چگونه یک سبد سرمایه‌گذاری متنوع از ارزهای دیجیتال درست کنیم؟

  • توسط IrBlockchain
  • ۱۱ ماه قبل
  • ۰
چگونه یک سبد سرمایه‌گذاری متنوع از ارزهای دیجیتال درست کنیم؟

امروز تقریباً ۱۵۰۰ ارز دیجیتال مختلف در بازار وجود دارد. این مجموعه از بیت‌کوین و اتریوم که بیشتر تثبیت‌شده‌اند شروع می‌شود و به موارد کمتر شناخته شده تری همچون استورج و سیاکوین ختم می‌شود. فعالیت در این بازار وسیع اما نیازمند یک سبد سرمایه‌گذاری متنوع است.

وقتی تعداد انتخاب‌ها زیاد می‌شود، تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذار سخت‌تر است. این سختی مخصوصاً برای تازه‌واردان به این بازار بیشتر حس می‌شود.
این بار در آی‌آر بلاک‌چین در قالب این راهنما از بهترین ترکیب برای ساخت یک سبد مطمئن سرمایه‌گذاری در رمزارزها که در برابر چالش‌های سرمایه‌گذاری مقاوم است به شما می‌گوییم.

بیت‌کوین و اتریوم (۵۰ تا ۶۰ درصد)

بیشترین حجم از سبد شما باید به دو رمزارز بزرگ بازار یعنی بیت‌کوین و اتریوم اختصاص پیدا کند.
برحسب مقدار ریسکی که می‌توانید تحمل‌کنید باید ۵۰ تا ۶۰ درصد از سرمایه خود را به این دو رمزارز اختصاص دهید. در حال حاضر بیت‌کوین و اتریوم بیشترین حجم بازار را به خود اختصاص داده‌اند و خودشان را به‌عنوان ارزشمندترین ارزهای دیجیتال تثبیت کرده‌اند.
به‌علاوه بیشترین میزان سرمایه توسط بیت‌کوین و اتریوم به بازار تزریق‌شده‌اند و این دو نسبت به سایر ارزهای دیجیتال نوسان کمتری را هم تجربه کرده‌اند.

بیت‌کوین و اتریوم باید بیشترین حجم از سبد سرمایه‌گذاری شما را تشکیل دهند
اگرچه خیلی از سرمایه‌گذاران نوپا به دنبال کشف یک بیت‌کوین جدید در بازار رمزارزها هستند، اما باید گفت که در حقیقت بیت‌کوین علی‌رغم اصلاح قیمت‌ها همچنان عملکرد عالی داشته و حداقل برای یک سال آینده نیز خواهد داشت.
برای اتریوم هم همین موضوع صادق است. اتریوم این روزها به یک‌روند تبدیل‌شده و موردعلاقه خیلی از شرکت‌های بخش دولتی و خصوصی واقع‌شده است.
درنتیجه ارزهای دیجیتال بیت‌کوین و اتریوم همچنان باید نیمی از سبد سرمایه‌گذاری شمارا تشکیل دهند و ترتیب نگهداری آن‌ها (مثلاً ۳۰ درصد بیت‌کوین، ۲۰ درصد اتریوم یا ۴۰ درصد اتریوم، ۱۰ درصد بیت‌کوین) به درک شما از شرایط بازار و میزان ریسک‌پذیری بستگی دارد.
هرچند توصیه کلی این است که درصد بیشتر را به بیت‌کوین اختصاص دهید.

۲۵ آلت‌کوین برتر (۳۰ تا ۴۰ درصد)

در ادامه مسیر به سمت یک سرمایه‌گذاری موفق در بازار ارزهای دیجیتال به سراغ آلت‌کوین‌ها می‌رویم.
در حال حاضر (زمان انتشار این پست) برخی از ۲۵ آلت‌کوین برتر عبارت‌اند از ریپل، لایت‌کوین، دش، نِم، آیوتا و چند مورد دیگر.
توصیه متخصصان سرمایه‌گذاری این است که ۳۰ تا ۴۰ درصد از سبد سرمایه‌گذاری را به همین آلت‌کوین ها اختصاص دهید.

بخشی از سبد سرمایه‌گذاری باید به آلت‌کوین ها اختصاص پیدا کند
این آلت‌کوین ها نشان داده‌اند که می‌توانند آینده درخشانی داشته باشند اما از سویی مشکلاتی مثل نوسان بیشتر قیمت نسبت به بیت‌کوین و اتریوم را هم دارند.
همچنین سرمایه‌گذاری نهادی و علاقه‌مندی صندوق‌های سرمایه‌گذاری به آلت‌کوین ها از عواملی دیگر است که نشان می‌دهد باید به آن‌ها توجه کنید.

آلت‌کوین‌های معمولی و توکن‌های ICO (۱۰ درصد) در سبد سرمایه‌گذاری

اگر با تحقیقات خودتان به این نتیجه رسیده‌اید که بعضی از آلت‌کوین ها با حجم بازار کوچک در آینده پیشرفت قابل‌ملاحظه‌ای خواهند داشت، می‌توانید ۱۰ درصد از سبد سرمایه‌گذاری را به آن‌ها اختصاص دهید.
همین موضوع درباره توکن‌های بعضی از حراج‌های سکه اولیه (ICO) هم صدق می‌کند.
قیمت این رمزارزها بسیار پر نوسان و سرمایه‌گذاری در آن‌ها پرخطر است بااین‌حال شانس چند هزار درصدی افزایش ارزش برای بعضی از آن‌ها آن‌هم در یک‌فاصله زمانی چندماهه وجود دارد.
مثلاً ارزهای دیجیتال تاس (TAAS)، آیکونومی (ICN)، تنکس (PAY)، ناسیس (GNO) و چند مورد دیگر که از زمان معرفی ازلحاظ ارزش بازار بسیار فقیر بودند بعد از چند ماه یک رشد فوق‌العاده را تجربه کردند.
در بحث توکن‌های ICO می‌توان به نتیجه مطالعه‌ای که موسسه دلوییت درباره پروژه‌های زنجیره‌بلوکی (بلاک‌چینی) انجام داده اشاره کرد.

متخصصان پیشنهاد می‌کنند 10 درصد از سبد سرمایه‌گذاری را به توکن‌های ICO اختصاص دهید
در این مطالعه مشخص شد که تنها ۸ درصد از این پروژه‌ها به مرحله عمل رسیده‌اند و امروز در حال اثر دهی هستند.
معنی این یافته این است که سرمایه‌گذاری در بسیاری از ICO ها ممکن است هیچ سودآوری نداشته باشد و حتی باعث ضرر هم بشود. اما به‌هرحال شما می‌توانید بخشی از این ۱۰ درصد را به توکن‌ها اختصاص دهید تا سبد سرمایه‌گذاری‌تان ترکیبی از بیت‌کوین، اتریوم، آلت‌کوین‌های برتر، آلت‌کوین های معمولی و توکن‌ها باشد.

وزن سبد سرمایه‌گذاری چقدر باشد؟

اگرچه برای نگهداری ارزهای دیجیتال درصدهای متفاوتی را به شما پیشنهاد دادیم اما این اعداد انعطاف‌پذیر هستند. کلید این انعطاف‌پذیری میزان ریسک‌پذیری شما است.

میزان ریسک پذیری در تحمل نوسان قیمت رمزارزها از عوامل موثر در تشکیل سبد سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال است اگر می‌توانید نوسانات ۳۰ تا ۵۰ درصدی قیمت‌ها در یک هفته را تحمل‌کنید، می‌توانید درصد نگهداری آلت‌کوین ها در سبد را افزایش دهید.
اما اگر دوست ندارید ارزش رمزارزهایی که در آن سرمایه‌گذاری کرده‌اید دائماً تغییر کند بهتر است درصد بیشتری از سبد را به بیت‌کوین و اتریوم اختصاص دهید.

همه سبدها که حصیری نیستند!

آنچه تا اینجا گفتیم تنها شامل یک رویکرد به ایجاد سبدهای سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال می‌شود.
اما شما می‌توانید از رویکردهای دیگری که مبتنی بر کارکرد رمزارزها، جایگاه آن‌ها در فهرست‌های اقتصادی و … است نیز استفاده کنید.

رویکردهای مختلف برای داشتن سبد سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال وجود دارد
در رویکرد سرمایه‌گذاری بر اساس جایگاه در فهرست‌های اقتصادی شما می‌توانید ۱۰ ارز دیجیتال بالای جدول سایت‌هایی مثل Coinmarketcap یا CoinGecko را به نسبت ارزش بازارشان بخرید.
رویکرد دیگر برای تهیه سبد سرمایه‌گذاری توجه به کارکرد این ارزهای دیجیتال است.
بعضی از آن‌ها مثل زی‌کش و مونرو در عرصه تأمین محرمانگی تراکنش‌ها فعال‌ترند و بعضی مثل بیت‌کوین کش به‌سرعت تراکنش‌ها توجه بیشتری داشته‌اند.
به هر حال به‌عنوان یک سرمایه‌گذار تازه‌کار در بازار رمزارزها رویکردهای متفاوتی برای داشتن یک سبد سرمایه‌گذاری متنوع، مطمئن و سودآور پیش روی شما وجود دارند. اما برای اینکه خیال شما بابت نگهداری از دارایی‌هایتان راحت باشد صرف‌نظر از رویکردی که انتخاب می‌کنید باید ابزار امنی برای نگهداری از ارزهای دیجیتال داشته باشید که کیف پول سخت‌افزاری یا کیف پول کاغذی گزینه‌های مناسبی هستند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Read more:
نظر مدیرعامل بانک مرکزی آرژانتین درباره کاربردهای بیت کوین چیست؟

لوکاس لیاک اخیراً بیان کرده بانک مرکزی و دولت آرژانتین از کاربردهای بیت‌کوین حمایت می‌کنند و نگران گسترش محبوبیت این...

Close