آی‌آر بلاک‌چین

همکاری مشترک اتریوم و زی‌کش برای بهبود محرمانگی تراکنش‌ها

نتیجه همکاری مشترک اتریوم با زی‌کش چیست؟

اتریوم و زی‌کش به ترتیب با معرفی ویژگی قراردادهای هوشمند (اتریوم) و پروتکل دانایی صفر (زی‌کش) دو ارز دیجیتال محبوب هستند که همکاری آن‌ها در سال ۲۰۱۸ می‌تواند معادلات بازار رمزارزها را تا حد زیادی تغییر دهد.

ادوارد اسنودن که زمانی برای آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) کار می‌کرد و اکنون به‌عنوان فعال اجتماعی در حوزه حریم خصوصی کار می‌کند معتقد است پروتکل دانایی صفر که اکنون توسط تیم زی‌کش استفاده می‌شود آینده دادوستد مالی محرمانه را شکل می‌دهد.
اسنودن که ظاهراً دیداری هم با ویتالیک بوترین، بنیان‌گذار اتریوم داشته بر این باور است که استفاده از روش zK-SNARKs توسط زی‌کش که در حقیقت روش منحصربه‌فردی برای اجرای پروتکل دانایی صفر است باعث شده تا کاربران این ارز دیجیتال بتوانند در محرمانه‌ترین حالت دادوستد و پرداخت‌های مالی داشته باشند.
علاوه بر اسنودن، جان مک‌آفی که بیشتر او را با آنتی‌ویروس‌های مک‌آفی به خاطر می‌آوریم چندی پیش اعلام کرد رمزارزهایی مثل مونِرو، دش و زی‌کش که بیشتر به محرمانگی اهمیت می‌دهند در آینده ارزشمندتر خواهند شد و این ارزشمندی درصورتی‌که دولت‌ها بخواهند بر روی درآمدهای رمزارزی مالیات وضع کنند بیشتر هم خواهد شد.
دخالت دولت‌ها حتی از همین‌الان هم آغازشده است. با توجه به اینکه تراکنش‌های شبکه بیت‌کوین توسط جستجوگرهای بلاک‌چین قابل ردگیری هستند و صرافی‌ها سیاست‌هایی مثل شناخت مشتری (Know Your Customer) را اجرا می‌کنند دولت‌ها و مقامات مسئول در هرلحظه می‌توانند اطلاعات معامله‌گران را به دست بیاورند.
این اتفاقی بود که چند هفته پیش گریبان صرافی معروف کوین‌بیس را هم گرفت و مدیران این صرافی ناچار شدند اطلاعات تعداد زیادی از کاربرانشان را در اختیار اداره مالیات آمریکا قرار دهند.

اتریوم از فناوری ارز دیجیتال زی‌کش برای افزایش حریم خصوصی کاربران استفاده می‌کندنوع نگاه اتریوم و زی‌کش

اما بوترین به‌عنوان مغز متفکر رمزارز اتریوم هم نسبت به این پیوند اتریوم و زی‌کش  چندان بی‌علاقه نیست. وی اخیراً در نشستی اعلام کرد:

به نظر من روش zK-SNARKs به وجود آورنده یک فناوری ارزشمند است که قطعاً می‌تواند قواعد بازی را تغییر دهد. zK-SNARK ها تنها قسمتی از رمزنگاری هستند که به‌اندازه کافی ورد توجه قرار نگرفته‌اند.

وی همچنین در سومین نشست توسعه‌دهندگان اتریوم موسوم به دوکان (DevCon) به‌طور رسمی از کارشناسان زی‌کش دعوت کرد تا درباره افزایش محرمانگی تراکنش‌های اتریومی با استفاده از این ویژگی زی‌کش سخنرانی کنند.
از سوی دیگر اگرچه تیم سازنده رمزارز زی‌کش به مدیریت زوکو ویلکاکس هدف برخی انتقادات و شائبه‌ها قرارگرفته اما به خاطر ارائه بالاترین سطح از محرمانگی توانسته مخاطبان زیادی را به خودش جذب کند.
درنتیجه قیمت و ارزش بازار زی‌کش در طول چند ماه گذشته به‌طور معناداری افزایش پیداکرده است.
به هر حال برونداد این همکاری مشترک حتی اگر منجر به افزایش قیمت اتریوم و زی‌کش هم نشود باز هم برای معامله‌گران و مردمی که از دخالت‌های دولتی و نظارت‌های بیهوده موسسات مالی دولتی بر روی تراکنش‌های مالی شان به ستوه آمده‌اند خبر خوشحال کننده‌ای است که نوید آزادی و استقلال بیشتر مالی را می‌دهد.

Read more:
نئو و اقتصاد هوشمند تلاش جدید برای ساخت زنجیره‌بلوکی بهتر از اتریوم
نئو و اقتصاد هوشمند: هنر کپی‌سازی چینی ها این بار در عرصه فناوری زنجیره‌بلوک

نئو و اقتصاد هوشمند راهکاری برای اقتصاد هوشمند ارائه می‌کند که پاسخی به همه تردیدها است و می‌تواند تجربه لذت...

Close