آی‌آر بلاک‌چین

بسته هوشمند جدیدترین ابتکار شرکت والمارت برای مدیریت بسته‌بندی و حمل محصولات آنها بر پایه فناوری بلاکچین است

بسته هوشمند جدیدترین ابتکار والمارت برای پیشرفت در صنعت فروش

روز اول مارس ۲۰۱۸ میلادی شرکت والمارت پروانه ثبت اختراعی برای مدیریت زنجیره‌تامین کالاها بر بستر فناوری زنجیره‌بلوک ثبت کرد.

این طرح که بسته هوشمند (Smart Packcage) نامیده شده با استفاده از امکانات فناوری بلاک‌چین محتوای هر بسته، شرایط محیطی، مناطق و سایر جزییات را کنترل می‌کند.
از این طرح والمارت می‌توان در خودروهای بدون راننده و پهپادها نیز استفاده کرد. بر اساس اطلاعات این پروانه ثبت اختراع، اطلاعات حساسی مثل کلید آدرس خصوصی فروشنده، کلید آدرس خصوصی مسئول حمل‌ونقل و کلید آدرس خصوصی خریدار در ساختار شبکه زنجیره‌بلوک بسته هوشمند ذخیره می‌شوند.
والمارت در توضیح بیشتر برای ضرورت وجود چنین راهکاری به بحث امنیت بیشتر برای اقلامی که در قالب بسته‌بندی‌های مختلف ارسال می‌شوند اشاره می‌کند.
کارشناسان والمارت معتقدند سیستم‌های فعلی ره‌گیری کالاها دارای چنین قابلیتی نیستند، از همین جهت این شرکت اولین بار در آگوست ۲۰۱۷ بحث از طرح بسته هوشمند را پیش کشید.
اما این طرح اولین حرکت والمارت به سمت بهره‌گیری از فناوری زنجیره‌بلوک نیست. این غول دنیای فروش قبلاً در همکاری با IBM و با استفاده از این فناوری سیستمی طراحی کرده که می‌تواند غذاهای فاسد شده یا تغییر شکل داده‌شده را شناسایی و از میان لیست محصولاتش حذف کند.
یکی از گزارش‌های دلوییت اما نشان می‌دهد که سه حوزه اصلی کاربرد فناوری بلاک‌چین برای ره‌گیری، ردگیری یا پیگیری محصولات و کالاها در جریان زنجیره تأمین در صنایع غذایی، دامداری مبتنی بر تأمین مالی جمعی و ثبت‌اسناد زمین‌های زراعی است و اگرچه والمارت اکنون در حوزه صنایع غذایی فعال است اما اصلاً بعید نیست که به‌زودی در دو حوزه دیگر هم وارد شود تا مدیریت کالاها را از همان مرحله تولید تا فروش در شعبه‌های والمارت با کمک فناوری زنجیره‌بلوک مدیریت کند.

Read more:
پلتفرم پابلیکا: سرمایه‌گذاری در صنعت نشر
پلتفرم پابلیکا(ICO): در زنجیره‌بلوک داستان بگویید!

پلتفرم پابلیکا یک پلتفرم اقتصاد دیجیتال برای صنعت نشر است. پلتفرمی که با به‌کارگیری فناوری زنجیره‌بلوک سعی مجموعه‌ای کارآمد از...

Close