آی‌آر بلاک‌چین

ارز دیجیتال ملی و سیاست بانک مرکزی سوییس در قبال اجرای آن

بانک سوییس و موضع نه‌چندان مطمئن در قبال ارز دیجیتال ملی

توماس موزر در کنفرانس کریپتو ولی ۲۰۱۸ در سوییس از تردیدهای بانک مرکزی این کشور برای ایجاد فرانک الکترونیک خبر داد.

توماس موزر به‌عنوان یکی از اعضای هیئت مدیره بانک مرکزی سوییس می‌گوید تب تند اولیه نسبت به راه‌اندازی ارز دیجیتال ملی تحت نظارت بانک مرکزی فروکش کرده و حالا بیشتر یک حالت شک و تردید جای آن را گرفته است.
اگرچه ممکن است این شک و تردید به روند نزولی بازار ارزهای دیجیتال مربوط باشد اما موزر معتقد است دلیل اصلی رخوت در برنامه‌های بانک مرکزی سوییس بیشتر ریسک‌های احتمالی شروع این پروژه است.
البته آقای موزر در این کنفرانس ضمن تأیید مزایای وجود ارز دیجیتال ملی تحت نظارت بانک مرکزی به‌عنوان ابزاری برای حفظ ارزش نسبت به اسکناس، به معضل نوسان ارزش در بازه‌های زمانی مختلف نیز اشاره‌کرده است.

بانک سوییس دشمن رمزارزها نیست

اگرچه بیت‌کوین به‌عنوان سیستم جایگزین برای خدماتی که بانک‌ها ارائه می‌دهند طراحی و معرفی شد اما بانک مرکزی سوییس قصد ندارد به مخالف کورکورانه با این ارز دیجیتال و سایر رمزارزها بپردازد.
در واقع موضع‌گیری فعلی بانک سوییس به بهترین شکل در کلام توماس موزر نشان داده‌شده است:

همه ایستاده‌اند و نگاه می‌کنند، بعضی‌ها در حال آزمایش ارزهای دیجیتال تحت نظارت بانک مرکزی هستند اما من فکر می‌کنم همه منتظریم تا اولین بانک به‌صورت جدی وارد این ماجرا شود.

بااین‌همه نکته شایان توجه این است که دولت سوییس در سال ۲۰۱۷ خواهان اجرای مطالعه‌ای درباره راه‌اندازی فرانک الکترونیک بوده و البته هنوز نتایج نهایی این مطالعه اعلام‌نشده است.

Read more:
گروه اقدام مالی در پی تصویب مقررات برای کنترل فضای دادوستد ارزهای دیجیتال
گروه اقدام مالی مسئول تدوین استانداردهای جدید در حوزه رمزارزها

سی‌وپنج کشور مختلف علاوه بر اعضای اتحادیه اروپا از گروه اقدام مالی (FATF) خواسته‌اند تا استانداردهای مربوط به رمزارزها را...

Close