همکاری اسپوتیفای با استارتآپ زنجیره بلوکی در جهت حفظ حقوق هنرمندان

  • توسط IrBlockchain
  • ۲ سال قبل
  • ۰

Mediachain که یک استارتآپ فعال در حوزه زنجیره بلوک و مستقر در بروکلین آمریکا است هفته گذشته اعلام کرد که در قراردادی غیرعلنی توسط سرویس آهنگ‌های دیجیتال اسپوتیفای خریداری‌شده است.

هدف این استارتآپ در عصری که با عنوان اطلاعات از آن یاد می‌شود برقراری پیوندی ناگسستنی میان محتوای تولیدشده و هویت خالق آن است که باعث به وجود آمدن کانالی برای تحلیل، اسناد و پرداخت درست است.

یکی از فناوری‌های جدیدی که توسط این استارتآپ نوظهور ارائه شد یک کتابخانه متن‌باز چندرسانه‌ای بوده که بر پایه‌یک نظام بین سیاره‌ای (Interplanetary) طراحی‌شده و به تولیدکنندگان محتوا اجازه می‌دهد تا از طریق امضا رمزپایه محتواهای خلاقانه خویش و با زمان‌مند‌سازی رمزارز بیت کوین و ذخیره‌سازی در بستر نظام بین سیاره‌ای ادعای مالکیت بکنند.

Mediachain موتور اسنادی نیز بر پایه کتابخانه متن‌باز چندرسانه‌ای خودساخته است که کاربران می‌توانند در آنجا برای عکس‌ها نسبت به حقوق تولیدکنندگانش جستجو کنند و تولیدکنندگان نیز بابت تضییع حقوقشان نگران نخواهند بود.

این استارتآپ آمریکایی که رمزارز CCCoin را برای ارائه پاداش به تولیدکنندگان محتوا در ازای فعالیتشان در این سیستم در نظر گرفته هدف آرمانی خود را ایجاد شبکه‌ای متصل از تولیدکنندگان عنوان کرده و امیدوار است که بتواند با استفاده از فناوری ساختارشکنی که در پشت‌صحنه بیت کوین فعال است، به کشف راهکارهای جدیدی بپردازد که نسل‌های جدید زنجیره بلوک و پروتکل‌های متناظر، باهدف توانمندی مالی بیشتر تولیدکنندگان و دسترسی بهتر به بازار مصرف‌کنندگان در اختیار می‌گذارند.

زنجیره بلوک ارزش اثر هنری را می داند

علی‌رغم ادغام استارتآپ mediachain در اسپوتیفای، تمام کدهای اصلی و مستندات برنامه‌نویسی‌اش را در اختیار عموم قرار می‌دهد و به‌صورت دسترسی همگانی مجوز خواهد گرفت. در ادامه همکاری این دو استارتآپ می‌توان شاهد شفافیت بیشتر و سودآوری بالاتر برای تولیدکنندگان و صاحبان حقوق مادی و معنوی در حوزه صنعت موسیقی بود. نبود همین شفافیت‌ها باعث شده تا همین اسپوتیفای با چالش کمبود داده‌های لازم برای مشخص کردن حق تألیف روبه‌رو شود که همین معضل چندین بار گریبان گیر این شرکت شده و مدیران آن را مجبور به پرداخت جریمه و غرامت‌های هنگفت کرده است.

اما اکنون و به لطف هوش سازندگان Mediachain، از اسپوتیفای انتظار می‌رود تا با ترک سیاست قبلی که برساخت پایگاه داده متمرکز تأکید داشت به سمت ایجاد پایگاه داده غیرمتمرکز برود تا بتواند هنرمندان و آثارشان و حقوق مربوط به آن‌ها را در هر آهنگ بگنجاند.

یکی از کارکنان استارتآپ Mediachain در بلاگش نوشته که راه‌حل اصلی برای مشکلی که اسپوتیفای با آن مواجه است استفاده از یک‌لایه داده اشتراکی است که ضمن فعال‌سازی یک مدل کارآمد و پایدار، به تولیدکنندگان و صاحبان حقوق اجازه می‌دهد که با سهولت بیشتری از حقوق خود مراقبت کنند.

مدیران Mediachain بر این باورند که فرصت پیوستن به سازمانی که هدف مشترکی را دنبال کند درزمانی حساس به وجود آمده که این استارتآپ تازه‌وارد توانسته با مصرف‌کنندگان، تولیدکنندگان و پلتفرم‌هایی که برای تعامل استفاده می‌شود ارتباطاتی برقرار کند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Read more:
چرا هنوز تعداد سرمایه‌گذاران در بازار ارزهای دیجیتال خیلی کم است؟

یک مطالعه پژوهشی که توسط Finder.com انجام‌شده نشان داد که علی‌رغم هیاهوی بسیارزیاد، 92/05 درصد از آمریکایی‌ها از سرمایه‌گذاران در...

Close