آی‌آر بلاک‌چین

توزیع و دانلود اپلیکیشن ها بر روی ساختار زنجیره بلوک

با فناوری زنجیره‌بلوک دوران باج گیری گوگل پلی و اپ استور شاید که سر بیاید!

تقریباً از همان روزهای اول که ایده زنجیره‌بلوک مطرح شد، مشخص بود که می‌توان از ساختار آن برای ایجاد یک بازار دانلود اپلیکیشن توزیع‌شده استفاده کرد.

بازار جهانی در سال‌های اخیر شاهد افزایش گسترده دانلود برنامه‌ها یا اپ های موبایلی بوده و هست. پیش‌بینی‌ها حاکی از این هستند که درآمد این بازار در انتهای ۲۰۱۷ رقم جدید ۷۷ میلیارد دلار را کسب خواهد کرد.

آمار و ارقام نویددهنده شکل‌گیری یک صنعت جدید است که به توسعه‌دهندگان اپ های موبایل تعلق دارد.

آن‌ها جامعه مصرف‌کننده را می‌شناسند، نیازهایش را بررسی می‌کنند و بعدازاینکه راه‌حل را تعیین کردند، آن را در قالب کد نویسی شده و کاربرپسند به شکل یک اپلیکیشن ارائه می‌دهند.

اما این بازار بزرگ چالش‌هایی هم دارد که ازجمله آن‌ها بحث توزیع است.

در حال حاضر توسعه‌دهندگان فقط چند انتخاب محدود برای توزیع اپ ها در اختیاردارند و همان‌طور که حدس زدید این دو انتخاب گوگل پلی و اپ استور اپل هستند.

این دو غول فناوری اطلاعات باقدرت انحصاری تعیین می‌کنند که برنامه‌ها چگونه کد نویسی شوند، تبلیغ شوند یا حتی نگهداری شوند.

از طرفی همه توسعه‌دهندگان ناچارند ۳۰ درصد از سهم درآمدی از هر اپلیکیشن را به گوگل و اپل بدهند.

سیطره گوگل پلی و اپ استور در بازار اپلیکیشن ها

اگرچه درآمد بازار برنامه‌نویسی گاهی اوقات سر به فلک می‌کشد اما هیچ‌کسی نمی‌تواند این را کتمان کند که اگر دلال‌هایی مثل گوگل پلی و اپ استور و … وجود نداشتند خلاقیت و نوآوری بیشتر می‌شد و درنتیجه این بازار می‌توانست درآمد بیشتری تولید کند.

فناوری زنجیره‌بلوک و مبارزه با گوگل پلی و اپ استور

تقریباً از همان روزهای اول که ایده زنجیره‌بلوک مطرح شد، مشخص بود که می‌توان از ساختار آن برای ایجاد یک بازار دانلود اپلیکیشن توزیع‌شده استفاده کرد.

دیوید شابون به‌عنوان یک معمار داده متبحر، دراین‌باره معتقد است:

            زنجیره‌بلوک راهکاری است که می‌تواند ضمن غلبه بر چالش‌های موجود در توزیع اپلیکیشن ها، به توسعه‌دهندگان اختیار تام دهد تا اپ های خودشان را بسازند، توزیع کنند و مجبور نباشند تا به‌نوعی به گوگل و اپل باج بدهند.

این متخصص خوش‌فکر فقط اهل سخنرانی نیست بلکه خودش وارد عرصه عمل هم شده است.

بازار توزیع‌شده اسفریس برای اپلیکیشن ها توسط او ایجادشده و هدفش این است که هر چه سریع‌تر به انتخاب اول  دانلود کنندگان تبدیل شود.

مردم این بازار را انتخاب می‌کنند چون خرید و اجاره اپ ها نسبت به سایر مارکت ها پایین‌تر است.

دلیل این پایینی قیمت هم این است که قرار نیست به گوگل پلی و اپ استور پورسانت پرداخت شود. همچنین توسعه دهندگان برخی کشورها مثل ایران که توسط گوگل پلی و اپ استور تحریم شده اند هم به استفاده از بازار توزیع شده زنجیره‌بلوکی اپلیکیشن ها علاقه نشان می دهند.

دیوید شابون که نسبت به آینده این بازار توزیع‌شده خوش‌بین است قرار نیست مالک اول و آخر آن باشد.

تمام علاقه‌مندان می‌توانند با مشارکت مالی در توسعه آن، مالکیت آن را بر عهده داشته باشند همان‌طور که هیچ‌کسی مالک زنجیره‌بلوک نیست.

Read more:
بررسی درآمد ماینینگ در سال 2018 بر اساس هش‌ریت
⁣⁣درآمد کم، هش ریت بالا: چشم انداز ماینینگ در سال ۲۰۱۸⁣

ماینینگ بیت‌کوین را می‌توان به‌عنوان یکی از اساسی‌ترین جنبه‌های حیات این ارز دیجیتال معرفی کرد، اما مدتی است این صنعت...

Close