آیا وزارت امنیت ملی آمریکا از فناوری زنجیره بلوک حمایت مالی می کند؟

  • توسط IrBlockchain
  • ۲ سال قبل
  • ۰
آیا وزارت امنیت ملی آمریکا از فناوری زنجیره بلوک حمایت مالی می کند؟

گروه علم و فناوری وزارت امنیت ملی آمریکا، ۷/۹ میلیون دلار را به‌صورت کمک مالی به شرکت‌های کوچک که به توسعه فناوری‌های سودمند برای این وزارت مشغول هستند اعطا کرده است. نکته جالب این است که چند مورد از این شرکت‌ها در حوزه فناوری زنجیره بلوک فعال هستند.

این حرکت سخاوتمندانه با تصویبِ قانونی در سال ۱۹۸۲ شروع‌شده و اکنون در وزارت با عنوان برنامه پژوهشی نوآوری‌های شرکت‌های کوچک از آن یاد می‌شود. هدف از اجرای این برنامه پژوهشی کمک به شرکت‌هایی با کمتر از ۵۰۰ نفر کارمند است که در تهیه و آماده‌سازی نمونه کارهای پژوهشی برای مشتریان دولتی، ایالتی و محلی و همچنین نهادهای داخلی وزارت امنیت ملی آمریکا دچار ضعف هستند. در همین راستا سه مرحله ارزیابی برای شناسایی این شرکت‌ها و اعطای کمک مالی به آن‌ها طراحی‌شده است.

در مرحله اول تناسب و ارتباط یک پروژه برحسب توان فنی و علمی پروپوزالی که باهدف درخواست کمک مالی به این وزارت خانه ارسال‌شده بررسی می‌شود. در صورت تأیید پروپوزال یک قرارداد ۱۰۰ هزار دلاری با آن شرکت بسته می‌شود و شرکت مربوطه موظف می‌شود که ظرف شش ماه کار را تحویل دهد. در مرحله دوم ارزیابی چنانچه شرکت طرف قرارداد با موفقیت پروژه را به انجام رساند و به اهداف تعیین‌شده رسید، وزارت امنیت ملی تعهد می‌کند که کمک‌های خودش برای گسترش بخش پژوهش و توسعه آن شرکت را ادامه دهد و این موضوع را عملاً با یک قرار ۷۵۰ هزار دلاری که با آن شرکت منعقد می‌کند نشان می‌دهد.

فناوری زنجیره بلوک مهم تر از بیت کوین است

بعد از گذشت ۲ سال زمانی که همه پروژه‌ها با موفقیت به پایان رسیدند، مرحله سوم ارزیابی شروع می‌شود که درواقع بررسی شانس تجاری‌سازی پروژه و معرفی آن به بازارهای بزرگ مصرف‌کنندگان است. در این مرحله مسئولان برنامه پژوهشی نوآوری‌های شرکت‌های کوچک جستجو برای سرمایه‌گذاران خارجی را شروع می‌کنند و اگر این جستجو موفقیت‌آمیز بود آن‌وقت قرارداد جدیدی بدون محدودیت زمانی و مالی بین طرفین به امضا می‌رسد.

در نوامبر گذشته ۱۳ شرکت کوچک بعدازاینکه از مرحله اول ارزیابی سربلند بیرون آمدند هرکدام ۷۵۰ هزار دلار از گروه علم و فناوری وزارت امنیت ملی ایالات‌متحده دریافت کردند تا نمونه کارهای پژوهشی خود را بهبود ببخشند و آنها را توسعه دهند. هرچند که به دلایل امنیتی آمار دقیق سرمایه‌گذاری این وزارت خانه ‌بر روی شرکت‌های کوچک فعال در حوزه فناوری زنجیره بلوک مشخص نیست اما بررسی فهرست شرکت‌هایی که موفق به دریافت کمک مالی شده‌اند نشان می‌دهد که این فناوری موردتوجه مسئولان این وزارت خانه بوده است.

استفان دنیس که سرپرستی بخش تحلیل داده‌ها در وزارت امنیت ملی آمریکا را بر عهده دارد بر این باور است که در وزارت خانه مرز مشخصی میان ارزهای دیجیتال از نگاه عموم مردم و بستر آن یعنی زنجیره بلوک که مبحث جدی‌تری است ترسیم‌شده است. مثلاً یک از وظایف اصلی آنها اشتراک‌گذاری اطلاعات است که مسئولین را مجاب کرده تا به فکر توسعه یک زیرساخت غیرمتمرکز، شفاف و قابل‌دسترس باشند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Read more:
شبکه اجتماعی فیسبوک هم بعد از تلگرام تصمیم گرفته از فناوری زنجیره‌بلوک (بلاک‌چین) استفاده کند
نوبت فیسبوک بعد از تلگرام: زاکربرگ در اندیشه بهره‌گیری از فناوری زنجیره‌بلوک

مارک زاکربرگ بنیانگذار فیسبوک در سخنرانی آغاز سال با اشاره به کاستی‌های فیسبوک به استفاده از فناوری بلاک‌چین (زنجیره‌بلوک) برای...

Close