آی‌آر بلاک‌چین

کاربرد فناوری زنجیره‌بلوک در صنعت خودرو به صورت جدی‌تر با ائتلاف چندین خودروسازی بزرگ جهان از جمله BMW، GM، FORD

چرخ بلاک‌چین با همکاری بی‌ام و، جنرال موتورز و فورد سریع‌تر می‌چرخد

چندین کارخانه بزرگ خودروسازی، چند شرکت فناوری و چند موسسه دیگر از ایجاد بنیادی تحت عنوان MOBI خبر دادند. این بنیاد ضمن برخورداری از توان اعضا به پیشرفت راهکارهای حمل و نقل کمک می‌کند.

کارخانه‌های خودروسازی نظیر بی‌ام‌و، جنرال موتورز و فورد از اعضای اصلی تشکیل‌دهنده این بنیاد غیرانتفاعی هستند و هدفشان طراحی و ترویج استانداردهای لازم برای استفاده از فناوری زنجیره‌بلوک در صنعت خودرو، حمل‌ونقل و مسافرت است.
این بنیاد همچنین از کمک‌های شرکت‌های زنجیره‌بلوکی، سازمان‌های مرتبط با حمل و نقل و خدمات جاده‌ای، استارتآپ‌های خلاق، مؤسسات دانشگاهی و نهادهای قانون‌گذار هم کمک می‌گیرد. بنیاد MOBI امیدوار است این تلاش جمعی بتواند مدل خرید، بیمه و درنهایت استفاده از وسایل نقلیه را تغییر دهد.

داده‌های رانندگی به‌عنوان کلید نوآوری برای کارخانه‌های خودروسازی

یکی از حوزه‌هایی که در اولویت‌های اصلی این ائتلاف قرارگرفته حاکمیت داده‌ها (data sovereignty) است.
با افزایش معنی‌دار حسگرها در درون خودروها و ایجاد شبکه‌های اینترنت اشیا، این روزها رانندگان بیشتر از هر زمان دیگری داده تولید می‌کنند. تفاوتی ندارد که این داده‌ها مربوط به پرداخت عوارض باشد یا انتخاب مسیر، نکته مهم این است که استفاده از این داده‌ها به شرکت‌های خودروسازی کمک می‌کند تا خدمات بهتری را در اختیار رانندگان و مسافران قرار دهند.
بنیاد MOBI همچنین در نظر دارد با به‌کارگیری امکانات فناوری بلاک‌چین سیستمی طراحی کند که به افراد اجازه می‌دهد به‌طور خودکار برای هم‌پیمایی (ride-shareing)، برای طرح‌های بیمه‌ای، برای مصرف سوخت، برای میزان آلایندگی، برای ایجاد ترافیک هم هزینه پرداخت کنند یا جریمه آن را بپردازند.
آسان‌تر شدن این فرایندها ضمن افزایش دستاوردهای این بنیاد، می‌تواند به کارخانه‌های خودروسازی که خودروهایی بدون سرنشین (خودران) تولید می‌کنند هم کمک کند و باعث پذیرش بیشتر فناوری بلاک‌چین در میان آن‌ها شود.
البته این بنیاد از حوزه‌هایی مثل ثبت اطلاعات هویتی و مالکیتی خودروها بر روی ساختار زنجیره‌بلوک، زنجیره تأمین قطعات ساخت خودروها و ایجاد بازار برای خریدوفروش داده‌های رانندگی با اهداف مثبت نیز غافل نمانده و اعلام کرده که برای آن ایده‌هایی دارد.
درنهایت نگاهی به لیست بلندبالای حاضرین نشان می‌دهد که بنیاد MOBI صرفاً برای این ایجاد نشده که بر روی امواج فناوری زنجیره‌بلوک سوار شود بلکه اهداف جدی و واقعی را برای صنعت خودروسازی دنبال می‌کند که می‌تواند با استفاده از این فناوری زودتر به آن‌ها برسد. آی‌بی‌ام، بوش، بنیاد آیوتا، کانسن‌سیس، بیگ‌چین‌دی‌بی به‌علاوه چندین خودروساز بزرگ ازجمله اعضای تشکیل‌دهنده بنیاد MOBI هستند.

Read more:
پلتفرم پزشکی مدی‌چین (ICO): رویکردی جدیدی به پرونده‌های الکترونیک سلامت
پلتفرم پزشکی مدی‌چین (ICO): هر بلوک ضامن یک زندگی است

تاکنون کاربردهای متفاوتی از فناوری بلاک‌چین معرفی‌شده است. این عرضه اولیه سکه به داده‌های پزشکی به چشم کلان داده‌ها نگاه...

Close