آی‌آر بلاک‌چین

چگونه فناوری زنجیره‌بلوک به حمل‌ونقل دریایی کمک می‌کند؟

چگونه فناوری زنجیره‌بلوک به حمل‌ونقل دریایی کمک می‌کند؟

حمل‌ونقل دریایی یک ساختار پیچیده است که از اجزای مختلفی مثل هماهنگ‌کننده‌ها، واسطه‌ها، تولیدکننده‌ها و حمل‌کننده‌ها تشکیل‌شده است و نیاز به حجم زیادی از مراودات کاغذی دارد.
با ظهور بیت‌کوین و فناوری زیر ساختاری آن یعنی زنجیره‌بلوک (بلاک‌چین) امکانات جدیدی در اختیار بازیگران صنعت حمل‌ونقل دریایی قرار گرفت تا بتوانند ساختارهای قدیمی این صنعت کهنه را به‌روزرسانی کنند.
بزرگ‌ترین شرکت حمل‌ونقل دریایی یعنی مرسک اولین گام‌ها را در این زمینه برداشت و برای ایجاد یک ساختار زنجیره‌بلوکی برای ارسال و دریافت مرسوله‌های دریایی از IBM کمک گرفت.
این ساختار باقابلیت به‌روزرسانی لحظه‌ای وضعیت داده‌ها در تمام مراحل یک گزینه ایدئال برای رهگیری کالاها در دریاها و اقیانوس‌ها است.
به‌علاوه غیرقابل تغییر بودن و شفافیت آن تقریباً امکان ارسال کالاهای تقلبی و تأخیر در دریافت کالاها را به صفر رسانده است.
گروه زیم (Zim) نیز که یکی از شرکت‌های نوظهور درزمینهٔ حمل‌ونقل دریایی است تصمیم گرفته در همکاری با دو شرکت دیگر استفاده آزمایشی از فناوری زنجیره‌بلوک را شروع کند.

استفاده از فناوری زنجیره‌بلوک در حمل‌ونقل دریایی با ابتکار شرکت‌های مرسک و زیم و IBM

حمل‌و‌نقل دریایی بدون واسطه‌

یکی از اهداف اصلی این پروژه ایجاد یک معادل زنجیره‌بلوکی برای بارنامه‌های دریایی است که برای قرن‌ها رواج داشته و البته باعث کندی امور حمل‌ونقل هم بوده است.
مدیر گروه زیم در اظهارنظری درباره این پروژه آزمایشی عنوان کرده است:

در حال حاضر تمام مرسوله‌های دریایی باید تا رسیدن به مقصد مسیر طولانی را طی کنند که از بانک‌ها برای تأمین مالی، بیمه‌گذاران برای ضمانت مرسوله‌ها، مأموران گمرک برای بررسی و تأیید مرسوله‌ها و وام‌دهندگان و تأمین‌کنندگان وثیقه برای حفظ اعتبار در بانک‌ها و مؤسسات بیمه می‌گذرد. اما ما می‌خواهیم با استفاده از امکانات فناوری زنجیره‌بلوک زمان انجام این فرایندها را به‌شدت کاهش دهیم.

درحالی‌که انتظار می‌رود گروه زیم، شرکت مرسک و IBM هرکدام راهکارهای متنوع زنجیره‌بلوکی برای بهبود فرایندهای حمل‌ونقل دریایی داشته باشند اما در صورت همکاری و اشتراک مساعی بین آن‌ها هزینه توسعه نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای لازم به‌صورت قابل‌توجهی کاهش پیدا می‌کند که می‌تواند منجر به پذیرش بیشتر این راهکارها توسط کشورها و دولت‌ها شود.

Read more:
فناوری زنجیره بلوک چه جایگاهی در صنعت خودرو دارد؟
فناوری زنجیره بلوک چه جایگاهی در صنعت خودرو دارد؟

خودروهای هوشمند اکنون به یکی از مفاهیم رایج در صنعت خودرو و در میان خریداران تبدیل‌شده‌اند. اولین نشانه‌های هوشمند سازی...

Close