‌ای نمی‌تواند اترها را چند بار خرج کند.
اما استارتآپ وا‌ن‌چین در این مسیر تنها نیست. پروژه aion همراه با Icon از جمله دیگر شرکت‌هایی هستند که بر روی راهکارهای تعامل‌پذیری میان زنجیره‌بلوک‌ها کار می‌کنند.
این سه شرکت همچنین برای پرهیز از ایجاد تداخل میان استانداردها و پروتکل‌هایی که توسعه می‌دهند به زودی ائتلافی تشکیل خواهند داد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Read more:
هواپیمایی لوفت‌هانزا از فناوری زنجیره‌بلوک استفاده می‌کند
پرواز بلندتر لوفت‌هانزا با امضای قرارداد با یک استارتآپ زنجیره‌بلوکی (بلاک‌چینی)

لوفت‌هانزا که یکی از بزرگ‌ترین خطوط هواپیمایی اروپا است تصمیم گرفته در کنار هواپیمایی S7 روسیه در همکاری با یک...

Close