سازمان ملل متحد برای اولین بار از اتریوم زنجیره بلوک استفاده می‌کند

  • توسط IrBlockchain
  • ۲ سال قبل
  • ۰
سازمان ملل متحد برای اولین بار از ایتریوم استفاده می‌کند

سازمان ملل متحد در یک اقدام جدید برای توزیع کمک‌های مالی در میان آوارگان اردن از خدمات اتریوم که بر بستر فناوری زنجیره‌بلوک است استفاده می‌کند.

در طول یک ماه آینده کوپن‌های رمزپایه که معادل مقادیری نامشخص از دینار اردن هستند بین گروهی از فروشگاه‌هایی که در کمپ‌های پناهندگی اردن در حال فعالیت هستند توزیع می‌شود. برای دریافت این کوپن‌ها برخلاف روش‌های متعارف که از تلفن همراه یا کیف پول استفاده می‌شود، فناوری جدیدی مدنظر قرارگرفته که می‌تواند بر اساس اسکن چشم کار می‌کند.

این سخت‌افزار جالب که توسط یک شرکت انگلیسی ساخته‌شده قبل از این در تشخیص هویت پانصد هزار دریافت‌کننده کمک مالی مفید واقع‌شده و حالا با تغییراتی اندک قرار است در اردن نیز توسط صندوق‌داران برای تعیین هویت و شارژ کوپن‌ها استفاده شود.

مدیر شرکت دیتارلا (Datarella) که مبتکر این کوپن‌ها بوده تمایل دارد تا با توجه به مزایای فناوری زنجیره‌بلوک ابتکارش صرفاً محدود به اردن نباشد بلکه در ۸۰ کشور دیگر جهان نیز که دچار مشکل کمبود غذا و سو تغذیه هستند به رسمیت شناخته شود.

نیکوکاری با زنجیره‌بلوک

هومن حداد که مسئول امور مالی برنامه غذایی سازمان ملل است عقیده دارد که پروژه کوپن‌های اردن شامل حال بیشتر از ده هزار نفر از قشر ضعیف در این کشور می‌شود. در همین راستا برنامه غذایی سازمان ملل امیدوار است که تا آگوست ۲۰۱۷ صد هزار نفر و تا قبل از پایان سال تمام پناه‌جویان اردن از کمک مالی برخوردار شوند.

اگرچه زنجیره‌بلوک همیشه به نوآوری در اثبات هویت افراد تأکید داشته و این از خدمات مختلفی که در بستر خود جای‌داده قابل‌مشاهده است اما این پروژه با فرض عدم دسترسی افراد به دستگاه‌هایی نظیر تلفن هوشمند تعریف‌شده است. برای پر کردن این خلأ از خدمات شرکت IrisGuard که پویشگرهای چشمی تولید می‌کند کمک گرفته‌شده است. این پویشگرها از اکتبر ۲۰۱۶ برای ارائه خدمات به پناه‌جویان سوریه در اردن به‌کاررفته است و سازمان ملل متحد نیز از عملکرد آن‌ها رضایت داشته است.

تنها نگرانی سازمان ملل از اختلال در شبکه زنجیره بلوک در هنگام اجرای این آزمایش بوده است. به همین دلیل برنامه‌های جایگزین طراحی‌شده‌اند که البته جزئیات آن‌ها تا اجرای کامل آزمایش افشا نخواهد شد.

این درخت تنومندتر می‌شود

شاید به نظر بیاید که کاربرد اتریوم در چارچوب سازمان ملل نشان‌دهنده اولین گام بلند این سازمان به سمت استفاده از فناوری‌های نو باشد اما سایر بخش‌های تابعه این سازمان از قبیل یونیسف، برنامه توسعه جهانی، دفتر زنان و … از چند وقت پیش در حال مطالعه و بررسی فرصت‌هایی هستند که زنجیره‌بلوک در اختیار آن‌ها می‌گذارد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Read more:
آیا ارز دیجیتال (رمزارز) تران یک موفقیت است یا اسکم است؟
ارز دیجیتال تران: آفتاب تابان یا ابرهای سیاه!

سال 2017 میلادی با سودهای سرشار برای دارندگان بیت‌کوین، اتریوم و لایت‌کوین به پایان رسید. اما معامله‌گران فرصت‌طلب! از هم‌اکنون...

Close