استفاده از زنجیره ‌بلوک و اینترنت اشیا در جهت بهبود وعده‌های غذایی برای دانش آموزان

  • توسط IrBlockchain
  • ۲ سال قبل
  • ۰
استفاده از زنجیره ‌بلوک و اینترنت اشیا در جهت بهبود وعده‌های غذایی برای دانش آموزان

هند با جمعیت ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون نفری که دارای جوان‌ترین نیروی کار دنیاست، ازلحاظ رشد اقتصادی در جایگاه بالایی قرارگرفته و در حال صعود به رتبه‌های بالاتر است. بااین‌حال شاخص جهانی گرسنگی به این کشور رتبه ۹۷ را در میان ۱۱۸ کشور داده است که معنی آن مرگ روزانه ۳۰۰۰ کودک علی‌رغم میلیون‌ها دلاری است که هرروز صرف مبارزه با سوءتغذیه در هند می‌شود.

برای مقابله با این معضل شرکت Accenture Labs با همکاری Akshaya Patra که یکی از بزرگ‌ترین سازمان‌های مردم‌نهاد جهان است، در ابتکاری جدید تصمیم گرفته‌اند با استفاده از فناوری‌های نوظهوری همچون زنجیره ‌بلوک، اینترنت اشیا و هوش مصنوعی تعداد وعده‌های غذایی که در مدارس هندوستان به دانش آموزان داده می‌شود و توسط دولت حمایت‌شده را افزایش دهند.

میلیون‌ها وعده غذایی در سفره زنجیره ‌بلوک

این دو شرکت که اکنون شش ماه است بر روی پروژه‌ای با عنوان «میلیون‌ها وعده غذایی» کار می‌کنند نشان داده‌اند که کاربرد فناوری‌های نوینی از قبیل زنجیره ‌بلوک در عرصه مسائل اجتماعی و مخصوصاً مبارزه با سوءتغذیه کاملاً مؤثر است. همین تأثیر باعث شده سازمان مردم‌نهاد Akshaya از ۱۵۰۰ دانش‌آموز در برنامه تأمین غذایی خود در سال ۲۰۰۰ به بیشتر از یک‌میلیون و شش‌صد هزار دانش‌آموز در سال ۲۰۱۷ برسد.

اما به دلیل اینکه Akshaya‌ از کارگران ساده در مراکز خود استفاده می‌کند، داده‌های تغذیه‌ای به‌صورت دستی ذخیره می‌شوند و همین موضوع باعث بروز مشکلاتی در جمع‌آوری روزانه داده‌ها شده که می‌تواند فرایند برنامه‌ریزی را تحت تأثیر قرار دهد.

شریدهار ونکت که مدیریت Ashkaya را بر عهده دارد در مصاحبه با مجله بیت کوین بر روی بهینه‌سازی روش جمع‌آوری داده‌های تغذیه‌ای تأکید کرده و بیان می‌کند که دسترسی به داده‌ها به‌صورت لحظه‌ای و در یک ساختار ابری به کشف و تصمیم‌گیری در لحظات اورژانسی کمک می‌کند. او ادامه می‌دهد که با ذخیره شدن درخواست برای وعده‌های غذایی در هرروز، دستگاهی آگاه از مناطق جغرافیایی که با هوش مصنوعی کار می‌کند می‌تواند میزان موردنیاز وعده غذایی هر مدرسه را با بررسی تمام درخواست‌ها روزانه مهیا کند که باعث تسهیل در فرایند تصمیم‌گیری و افزایش کارایی می‌شود.

تحلیل داده‌های آشپزی با استفاده از زنجیره ‌بلوک

علاوه بر زنجیره ‌بلوک، اینترنت اشیا نیز در مقابله با سوتغدیه به کمک این سازمان مردم‌نهاد آمده است. در آشپزخانه‌های مورد تأیید این سازمان که به بیشتر از ۱۵ دستور غذا مجهز هستند، فرایند پخت به‌صورت لحظه‌ای با استفاده از حسگرهای متصل به اینترنت که درون اجاق‌ها کار گذاشته‌شده قابل رصد است. همچنین در طی نوبت‌های متعدد آشپزی، داده‌هایی که از حسگرها جمع‌آوری شده و بر روی سرور ابری ذخیره‌شده موردبررسی قرار می‌گیرد تا اگر موارد جزیی مثل درجه حرارت یا زمان مناسب پخت رعایت نشده باشد سریعاً مشکلات حل شود.

شرکت Accenture Labs که درزمینهٔ مشاوره و پیاده‌سازی راهکارهای تجاری و صنعتی فعالیت می‌کند امیدوار است با مشارکت در پروژه «میلیون‌ها وعده غذایی» و با به‌کارگیری فناوری‌هایی نظیر زنجیره ‌بلوک، اینترنت اشیا و هوش مصنوعی بتواند تعداد وعده‌های غذایی دریافتی دانش آموزان را به میزان ۴۵۰۰ واحد افزایش دهد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Read more:
بنادر امارات و بلژیک به فناوری بلاک‌چین مجهز می‌شوند
بنادر امارات و بلژیک به فناوری بلاک‌چین مجهز می‌شوند

اداره بنادر ابوظبی مشترکاً با یکی از بنادر بلژیک از یک بستر زنجیره‌بلوکی آزمایشی باهدف تسهیل تجارت جهانی استفاده می‌کنند....

Close