آی‌آر بلاک‌چین

کاربرهای فناوری بلاک‌چین (زنجیره‌بلوک) در صنعت لجستیک

بهبود شفافیت و افزایش مسئولیت‌پذیری در صنعت لجستیک با فناوری زنجیره‌بلوک

جریان ارتباطات و صنعت لجستیک یک جنبه ذاتی از حیات انسان است که مبنای انتقال کالاها، خدمات و ارزش‌ها است.

همزمان با تداوم گسترش تجارت بین‌المللی، روش‌های کارآمدتری برای توانمندسازی حمل‌ونقل کالاها و خدمات توسعه‌یافته‌اند.
فناوری بلاک‌چین (زنجیره‌بلوک) هم بُعد دیگری را به این توسعه افزوده که موجب ساختارشکنی بیشتر در عرصه لجستیک می‌شود.

صنعت لجستیک یکی از صنایع قدرتمند در جهان

جان منارک مدیرعامل شرکت شیپ‌چین در یادداشتی بیان می‌کند که این صنعت بیشترین تعداد شاغلین در سراسر جهان را دارد. او در ادامه بر لزوم نوآوری در این صنعت تأکید می‌کند و کارایی صنعت لجستیک برای بشریت در آینده را منوط به آن می‌کند.
او در انتهای صحبت‌هایش به این نکته اشاره‌کرده که فناوری بلاک‌چین (زنجیره‌بلوک) در صورت بلوغ در صنعت لجستیک می‌تواند سالیانه ۵۰۰ میلیارد دلار از هزینه‌ها را کاهش دهد.

نقش واقعی فناوری بلاک‌چین (زنجیره‌بلوک)

به نظر یکی از متخصصان در حقیقت وظیفه فناوری بلاک‌چین (زنجیره‌بلوک) حذف واسطه‌ها و ایجاد یک ساختار یکپارچه برای صنعت لجستیک است.
وی در مصاحبه‌ای گفته است:

من فکر نمی‌کنم فناوری بلاک‌چین (زنجیره‌بلوک) موجب افزایش کارایی صنعت شود همان‌طور که در سایر صنایع نیز این اتفاق نمی‌افتد چون سیستم‌های کارآمدتری وجود دارند اما فناوری بلاک‌چین (زنجیره‌بلوک) به ایجاد سیستم‌های شفاف‌تر، باثبات تر و بدون واسطه کمک می‌کند.

ارزش ره‌گیری در صنعت لجستیک

کریستوفر بیتس که سمت مدیر عملیات شرکت بیت‌لند را بر عهده دارد معتقد است که یکی از مهم‌ترین مسائل در این صنعت اطلاع از زمان تغییر مالکیت یا حضانت دارایی‌ها یا شرایط دارایی‌ها است.

رهگیری کالاها در صنعت لجستیک از چالش‌هایی که در حمل و نقل دریایی هم به چشم می‌خورد

او برای تشریح بیشتر این موضوع از مثال یک خودرو استفاده می‌کند. استفاده از فناوری بلاک‌چین (زنجیره‌بلوک)‌ می‌تواند سوابق مالکیت یا تغییر وضعیت دارایی که در اینجا خودرو است را به‌خوبی به نمایش بگذارد.
مثلاً اگر خودرویی قبلاً تصادف کرده و اکنون دوباره صافکاری و رنگ‌شده است، فروشنده‌اش نمی‌تواند آن را به‌جای خودروی صفر به فروش برساند چون تمامی اتفاقاتی که برای خودرو و مالکیت آن افتاده در یک ساختار غیرقابل تغییر زنجیره‌بلوکی ذخیره‌شده است.
او در ادامه ضمن تأکید بر روی بحث مالکیت در صنعت لجستیک و رهگیری مالکیت کالاها پذیرش بیشتر فناوری بلاک‌چین (زنجیره‌بلوک) در این صنعت را تشویق می‌کند.

فناوری بلاک‌چین (زنجیره‌بلوک) فرهنگ مسئولیت‌پذیری را تقویت می‌کند

علی‌رغم اینکه شرکت‌های حمل‌ونقل و دفاتر پستی در حال حاضر امکان رهگیری مرسوله‌ها را تا حدی فراهم می‌کنند اما به نظر بیتس روش‌های آن‌ها کارایی لازم را ندارند.
ارسال کالاها برای مسافت‌های طولانی که در آن کالاها بین طرفین مختلف از کشورهای مختلف دست‌به‌دست می‌شوند فرایند پیچیده‌ای است که نیاز به یک ابزار کارآمدتر دارد.
بیتس نیز معتقد است:

در اینجا مسئله این است که اسناد حمل‌ونقل کالاها به‌راحتی قابل دست‌کاری هستند و همین نکته باعث می‌شود تا برخی گروه‌ها یا حتی دولت‌ها با دست‌کاری این اسناد نحوه هزینه کرد بودجه را مخفی کنند. در حالی که مالیات‌دهندگان باید این حق را داشته باشند که بدانند مالیات‌هایشان صرف چه‌کارهایی می‌شود.

چنین سیستمی باعث می‌شود که افراد حقیقی و حقوقی در قبال تجارت بین‌المللی و در برابر مردم کشورشان پاسخگو شوند.
همچنین تداوم استفاده از فناوری بلاک‌چین (زنجیره‌بلوک) در صنعت لجستیک به‌مرور زمان باعث حذف بازیگران خرابکار و تبهکاران بدنام از این عرصه می‌شود.
بنابراین هرگاه دولت‌ها تصمیم بگیرند به سمت فناوری بلاک‌چین (زنجیره‌بلوک) در صنعت لجستیک و حتی سایر صنایع حرکت کنند باید آن را به‌منزله اتفاق خوبی نگریست که باعث افزایش شفافیت، یکپارچگی، مسئولیت‌پذیری و حذف واسطه‌ها می‌شود.

Read more:
استفاده از زنجیره ‌بلوک و اینترنت اشیا در جهت بهبود وعده‌های غذایی برای دانش آموزان
استفاده از زنجیره ‌بلوک و اینترنت اشیا در جهت بهبود وعده‌های غذایی برای دانش آموزان

هند با جمعیت 1 میلیارد و 200 میلیون نفری که دارای جوان‌ترین نیروی کار دنیاست، ازلحاظ رشد اقتصادی در جایگاه...

Close