آی‌آر بلاک‌چین

تکامل مدل‌های مفهومی زنجیره‌بلوکی در سال 2018

شروع ۲۰۱۸ همزمان با شروع تکامل مدل‌های مفهومی بلاک‌چینی (زنجیره‌بلوکی)

با اینکه برخی از منتقدین فکر می‌کنند هنوز زمان زیادی تا پذیرش عملی فناوری بلاک‌چین (زنجیره‌بلوک) باقی‌مانده اما پروژه‌ها و گروه‌هایی که در پیرامون این فناوری در سراسر جهان شکل‌گرفته‌اند نویددهنده سالی هستند که در آن مدل‌های مفهومی به نمونه‌های عملی تبدیل می‌شوند.

از سال ۲۰۱۸ میلادی که هنوز شروع نشده می‌توان انتظار رویدادهای بزرگی را داشت. دولت‌ها و مؤسسات مالی که تعیین مقررات برای ارز دیجیتال بیت‌کوین را در رأس امور خودشان برای سال آینده میلادی قرار داده‌اند بخشی از رویدادهای سال ۲۰۱۸ را تشکیل می‌دهند.
افزایش قیمت بیت‌کوین از اواخر سال میلادی جاری هم مزید بر علت شده تا بیت‌کوین سال نو را با هواداران بیشتری آغاز کند.
اما همه رویدادهای شگفت‌انگیز ۲۰۱۸ را نباید به بیت‌کوین نسبت داد. همزمان با پیشرفت بیت‌کوین فناوری زیر ساختاری آن یعنی بلاک‌چین (زنجیره‌بلوک) رشد کرده و در سال آینده به رشدش ادامه می‌دهد.
چین که در طول سالیان اخیر همیشه از تأثیرگذاران بر بازار بیت‌کوین و فناوری بلاک‌چین (زنجیره‌بلوک) بوده، در سال جدید هم به این تأثیرگذاری ادامه خواهد داد.
پائول سین که با برنامه مشاوره‌ای شرکت دلوییت در هنگ‌کنگ همکاری می‌کند در این باره معتقد است:

چین شاهد توسعه ۶ تا ۱۰ پروژه زنجیره‌بلوکی است که البته هنوز آن‌ها را رسانه‌ای نکرده است. من به شما اطمینان می‌دهم که بلاک‌چین (زنجیره‌بلوک) دیگر فقط مدل‌های مفهومی ارائه نمی‌دهد و پروژه‌های عملی در مسیر تولید قرار دارند.

۲۰۱۸: سال تبدیل مدل‌های مفهومی بلاک‌چینی (زنجیره‌بلوکی) موفق به نمونه‌های عملی و کاربردی

یکی دیگر از حوزه‌هایی که نه‌تنها در چین بلکه در کل جهان طرفداران زیادی را در سال میلادی جاری به خودش جذب کرد، استارتآپ‌هایی بودند که با ایده‌های زنجیره‌بلوکی ادعا کردند می‌توانند زندگی مردم را بهبود ببخشند.
بااینکه گروهی از این ایده‌ها صرفاً برای کسب سرمایه طراحی‌شده و هیچ‌وقت به مرحله عمل نرسیدند اما بعضی از آن‌ها پتانسیل خوبی داشتند.
بنابراین ما در سال ۲۰۱۸ شاهد باروری ایده‌های بلاک‌چینی (زنجیره‌بلوکی) موفق سال قبل خواهیم بود. البته برخی از متخصصان فناوری بلاک‌چین (زنجیره‌بلوک) بر این باورند که در سال پیشرو ایده‌هایی که در حول محور انتقال بین‌المللی ارزش (دارایی‌های نقدی ملموس و غیرملموس) هستند و همچنین پرداخت وام‌های خرد، خدمات مالی به محرومان از خدمات بانکی و کارت‌های بانکی بیشترین نرخ موفقیت در تبدیل‌شدن از مدل‌های مفهومی به نمونه‌های عملی رادارند.
در پایان می‌توان با شهامت گفت که تنوع و کاربردهای مفید فناوری بلاک‌چین (زنجیره‌بلوک) در همه دنیا با تلاش‌های استارتآپی و خلاقانه قابل مشاهده هستند و در سال ۲۰۱۸ هم قطعاً خیلی از آن‌ها نه مدل‌های مفهومی ۲۰۱۷ بلکه نمونه‌های عملی و کاربردی در زندگی روزمره خواهند بود.

Read more:
معامله‌گران ژاپنی بیشترین میزان داد و ستد بیت‌کوین در سال 2017 را داشتند که باعث تولید اثر ثروت بر روی تولید ناخالص داخلی آنها شده است
اثر ثروت بیت‌کوین موجب افزایش تولید ناخالص داخلی ژاپن می‌شود

تحلیل‌ها نشان می‌دهد عملکرد مهیج بیت‌کوین در سال گذشته ممکن است باعث رشد اقتصادی بازارهای بزرگ رمزارزی در کشورهایی مثل...

Close