آی‌آر بلاک‌چین

فناوری بلاک‌چین و توجه بانک جهانی به آن

رویکرد اعتدالی بانک جهانی نسبت به فناوری بلاک‌چین

بانک جهانی ۵ ماه پیش گزارش نسبتاً خوش‌بینانه‌ای را نسبت به فناوری زنجیره‌بلوک منتشر کرد. این موسسه اکنون هشدار می‌دهد که تعلل در برابر پذیرش این فناوری به صلاح نیست.

بانک جهانی از سال ۱۹۴۵ تاکنون باهدف بازسازی اقتصاد و بانکداری درهم‌شکسته بعد از جنگ‌های جهانی به کشورها وام و کمک مالی کرده تا فقر را کاهش دهند و توسعه پایدار در آن‌ها شکل بگیرد.
این موسسه در نشست خبری روز گذشته ضمن اینکه بیان کرد همچنان تا ارائه راهکارهای درخشان زنجیره‌بلوک زمان زیادی باقی‌مانده اما نشان داد که حاضر است مأموریتش را در راستای این فناوری تغییر دهد.
این در حالی است که در گزارش دسامبر ۲۰۱۷ صرفاً با یک لحن معمولی به کاربردهای فناوری بلاک‌چین برای افزایش شفافیت و اعتماد و اشتراک‌گذاری سریع‌تر داده‌ها اشاره‌شده است.
بانک جهانی همچنین معتقد است مهم‌ترین چالش پیشروی پیاده‌سازی پروژه‌های زنجیره‌بلوکی طراحی نسل آینده فناوری‌های دفاتر توزیع‌شده مثل هش‌گراف و تنگل است که بتوانند باقدرت بیشتری از عهده پردازش و مدیریت تراکنش‌های خدمات مالی، صنعت سلامت و حمل‌ونقل بربیایند.
در رهنمودهای بانک جهانی برای تازه‌واردان به این عرصه نیز همین حاکمیت طراحی به‌وضوح مشخص است. درواقع این سازمان توصیه می‌کند که به عوامل اصلی جذب کاربران به سیستم‌های مبتنی بر زنجیره‌بلوک از قبیل مکانیسم‌های اجماع توجه شود.
به هر روی مأموریت آغازین بانک جهانی که ایجاد جهانی توسعه‌یافته، درهم‌تنیده و بدون تبعیض بوده اکنون می‌تواند با به‌کارگیری فناوری دفاتر توزیع‌شده و بلاک‌چین خیلی زودتر شکل واقعیت به خودش بگیرد.

Read more:
درخت مرکل چیست و چه جایگاهی در بلاکچین بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال دارد
کمی زیر سایه درخت مرکل بنشینیم!

درخت مرکل یکی از مفاهیم اساسی در فناوری زنجیره‌بلوک است که ذخیره‌سازی ایمن و کارآمد ساختارهای داده‌ای را فراهم می‌کند....

Close